Akce započala dětskou diskotékou a následoval bohatý program, v jehož rámci byla pokřtěna kniha Pohádky z Čimického háje. Výtěžek z prodeje poputuje do veřejné sbírky na naučnou stezku. Večer se uskutečnil koncert folkové hudby. Cílem sbírky je vybudovat stezku s vědomostními úkoly pro děti.

Ukliďme Česko: dobrovolníci v sobotu opět zatočí s nepořádkem v metropoliS drobnými odpadky i černými skládkami se v sobotu vypořádají dobrovolníci nejenom v hlavním městě. Koná se totiž podzimní část tradiční akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.V Praze a jejím nejbližším okolí se úklid uskuteční na šestnácti místech. Jednotlivé akce organizují školy, spolky i jednotlivci. Už v devět ráno se začne uklízet například kolem základní školy Písnická v Praze 12. Očistou projde i ZŠ Jana Wericha v Praze 17 či hostivařské nádraží. Většina akcí proběhne v dopoledních hodinách. Jarních termínů se po celé republice zúčastnilo přes 75 tisíc lidí. Pořadatelé by do úklidů chtěli do konce roku zapojit alespoň dalších 25 tisíc dobrovolníků a překonat tak pomyslnou stotisícovou hranici.„Odpadky v přírodě jsou jako dluh, který budeme muset časem splatit. Pokud nám záleží na našem zdraví, musí nás zajímat i zdraví našeho prostředí," vyzývají organizátoři z Českého svazu ochránců přírody.

Obyvatelé se mohou projet bez hluku a zápachuV rámci Evropského týdne mobility nabídne sedmička možnost vyzkoušet si alternativní způsoby dopravy. Od 16. do 23. září si tak kdokoliv může zapůjčit sdílená kola. V sobotu navíc před budovou Národního technického muzea proběhne prezentace elektromobilů. Návštěvníky od 12 do 16 hodin čeká prohlídka vozidla, dostanou také možnost se svézt. V pondělí a úterý se chystají komentované projížďky na elektrokolech, po zajímavostech Art Districtu 7 se účastníci rozjedou vždy v 10 a 14 hodin. Kampaň si klade za cíl posílit ekologické způsoby dopravy.

Běžecký závod omezí provozV neděli se uskuteční Běh Prahou 11. V rámci této akce dojde od 10.45 do 13 hodin k omezení provozu. V ulicích kolem Centrálního parku Prahy 11 nepojedou autobusy, dojde i k přemístění některých zastávek. Ulice Opatovská a Hviezdoslavova budou jednosměrné. Obousměrně se uzavře ulice U Modré školy.

Mladé Běchovice čeká 51. ročníkZávod Praha Běchovice zná každý vyznavač běhání, jeho jubilejní 120. ročník je na programu 25. září. Tuto sobotu 17. září je na programu 51. ročník dětského závodu Mladé Běchovice. Jde o závod dětí od jednoho roku do 14 let a v rámci programu proběhne rovněž Běchovická stovka pro děti s postižením. Pro výkonnostní závodníky je přichystán běh na 300 metrů. Prezentace bude probíhat od 7.45 do 11 hodin ve školní družině u fotbalového hřiště v centru Běchovic, starty jednotlivých kategorií začnou úderem osmé hodiny. Za startovné nezaplatíte ani korunu.

Kam za kulturou

Jiří Lábus ve ViolePro letošní podzim přichystalo Divadlo Viola jeden zajímavý bonbónek. Tím bude premiéra skečů Jiřího Kyliána, která je naplánova-ná na 24. říjen. Představení se jmenuje Narozen v cizině a hlavní roli v něm bude hrát Jiří Lábus. Vystoupení je inspirované texty známého choreografa Jiřího Kyliána, jenž po invazi vojsk Varšavské smlouvy emigroval na Západ.

Velká básnická sešlostNaše hlavní město bude od pátku hostit akci mezinárodního charakteru. Ve dnech od 15. do 20. září se totiž v Praze uskuteční světový kongres básníků. Ten se tu koná u příležitosti 115. výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. V rámci programu se zájemci dočkají autorských čtení, diskusí a výstav. Během konání kongresu dojde také na Žižkově k odhalení plastiky k Seifertově poctě.

Krása věcí nedokonalýchOd 21. září bude možné zajít do Galerie U Betlémské kaple na další zajímavou výstavu. Jmenuje se Wabi-sabi. Neotřelý název dostala podle stejnojmenné knihy Američana Leonarda Korena. Expozice bude vzdávat poctu nedokonalým a neúplným věcem. Obdivovat na ní bude možné práce Vladimíra Boudníka, Josefa Sudka, Františka Skály či Ivana Pinkavy.

Čtěte také: Prokopské údolí možná ozdobí komunitní zahrada