Uskuteční se také vernisáž obnovené výstavy Nebeští jezdci, k vidění bude i současná vojenská technika a mnoho dalšího. Den bude zakončen modlitbou za padlé. Akce odstartuje na druhé městské části ve dvě hodiny odpoledne.

Ulička, ve které už to nežije tolik jako dříve
Na stránce Prahy Neznámé se objevila současná fotografie ulice V Kotcích. Diskutující si u ní posteskli, že už neexistuje v původní podobě. Šlo tam koupit vše od výprodeje z armády až po oblečení a boty. Na každé straně byla spousta stánků. Šárka Helichová tudy chodila 43 let a podle ní byla tahle ulička největším kouzlem na objevování pokladů. Další diskutující uličku zhodnotil tak, že to byl bývalý Tuzex pro ty, kteří neměli bony. Čtenářka Jarmila mu odpověděla, že to byl vlastně Kotex a nejlepší bylo, když se člověk najednou ocitl v úplně cizí kuchyni.

Praha chce nová parkovištěMagistrát vytipoval celkem 62 míst na okrajích metropole, na kterých by mohla v řádu několika měsíců vzniknout záchytná parkoviště. Vybrané lokality jsou v celkem 26 městských částech. Například v Praze 6 jich je deset, v Praze 16 pět a v Praze 5 jde o čtyři pozemky. Jejich kapacita se počítá od několika desítek automobilů až po zhruba tisícovku vozů na Dlouhé míli v Praze 6 nebo na Opatově v Praze 11.

Kam za kulturou

Se Zikmundem kolem světaPřestože Miroslav Zikmund letos oslavil již 98. narozeniny, zůstává nadále velmi aktivní. V pondělí kupříkladu pokřtil knihu nazvanou Zikmund a Hanzelka. Jejím autorem je František Emmert, který při jejím psaní čerpal z rozsáhlého archivu slavné cestovatelské dvojice. Velká část dokumentů a fotografií, především z osobního života obou cestovatelů, dosud nebyla nikde publikována. Celkem kniha obsahuje dvě stovky dokumentů, například mapy, osobní korespondenci nebo písemnosti ze studií a více než 500 fotografií. Sedmadevadesátiletý Zikmund se přitom na jejím vzniku aktivně spolupodílel.

Pavel Liška píše JežíškoviMěstská divadla pražská uspořádají i letos Vánoční festival. Šestý ročník přehlídky proběhne v sobotu 3. prosince a nabídne čtyři představení s adventní tematikou. K vidění bude inscenace Psaní Ježíškovi s Pavlem Liškou v hlavní roli. Na festivalu dále vystoupí Divadlo rozmanitostí Most nebo Divadlo Lampion Kladno, které zde vystoupí s hrou České Vánoce Josefa Lady slovenského režiséra Braňo Mazúcha. Festival tradičně uzavře představení České Vánoce Městských divadel pražských. Připraven bude rovněž bohatý doprovodný program.

Další Cranach na výstavěAž do března příštího roku je ve Šternberském paláci možné zhlédnout výstavu přibližující tvorbu Lucase Cranacha. Národní galerii se na ni nově podařilo získat dvojici mimořádně umělecky hodnotných děl. Ze zámku v Opočně byl do Prahy zapůjčen obraz Madona s dítětem předního italského renesančního mistra Andrey del Sarta. Ten se nedávno dostal do rukou restaurátorů. Následný průzkum navíc přinesl další zajímavé poznatky o plátnu. Přehlídku nazvanou Cranach ze všech stran navíc nově doplňuje dvojice oltářních křídel z Arcibiskupství olomouckého. Dílo namaloval německý renesanční malíř se svojí dílnou pro olomouckého biskupa Stanislava Thurza.

Čtěte také: Kritici rektora ČVUT budou v úterý demonstrovat