Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Lidé si mohou vyzkoušet práci chirurgů

Praha - Zkusit si chirurgické šití na plyšovém medvídku, ošetřit pacienta Pepu a prohlédnout si na zubařském fantomu zuby až po kořeny mohou návštěvníci interaktivní výstavy Medicína budoucnosti, která se v pátek 6. listopadu a pak ještě druhý den v prostorách Akademie věd na Národní třídě v Praze. Zájemci také zjistí na speciální váze svoji hmotnost včetně množství tělesného tuku a mohou se vyfotit s kostrou.

3.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

V interaktivní a multimediální expozici představí 3. lékařská fakulta pět oborů, dva teoretické: anatomii a výživu a tři klinické, což jsou plastická chirurgie, dentální hygiena a ošetřovatelství. „Návštěvníkům představíme současnost těchto oborů a společně si zafantazírujeme, jaká budoucnost je asi čeká," uvedla proděkanka 3. lékařské fakulty UK Lucie Bankovská Motlová.

Žižkovská věž si připomene 30 letV úterý 3. listopadu v 16 hodin si městská část Praha 3 připomene 30 let od položení základního kamene žižkovského televizního vysílače. Na místě základního kamene se sejdou autor projektu Václav Aulický, pamětníci, kteří se na realizaci stavby podíleli a starostka trojky Vladislava Hujová. Poté bude následovat prohlídka věže a od 18 hodin proběhne v informačním centru Prahy 3 v Milešovské ulici debata s dobovými projekcemi. Programem a diskusí bude provázet Olga Strusková, autorka filmu Žižkovská věž.

V Michli o víkendu dobrovolníci uklidíČtvrtá městská část sbírá od svých obyvatel podklady, které místo v jejich okolí by potřebovalo uklidit. Na základě desítky návrhů vybrali Michli, konkrétně zeleň za parkovištěm vedle Sokola Michle a na břehu Botiče v okolí Základní školy Mendíků. Akce je pořádána ve spolupráci s místní Agendou 21 a uskuteční se i za nepříznivého počasí. Sraz dobrovolníků je v sobotu 7. listopadu v 9 hodin ráno před ZŠ Mendíků. Každý dostane rukavice, koště nebo lopatu a pytel na odpadky.

World music doprovodila harfaV pražské Písecké bráně v úterý publiku zazpívala česká interpretka world music Marta Töpferová v rámci programu 12. ročníku Mezinárodního víkendu žen. Na harfu ji doprovodil Edmar Castaňeda. Zazněly latinskoamerické písně a sólové skladby Castaňedy pro harfu. Vzájemná spolupráce obou umělců začala už v letech 2004 a 2005, kdy společně koncertovali a v New Yorku natočili kritikou příznivě přijaté album La Marea. Dcera herce a bývalého senátora Tomáše Töpfera od roku 1987 žije se svojí matkou v USA. Na latinskoamerické hudbě jí jsou blízké melodie, rytmy, temperament a výraz ve zpěvu.

Po zrušení ulice se části parku propojíPo dvou měsících finišují v těchto dnech práce na projektu propojení parkových ploch v Centrálním parku Hanspaulka Kotlářka. Část ulice Turkovská je nově nahrazena dlážděnou parkovou cestou s rozšířenou plochou využitelnou pro pobyt a hry. Dále je na místě instalováno nové veřejné osvětlení. Chybět nebude ani nový mobiliář, jako lavičky, odpadkové koše, pítko nebo stojany na kola. Na závěr bude provedena výsadba 6 stromů a zatravní se plochy po zrušené komunikaci. Celková cena projektu překročí pět milionů korun.

Veletržní se kvůli Blance dočkala změnS koncem října byly dokončeny úpravy v ulici Veletržní v Praze 7. Došlo k zeštíhlení o jeden jízdní pruh, více prostoru zde naopak dostali cyklisté a parkující vozidla. Na semaforech pak svítí delší zelená. Značení na vozovce je zkušební s omezenou životností. Na jaře 2016 jej nahradí trvalé.

Radnice ocenila nejhezčí dvorkyRadnice sedmé městské části v květnu vyhlásila druhý ročník soutěže o nejlepší úpravu dvorku, vnitrobloku nebo předzahrádky. Koncem října se pak za účasti místostarosty Ondřeje Mirovského uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků. Do soutěže se letos přihlásilo sedm domů. „Komise neměla snadnou úlohu, jelikož každé z posuzovaných míst bylo jedinečné a všichni zapojení obyvatelé domů do svých dvorků a předzahrádek investují spoustu volného času, prostředků a úsilí. Proto jsme se rozhodli ocenit všechny přihlášené," prohlásil Mirovský. Členové hodnotící komise posuzovali všechna přihlášená místa podle originality a efektivnosti úprav, kompozičního uspořádání či celkového vzhledu prostoru.

