Netypická podoba desky je dílem Petra Císařovského, její podkladová plocha byla odlita z nalezených střepin leteckých pum.

Začal festival španělských filmůFestival španělských filmů La Película začal ve středu v podvečer v kině Světozor v Praze. Potrvá do neděle 21. února, poté se přesune do Brna. Zahájení se zúčastnil španělský režisér Julio Medem, který uvedl projekci svého snímku Ma Ma s oscarovou herečkou Penélope Cruzovou. Perličkou v programu bude i první kubánský snímek žánru sci-fi nazvaný Omega 3.

Praha 3 nabídla policii budovuRadnice třetí městské části v Praze nabídla budovu bývalých lázní v Husitské ulici policii jako sklad pro zabavené nelegální výherní automaty. Podle starostky trojky Vladislavy Hujové je na místě, aby městská část spolupracovala s republikovou policií při potírání nelegálního hazardu. „Proto jsem přišla s nabídkou volné budovy s velkou užitnou plochou, která je vhodná právě pro uskladnění těchto přístrojů v rámci celé Prahy. Pomáhat v rámci svých možností těm, kteří se snaží o důsledné naplňování platných zákonných norem prospěšných občanům, pokládám za něco, co by mělo být pro každého samozřejmostí," vysvětlila starostka.

Festival láká vegetariányV žižkovském centru Venuše ve Švehlovce se tento víkend koná třetí ročník dobročinného VegFestu. Letošní ročník pořadatelé věnují libereckému útulku Šance Zvířatům, který se stará o kočky a psy v nouzi. Návštěvníci se mohou těšit na stánky se spoustou skvělého jídla a zajímavé přednášky doprovázené zajímavou muzikou. Zájemci se budou moci také na workshopu naučit, jak si doma snadno a rychle vyrobit vlastní zubní pastu, deodorant či univerzální přírodní čistič.

Milan Drobný opět zazpívá seniorůmZimní den seniorů se uskuteční ve čtvrtek 18. února od 14 hodin v Paspově sále pivovaru Staropramen v Nádražní ulici na Smíchově. Po úspěchu podzimní akce se senioři mohou opět těšit na společné vystoupení Yvety Simonové a Milana Drobného. Vstup je na pozvánky, které zájemci mohou dostat ještě naposledy ve středu 17. února do 18 hodin na úřadě městské části na náměstí 14. října v kanceláři 025 za poplatek 10 korun. Koncert je určen pro seniory nad 65 let s bydlištěm v Praze 5.

Občané podiskutují o kompostárněVe velké zasedací místnosti na suchdolské radnici se ve středu 24. února od 19 hodin uskuteční setkání s vedením městské části a investorem upraveného projektu kompostárny s kapacitou 150 tun za rok, která by měla být zřízena v areálu bývalé drůbežárny. Možné bude následně se potkat i se zástupci investora ohledně chystané výstavby splaškové kanalizace v ulici Ke Kozím hřbetům. Poskytnuty budou aktuální informace k připravované stavbě.

Muzeum ukáže vývoj světlaOd plamene k LEDu, tak se jmenuje výstava o vývoji elektrického světla, která se otevřela pro veřejnost v Národním technickém muzeu v Praze. Základ výstavy tvoří ukázka světelných elektrických zdrojů, především z druhé poloviny 19. a z 20. století, tedy obloukových a žárovkových světelných zdrojů, doplněných některými okrajovými a slepými cestami vývoje včetně kuriozit. Výstava přibližuje významné osobnosti, jako Františka Křižíka nebo Thomase Alvu Edisona. Ve výstavě mohou návštěvníci obdivovat například konstrukci první pokusné Křižíkovy obloukovky z roku 1878. Raritou je žárovka s uhlíkovým vláknem se zobrazením Fr. Josefa I. a Viléma II. z období před první světovou válkou. Kuriózním předmětem je Geisslerova trubice v podobě koruny, která sloužila pravděpodobně pro reklamní účely ve 20. letech.

Hokejová Sparta vyzve mistra z LitvínovaReprezentační přestávka je za námi a ve středu 17. února se opět rozjíždí extraligový kolotoč. Hokejisté pražské Sparty na ledě O2 areny přivítají úřadující mistry z Litvínova, ale favorita bychom jednoznačně hledali na domácí straně. Sparťanům totiž patří druhé místo tabulky, Litvínov je předposlední a na loňské úspěchy může zatím pouze vzpomínat. Začne se v 18.30 hodin.

Matějská pouť začne už o víkenduMatějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze - Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť se bude konat od 20. února do 17. dubna.

Ministryně prověří úmrtí učitelkyMinistryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se kvůli úmrtí učitelky, kterou údajně šikanovali studenti, obrátí na zřizovatele příslušné pražské střední školy. Česká školní inspekce i policie se případem už zabývají, svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady. Podle deníku Blesk pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 týrala zřejmě trojice studentů, kteří na ni prý řadu týdnů útočili, omezovali ji a ponižovali. Vedení školy ale souvislosti s úmrtím ženy odmítá. Na videozáznamech šikany, které škola získala od studentů, bylo k vidění „hrubé a zavrženíhodné" chování žáků, ale nikoliv fyzické násilí. Pokud by se při dalším vyšetřování potvrdil závažnější charakter šikany, může škola podle ředitele Františka Bártla přehodnotit trest pro studenty, kteří ji měli na svědomí. Je možné i jejich okamžité vyloučení. Více se dočtete ZDE.

Dobrá zpráva pro PražanyPhil Young zřídil v londýnském dopravním podniku přechod na otevřená data. V souvislosti s budoucím zveřejňováním dat v otevřeném formátu v pražské dopravě přijede příští týden do metropole. Nadace Open Society Fund a Britská ambasáda pořádá setkání pro politické představitele měst Prahy a Brna, vysoké úředníky magistrátů, pro vedení dopravního podniku, ROPIDu a dalších.

Číslo dne: 85Ve středu 17. února by se dožila uznávaná herečka Jiřina Jirásková pětaosmdesátých narozenin. Na svém kontě měla stovky rolí v divadle a před kamerou ztvárnila další desítky postav. Umělkyně, jež kariéru spojila s Divadlem na Vinohradech, hrála dámy i lehké děvy, svérázné komické postavy i vznešené královny.