Kdy se to změní? Už v úterý dostanou radní problematiku na stůl. Nová mapa, která vyznačí místa s nejvyšší úrovní hluku a počet lidí, které zasahuje, bude sloužit jako podklad pro konkrétní opatření, zahrnutá v plánu. I když má dokument oficiálně v názvu rok 2016, letos se jistě nestihne realizovat.

Desky připomenou rodiny pomáhající výsadkářůmTři vysočanské rodiny pomáhaly za druhé světové války výsadkářům Janu Kubišovi a Josefu Gabčíkovi. Ti v rámci operace Anthropoid zabili říšského protektora Reinharda Heydricha a nakonec zemřeli v kostele svatého Ignáce v Resslově ulici. Praha 9 v sobotu vzpomene na spolupracovníky parašutistů a odhalí pamětní desky věnované rodině Piskáčkových, Khodlových a Smržových, které za svou spolupráci byly popraveny v říjnu roku 1942 v Mauthausenu. Pamětní desky budou slavnostně odhaleny na domech, kde rodiny žily. Konkrétně v ulicích Na Břehu, Kolbenova a Zákostelní.

Hřiště má nový umělý trávníkRadotínští se mohou těšit na zcela nový umělý povrch, který pokryje hřiště SC Radotín. Vyměněny budou i poničené ochranné sítě. Původní umělá tráva se pokládala v roce 2006, po deseti letech užívání však už nevyhovovala. Vznikne i zcela nové multifunkční minihřiště s vlastním osvětlením. Investice vyjdou celkem na 11 milionů, které radnice Prahy 16 získala z dotací. Práce by měly být hotovy do konce října.

Desítka zahájila opravy v Heroldových sadechPraha 10 začala s finanční podporou hlavního města s opravami části Heroldových sadů ve Vršovicích. Práce se týkají části parku za Vršovickým zámečkem ve směru k ulici Estonská. Navazující části sadů byly rekonstruovány již v minulosti. Rekonstrukce za více než devět milionů korun potrvá do srpna 2017, po dobu zimních měsíců bude pozastavena. Hlavní součástí oprav bude rekonstrukce cest, jejichž povrch se z asfaltového změní na mozaiku. Dojde i k úpravě rozložení cest v parku. Pro návštěvníky budou instalovány nové lavičky, odpadkové koše a veřejné osvětlení. Dojde i k odstranění zdraví ohrožujících stromů a výsadbě nových. Trávníky a další zeleň se dočkají nového závlahového systému.

Žáci diskutují na vlastní konferenciUž druhý ročník Mezinárodní žákovské konference včera uspořádala na svém území pátá městská část. Cílem akce, která dnes skončí, je diskuze mezi školáky z různých částí Evropy nad společnými problémy. Pro tento rok bylo vybráno téma Informační technologie ve školách. Konference je koncipována jako dvoudenní panelová diskuze pro žáky a studenty ve věku 14 až 16 let. Programu se účastní i školy z Rumunska, Maďarska nebo Polska.

„Italiano bastardo" a rasismus. UEFA zavře Spartě část stadionuPraha Zažila to Plzeň, nyní to potkalo i Spartu. Disciplinární komise UEFA uzavřela klubu pro domácí zápas Evropské ligy s Hapoelem Beer Ševa část stadionu. Letenský celek potrestala hlavně za rasistické projevy fanoušků v nedávném duelu s Interem Milán (3:1). Diváci navíc opět použili pokřik „Italiano bastardo", který u nich zlidověl po zářezu v minulé sezoně během předkola Ligy mistrů (od italského rozhodčího). „Zdržte se hanlivých projevů," žádá Sparta své příznivce pro listopadový mač. Do kotle je rozhodně nepustí právě tento sektor bude na Izraelce zavřený.

Kam za kulturou

To nejlepší od KaplickéhoPříští rok by se významný český architekt Jan Kaplický dožil 80 let. Blížící se jubileum bude už od letošního podzimu připomínat výstava v Galerii Tančící dům. Rozběhne se 8. listopadu a ponese jméno JKOK. Expozice představí to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti. Retrospektivní výstavu realizuje jiná známá architektka Eva Jiřičná se studiem AI-DESIGN a nadací Kaplicky Centre.

Zamyšlení Ivana KrausePřed pár dny si bylo možné poslechnout Ivana Krause naživo v královéhradeckém Centru Sion. Nyní vychází oblíbenému spisovateli kniha. Na trh ji uvádí nakladatelství Academia. Jde o sbírku nazvanou Ve vlastních názorech se shodnu s každým přinášející sérii krátkých textů. Jak sám autor poznamenal, vyjádřit se stručně, stojí zpravidla nejvíce času. „Mám dojem, že leckterý text jsem ani nenapsal, spíše se k němu proškrtal," dodal Ivan Kraus. Díky knize budou čtenáři moci spisovatele poznat jako vtipného glosátora a aforistu.

Ekotofilm míří do fináleUž čtvrtým dnem probíhá v Hotelu Olšanka mezinárodní festival dokumentárních filmů o životním prostředí. Včera na něm vystoupil jeden z nejvěhlasnějších hostů přehlídky ekonom Tomáš Sedláček. V úterý se zájemci mohou těšit na besedu k filmu Most mezi dvěma světy s ceněným kanadským filmařem Pascalem Gélinase. Ve středu festival skončí. Posledním promítaným filmem bude Akce Prirazlomnaya o obsazení ropné věže Gazpromu v Barentsově moři ekologickými aktivisty.

Čtěte také: Suchdol ožije festivalem dokumentárních filmů