Libeňské čeká výluka vodyObyvatelé části Libně by se ve středu 4. listopadu měli připravit na plánovanou výluku vody. Kohoutková voda nepoteče v ulicích Drahobejlova, Kovářská a také U Svobodárny od osmé ranní do patnácté odpolední hodiny. Přesná čísla domů, která budou výlukou zasažena, se mohou lidé dozvědět například na stránkách osmé městské části. Důvodem výluky jsou plánované opravy a udržovací práce.

Azylový dům má více lůžek pro ženyKarlínský Azylový dům svaté Terezie rozšířil koncem října svou kapacitu o čtyři lůžka, která jsou určená pro ženy bez domova. Během pobytu pracují ženy s pomocí sociálních pracovníků na upevňování návyků nutných k udržení samostatného bydlení a hledají cesty, jak nezůstat závislé na pomoci sociální služby. „Celková kapacita po navýšení čítá 21 lůžek. Služba nabízí dlouhodobější ubytování na období půl roku a pomáhá lidem, kteří mají motivaci řešit svoji situaci a hledat možnosti, jak se zapojit zpět do normálního života," uvedl ředitel azylového domu Stanislav Fiala.

Březiněves schválila stavbu nových domůBřeziněveští zastupitelé minulý týden schválili umístění další fáze stavby Obytné zóny Březinka II na místní pozemky. Podle návrhu plánuje investor v rozvojové lokalitě severozápadní části Březiněvsi vybudovat nové rodinné domy. Součástí projektu je také dopravní a další infrastruktura. V oblasti mají být rozvedeny inženýrské sítě. V případě stavby by tak byly nataženy i nové rozvodné sítě, vznikla by nová komunikace, veřejné osvětlení a v plánu je i veřejný park.

V Uhříněvsi budou kácet stromySprávce vodního toku provede v nejbližší době kácení zdravotně poškozených dřevin v břehovém porostu Říčanky v úseku mezi rybníkem Vodice a Podleským rybníkem v Uhříněvsi. Bude se jednat především o dožívající rozlámané vrby u fotbalového hřiště, za Novým náměstím a pod Vodicí. Pokáceny budou také některé jasany a olše, stejně jako tři topoly v Pivovarském parku, které ohrožují své okolí pádem mohutných větví.

Setkání u piana zakončí sezonuPianino, které je aktuálně umístěné v Centrálním parku nedaleko komunitního centra Matky Terezy, se bude stěhovat na zimu pryč. Ještě předtím se ale uskuteční poslední setkání, a to ve čtvrtek 5. listopadu. Od půl šesté se tu koná závěrečné posezení, kdy na nástroj může také zahrát kdokoliv. Občerstvení na místě bude zajištěno. Další setkání se bude konat na jaře příštího roku.

Čtrnáctka jedná o dodělání parkuPrvní etapa parku U Čenku na čtrnácté městské části je oficiálně hotová a přístupná veřejnosti. Vedení Prahy 14 však s nynější podobou nesouhlasí, neboť výsledná podoba není v takovém stavu, v jakém se plánovala. Místo předpokládané zeleně je na některých místech „měsíční planina". Vedení Prahy 14 pokračuje v jednáních s magistrátem o dodělání místa, protože pod hlavní města park spadá. Výsledek jednání je však nejistý. Magistrát projekt, na jehož realizaci dostal dotaci z evropských fondů, podle Prahy 14 už vyúčtoval. Začala tedy platit takzvaná udržitelnost projektu, kvůli které se ve stanovené lhůtě nesmí na dotčeném území už nic dalšího dělat.

Volejbalisté ČZU podlehli KladnuAni na čtvrtý pokus se extraligovým volejbalistům ČZU nepodařilo zvítězit. Na kladenské palubovce prohrávali už 0:2 na sety, ale zabojovali, dotáhli střetnutí do tiebreaku, v němž nestačili. „Dlouho jsme se nemohli dostat do zápasu," kroutil hlavou kapitán ČZU Michal Záveský. „Ve třetím setu jsme se vzchopili, podařilo se nám urvat koncovku," pokračoval nejzkušenější muž lužinského výběru. „Tento moment nás nakopl. Šlo o boj. Trochu se ale pereme s formou a jsme rádi, že jsme duel dostali alespoň do tiebreaku," dodal Záveský, jehož celek se krčí na posledním místě tabulky. Šanci na nápravu bude mít v pondělí v domácím televizním zápase s Českými Budějovicemi. Začátek je stanovený na 18.05 hodin.

Dobrá zpráva pro PražanyV katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v pondělí 9. listopadu uskuteční oslavy 26. výročí pádu Berlínské zdi. Vystoupí zde celkem 160 hudebníků z České republiky a Německa spolu s italskými sólisty. Na koncertu s podtitulem Requiem zahrají v katedrále dílo Messa da Requiem italského skladatele Giuseppe Verdiho. Program se bude konat pod taktovkou dirigenta Hansjörga Albrechta.

Číslo dne: 7Sedm pozoruhodných staveb architekta českého původu Antonína Raymonda (1888 až 1976) představuje nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Významný stavitel tvořil v Evropě, Americe a zejména v Asii. Expozice potrvá do 6. prosince, poté se přesune do Brna.

Autor: Redakce

3.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení