Konec externích právníků za milionyRadní schválili reorganizaci společnosti SNEO, jejímž vlastníkem je šestá městská část. V první řadě došlo ke zrušení externích právních služeb za miliony korun i k naplánování dalších projektů jako je výstavba Obytného areálu Na Dračkách nebo rekonstrukce budovy Dejvická 4. Nové představenstvo v čele s Tomášem Jílkem (TOP 09) začalo také hloubkovou kontrolu činnosti a hospodaření SNEO a proběhly zásadní personální změny. Ve společnosti skončili tři ze čtyř ředitelů včetně generálního. Společnost spravuje majetek Prahy 6 a realizuje privatizaci bytových jednotek.

Škola slaví výročí svého založeníZákladní umělecká škola Jižní Místo slaví letos 25 let od svého založení. Na začátku navštěvovalo školu 510 žáků a působilo v něm 17 učitelů. V současnosti je to 1 440 žáků a 74 pedagogů. Děti se mohou realizovat v hudebním, tanečním, výtvarném nebo literárně dramatickém oboru a účastnit se mezinárodních soutěží a festivalů v zahraničí. Studenti různých orchestrů mají možnost natočit CD.

Na Tyláku se bude vesele masopustitRadnice Prahy 2 se připojuje k masopustní tradici setkávání v předvelikonočním období. K vidění bude průvod masopustních masek v čele s herci divadla 21 a za doprovodu Staropražské kapely Hašlerka. Nečinné postávání prý není nutno děti si mohou vyrobit vlastní masku či s asistencí lektorů zkusit malování obličeje. Masopustní veselici zahájí dne 17. února starostka radnice Prahy 2 Jana Černochová. Slovem bude celý program provázet moderátor Jan Musil a o malé dárky prý nouze nebude.

Otevřou se nové přípravné třídyVedení městské části zvýší v příštím školním roce počet tzv. přípravných tříd v základních školách. V nich se jeden pedagog věnuje nejvýše patnácti dětem ve věku od pěti do sedmi let. Již nyní tento typ předškolního vzdělávání funguje na základní škole v ulici Korunovační, v Tusarově a na Ortenově náměstí. Díky dobrým výsledkům budou otevřeny i na Strossmayerově náměstí, v Umělecké ulici a v Bratrské škole v Rajské ulici. V přípravných třídách si děti zvyknou na soužití se spolužáky, na pravidelný školní režim i na prostředí základní školy. Probíhají zde ale také výtvarné, dramatické nebo hudebně pohybové činnosti.

Přípravy na výročí konce válkyRadnice čtvrtého městského obvodu připravuje v rámci letošního kulatého výročí konce 2. světové války řadu akcí, kterými si chce tuto významnou událost připomenout. Patří mezi ně dětská soutěž Příběhy našich sousedů, výstava v ulicích s doprovodnou publikací a pietní akce na místech nejtěžších bojů květnové revoluce. Rada městské části Praha 4 již schválila také zřízení nové pamětní desky rodině Linhartových, která v protinacistickém odboji ztratila tři ze svých čtyř synů.

Cenný rukopis bude na Hradě o den déleZatímco v Klementinu bude vystaven vzácný kodex vyšehradský, na Pražském hradě bude k vidění další cenné písemné dílo Budyšínský rukopis. Nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky je od včerejška vystavena v rámci výstavy Hrady a zámky objevené a opětované. Na latinský text, kde je poprvé zmínka o praotci Čechovi, mohou zájemci vyrazit i v pondělí, do kdy bylo jeho vystavení prodlouženo. Dílo nebývá často vystavováno a vidět ho je tak vzácností.

Radnice upozorňuje majitele psů na úklidOdbor životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Praha 12 upozorňuje majitele psů a občany, kteří psy venčí, aby si po svých miláčcích uklízeli psí exkrementy a nepouštěli psy na dětská hřiště a sportoviště. Psí exkrementy jsou považovány za znečištění ulic nebo jiných veřejných prostranství a je povinností původce znečištění ulice nebo jiného veřejného prostranství toto znečištění odstranit. Je tedy povinností každého majitele psa psí výkaly odstranit a vyhodit do košů na psí exkrementy, u kterých jsou zásobníky na papírové soupravy.

Zbraslav řeší stavbu sportovního centraNové vedení radnice Praha Zbraslav se snaží vyřešit dlouhodobý problém výstavby sportovního centra na pozemcích městské části. Cílem je dosáhnout otevření areálu, který bude celý stavebně dokončený a plně funkční, a jeho provoz bude pro městskou část ziskový. Areál měl být otevřen v roce 2005, ale dodnes není stavba dokončena. Postupem času došlo k mnoha změnám ve vlastnické struktuře nájemce a investora, avšak stále se jedná o stejné osoby. „Z pozice starostky hájím zájem všech občanů Zbraslavi a nemohu připustit, aby z pozemků městské části měl výnos pouze soukromý investor skrývající se za veřejný zájem," říká starostka Zuzana Vejvodová.

Praha je prý rájem velkého byznysuPodle studie Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy vznikne do prvního pololetí roku 2017 v metropoli více než 11 tisíc nových bytů. Důležitými klienty jsou přitom pro developery vysoce postavení manažeři. Podle pražských šéfů firem je však mnohdy složité jejich požadavky uspokojit. Manažeři vyžadují luxusní rezidence v centru Prahy, bezpečností službu i recepci. Za pronájem však měsíčně zaplatí i 140 tisíc korun.

Dobrá zpráva pro senioryOrganizace Život 90 v rámci Divadla U Valšů, které provozuje, představuje Divadelní akademii pro seniory. V průběhu roku si senioři osvěží nebo naopak získají velmi cenné znalosti z oboru divadelního umění, nebo úlohy a vlivu současné televize. Cyklus seminářů Divadelní akademie 2015 a jejich studium bude ukončeno slavnostním předáním osvědčení v Národním divadle.

V Praze je 40% nekvalifikovaných průvodcůPodle Asociace průvodců ČR provádí turisty hlavním městem až čtyřicet procent nekvalifikovaných průvodců. Turisty často provádějí lidé, kteří neznají ani dějiny své země, berou práci licencovaným průvodcům a tlačí ceny průvodcovských služeb nepřirozeně nízko.