Na kolik instalace vyjde, zatím není jasné. Nejdříve musí proběhnout výběrové řízení na dodavatele rámů a dalších bezpečnostních prvků. S novým školním rokem by pak měli návštěvníci magistrátu dostávat u vchodu visačky a z recepce budou muset zavolat do konkrétní kanceláře, kam mají namířeno. Proti vybavení se postavili někteří opoziční zastupitelé. Magistrát se prý lidem uzavírá, místo aby se jim byl otevřen.

Radnice se vydala zelenou cestouNová radnice se snaží zlepšit třídění odpadu ve svých kancelářích. Prostory na Mariánském náměstí se nově vybavily asi stovkou nádob a košů na plasty a papír. „Odpad se třídil pouze částečně, v mnoha kancelářích modré a žluté koše na papír a plasty chyběly," uvedla radní Jana Plamínková. Radnice se má tímto krokem stát přátelštější k životnímu prostředí. Zatímco ve Škodově paláci, kde také sídlí, nedělá třídění odpadu žádný problém, na Nové radnici se však doposud stávalo, že papíry končily v koších na směsný odpad.

Z Vinohrad mizí herny a kasinaRadnice Prahy 2 stále nepolevuje ve svém úsilí principu nulové tolerance hazardu. Aktuální stav je, že na území Prahy 2 je registrováno 295 videoloterijních terminálů, zatímco na začátku roku 2012 jich bylo 580. Nejvyšší koncentrace kasin a heren je ve Francouzské ulici a na Vinohradské třídě. S novým využitím nebytových prostor po zrušených hernách není podle radnice vůbec žádný problém. Například na místě bývalé a do jisté míry problémové herny na náměstí Míru je nyní restaurace.

Na Zličíně zmapovali nehodová místaRadnice Prahy 5 - Zličín vypracovala projekt Bezpečnostní inspekce komunikací. Projekt popisuje detailně nedostatky na dopravních komunikacích a uvádí nehodová místa. Součástí projektu je návrh opatření ve formě obecného doporučení. Materiál bude využit pro jednání s Technickou správou komunikací o odstraňování závad a jako podklad pro návrh konkrétních opatření ke zvýšení bezpečnosti provozu na hlavních komunikacích.

Starosta kondoluje příbuzným obětíRadnice městské části Praha 5 se připojila k řadě politiků, dalších osobností veřejného života a široké veřejnosti, když uctila památku osmi obětí úterní střelby v restauraci Družba v Uherském Brodě. „Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí po tomto otřesném útoku. Tato událost je obrovská tragédie nebývalých rozměrů," kondoloval také starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

Bio Oko se dočká rekonstrukceRadnice Prahy 7 plánuje v letošním roce rekonstruovat Bio Oko. Hodlá spojit nezbytnou renovaci topení a vzduchotechniky s úpravami sálu. Ten by měl při zachování své osobité podoby poskytnout větší komfort pro návštěvníky. V první fázi plánovaných úprav dojde ke změně topného systému. „Současný parovod nahradí plyn, což by mělo přinést až trojnásobně nižší náklady na topení. S provozovateli kina jsme navíc domluveni, že v návaznosti na tuto úsporu úměrně navýšíme nájem. Z tohoto příjmu se nám postupně vrátí náklady na rekonstrukci," uvedl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš.

Veřejné bruslení opět na SpartěHokejový klub HC Sparta Praha pořádá nejen pro všechny obyvatele sedmé městské části veřejné bruslení v malé sportovní hale na Výstavišti v Holešovicích. Termíny, kdy si můžete zabruslit, jsou každou sobotu a neděli od 16.45 do 18.45 hodin až do 29. března. Do malé haly se zájemci dostanou hlavním vchodem. Vstupné je stanoveno pro dospělé na 50 korun, důchodci, studenti a děti od 6 let zaplatí 30 korun. Mladší děti, hendikepovaní a nebruslící doprovod mají vstup zdarma. K dispozici je šatna na převlečení a přezutí.

Dlouhý název má pomoci návštěvámZatímco nyní nese autobusová zastávka poblíž Kulturního domu Mlejn název „Kovářova", od 7. dubna letošního roku má dostat mnohem delší pojmenování: „Kovářova Kulturní dům Mlejn". Což některým občanům přijde jako zbytečně komplikovaný název. Změna však neproběhne jen kvůli úpravám v městské hromadné dopravě, které chystá Ropid. Pozměnění názvu zastávky totiž navrhla komise dopravy Prahy 13 již začátkem loňského roku. Delší jméno má prý pomoci lidem nežijícím v okolí k lepší orientaci, zvláště pak návštěvníkům KD Mlejn.

Spolky mohou dostat přes milion korunTři neziskové organizace mají naději, že každá dostane několik stovek tisíc od radnice čtrnácté městské části. Schválila to rada Prahy 14. Ta navrhuje dát Oblastnímu spolku Českého červeného kříže na Praze 9 finanční výpomoc 900 tisíc korun, občanskému sdružení Neposeda částku 350 tisíc koruna. Také nezisková organizace Jahoda se může dočkat peněžní pomoci, a to ve výši 300 tisíc korun. Vše ještě musí 10. března schválit zastupitelstvo městské části. Peníze mají organizacím pomoci s provozními výdaji a radnici se mají finance vrátit, podle návrhu, ještě v průběhu letošního roku.

Patnáctka získala peníze na věduRada patnácté městské části na svém posledním jednání schválila dohodu s firmou Ekospol, která chce v Horních Měcholupech vystavět bytový dům. Dohoda Prahy 15 se společností byla podmíněná tím, že se jí Ekospol finančně revanšuje. S plánovanou výstavbou se totiž firma zavazuje k poskytnutí finančního daru ve výši dva a půl milionu korun. Dar nebude pro radní, ale má jít na financování vědy a vzdělávání, výzkumných a vývojových účelů, kultury anebo školství.

Magistrát neuvažuje o prodloužení metraPrimátorka Adriana Krnáčová preferuje výstavbu železničního spojení na Letiště Václava Havla. Praha proto neuvažuje o prodloužení metra A z Motola na zmíněné letiště. Město podle ní bude s ministerstvem dopravy hledat možnosti financování. Prodloužení metra A ze stanice Dejvická do Motola vyjde na zhruba 20 miliard korun. Cestující se novými stanicemi poprvé svezou 6. dubna. Více čtěte ZDE.

Újezd revitalizuje Milíčov vlastní silouV únoru začalo vedení městské části Praha - Újezd revitalizovat Milíčovské kopce. Ačkoliv se s projektem ucházeli o evropské dotace, nevyhověli jim, a tak veškeré práce dělají na své náklady svépomocí. Postupně proberou zahuštěné jehličnany, prořežou slabší a poškozené stromy, odstraní suché větve. Vytvoří také nové cesty pro sportovce a pejskaře. Naopak také vysadí několik ovocných stromů. Návštěvníci musí dbát pokynů pracovníků, kteří budou na Milíčovském kopci. Další zemní práce plánují na celé jaro, tedy i ve vegetačním období.

V Dolních Břežanech postaví pavilonVe čtvrtek 26. února se v Dolních Břežanech uskuteční slavnostní poklepání základního kamene stavby nového školního pavilonu. Akce se účastní také ministr financí Andrej Babiš. Po dokončení stavby bude stávající kapacita školy 440 žáků navýšená na sedm set žáků. Tím pádem bude moci přijmout všechny děti s trvalým bydlištěm v obci. Žáci zde budou mít k dispozici veškeré odborné, moderně zařízené učebny a učitelé dostatečné zázemí. Nová bude i školní družina. Školní pavilon, který patří do 1. etapy přestavby školy, bude stát 86,8 milionu korun. Sedmdesát procent částky získala obec jako státní dotaci.

Dobrá zpráva pro fanoušky historieVýstava „Zmařené naděje" v Galerii Roberta Guttmana představí návrat tisíců Židů do Československa po skončení druhé světové války. Přes tehdejší stát v té době procházelo mnoho věřících, kteří během války ztratili domov. Někteří z nich prchali před protižidovskými pogromy, které probíhaly na východě Evropy, jiní hledali svůj nový domov. Buď zde, nebo dál na západě. To vše dokumentují snímky, které mohou návštěvníci vidět až do 23. srpna, kdy výstava končí. Židovské muzeum v Praze, pod které galerie patří, expozicí navazuje na předchozí akci o židovských uprchlících za první světové války.

Číslo dne: 19Již v devatenáctém století se objevily první úvahy o pražském metru. V roce 1898 napsal majitel železářství Ladislav Rott dopis městské radě o zbudování podzemní dráhy. Neuspěl. První ražba tunelu však začala až 20. ledna 1969 na Pankráci.