Železnici uvedlo jako nejlepší způsob přepravy na letiště téměř 51 procent dotázaných. Druhým nejpopulárnějším dopravním prostředkem je metro s podporou 16,4 procent. Aktuálně dostupné možnosti přepravy považuje za dostačující pouze pětina cestujících.

Včelařka z Prahy stáčí nejlepší med roku 2016Absolutní vítězkou soutěže Med roku 2016 se stala Dagmar Šormová, včelařka z Prahy. Kromě celkového vítězství zabodovala také v kategorii vícedruhových květových medů. Vítězný med pochází od včelstva, které sbírá nektar na stolové hoře Vidoule. „Je to téměř nejvyšší místo Prahy, přímo v srdci Přírodního parku Košíře-Motol. Kolem dokola není žádná doprava, nestříkají se tam žádné pesticidy," uvedla Šormová. Soutěž probíhá každý rok v Brně. Letos se organizátorům přihlásilo 71 včelařů.

Kapacita PC kurzů není naplněnaV počítačových kurzech pro seniory zbývají místa. Přihlašování probíhá netradičně. Senioři s trvalým bydlištěm v Praze 10 si na úřadu městské části vyzvednou přihlášku. Tu je nutné předložit ve středu do 13 hodin v kulturním domě Barikádníků. Otevřeno bude šest kurzů, všechny zdarma.

Kelti a květena se dočkají pozornostiDvou naučných stezek ve svém okolí by se mohlo dočkat město Libčice nad Vltavou. Strategický plán radnice doporučuje zlepšit významné lokality města, mezi které patří Chýnovský háj a Kameníček. První místo bylo v 60. letech minulého století velkým nalezištěm pozůstatků keltské kultury a dodnes jsou na něm mohyly. Kameníček je kopeček, na němž rostou chráněné rostliny. V obou lokalitách město uvažuje o vybudování naučných stezek, což by na místo mohlo přivést více lidí.

Vodní nádrž čeká na úpravuVedení Rudné podalo žádost o dotaci na revitalizaci bývalé hasičské nádrže Dolík. Plánem je mimo jiné opravit hráz nádrže a upra-vit břehy v okolí topolů. Tím by se přístup k vodě trochu svažoval a neměl by čtvercový tvar jako dnes. Přes úpravy město Rudná nepočítá s tím, že by místo mělo sloužit ke koupání. Důvodem je malý průtok vody nádrží. Při používání Dolíku lidmi by byla voda rychle špinavá. Nové koupaliště město nechystá, míst pro osvěžení je v okolí spousta.

Galerie hledá obrázky s HavlemUkradená galerie plánuje uspořádat výstavu fotografií Václava Havla ze soukromých alb. Vernisáž je naplánována na neděli 2. října od 18 hodin a celá expozice bude věnována k nedožitým 80. narozeninám prvního prezidenta České republiky. Iniciátoři výstavy proto vybízejí zájemce, kteří vlastní v rodinném archivu fotografii s Václavem Havlem, aby se o svůj klenot podělili. Snímek si galerie okopíruje a originál ihned vrátí. Ukradená galerie je součástí projektu veřejných pouličních výstav.

Ústav krve se otevře lidemÚstav hematologie a krevní transfuze se už ve čtvrtek od deseti hodin představí veřejnosti. Návštěvníci se v rámci dne otevřených dveří dozvědí důležité informace a zajímavosti o krvi a seznámí se i s nemocemi, které krev postihují. Prohlédnout si ji budou moci přímo pod mikroskopem. Na programu je řada přednášek místních lékařů, kteří budou následně odpovídat na dotazy. Lidé si také budou moci na specializovaném pracovišti nechat udělat také krevní obraz, který odhalí jejich případné zdravotní komplikace. Den otevřených dveří se uskuteční v rámci probíhající akce Měsíce zdravé krve.

Smíchovská náplavkaZajímá vás podoba náplavky na Smíchově? Přijďte na vernisáž výstavy studentských návrhů s diskuzí. Východní břeh Vltavy je dobýván restauracemi, galeriemi a divadly ve formě kotvících lodí, dočasných stánků a brzy možná i ruským kolem. Co si myslí Jakub Hendrych z Kanceláře veřejného prostoru a Václav Pavlík z ČVUT.

Cyklo závody plné smíchuMladí cyklisté mají v sobotu 24. září poslední možnost nasbírat body do celkového pořadí seriálu Bikeclinic cup, a to na krásné trati v lesích podél letiště Točná. Na děti čeká také pěkné hřiště s dominantou letadla, skákací hrad, trampolína a řada dalších zábavných věcí. Hostem a patronem závodu bude paralympionik Jiří Ježek. Registrace začínají v 8.30 hodin a pak následují starty jednotlivých kategorií. Pro podrobnosti se podívejte na webové stránky www.bikeclinic-cup.cz.

Kam za kulturou

O boji s alkoholemZáří je měsícem premiér. Potvrzuje to také Švandovo divadlo, které na 24. září přichystalo první novinku sezony. Tou se stane představení Závislosti navzdory režiséra Dodo Gombára. Hořká tragikomedie přibližuje to, jak různí lidé bojují s hrozbou alkoholismu. Objevují se v ní osoby jak závislé či jen konzumující, tak i zcela abstinující. V hlavních rolích se ve hře představí Robert Jašków, David Punčochář nebo Eva Josefíková.

Čtyři přátelé na KampěMuseum Kampa v úterý zahájilo další podnětnou výstavu. Zaměřuje se na díla čtyř významných tuzemských malířů, které pojilo dlouholeté přátelství. Podnětem k jejímu uspořádání bylo vyprávění jednoho z nich Miloslava Mouchy o tom, jak ho ve Francii v 80. letech navštěvoval Václav Boštík. Kromě prací těchto dvou umělců jsou na přehlídce, která v Museu Kampa potrvá až do 15. ledna, k vidění obrazy Jiřího Koláře a Jindřicha Zeitham-mla. Také oni totiž pravidelně navštěvovali Mouchův ateliér.

Komik o těžkostechV Praze už jednou vystupoval. Řeč je o komikovi Billu Baileym. Ten se do našeho hlavního města záhy vrátí. V rámci svého turné zavítá 26. září do Velkého sálu Lucerny. Představí zde svou show Limboland, v níž podá těžké věci života s nadhledem a s ironií sobě vlastní.

Držitel Grammy v PrazeAmerický zpěvák Ben Harper ověnčený několika cenami Grammy se brzy představí v našem hlavním městě. 28. září dorazí v rámci evropského turné do Fora Karlín. V oblíbeném klubu zakoncertuje s kapelou The Innocent Criminals, s níž nahrál svou poslední desku Call It What It Is. Právě skladby z ní by měly být jádrem pražského vystoupení.

Svěrák a Uhlíř křtiliNakladatelství Grada uvádí na český knižní trh novou publikaci s názvem Filmové komedie přinášející pět divácky nejúspěšnějších komedií autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. V knize přitom na čtenáře čekají i ty pasáže, které se do filmů nevešly. V úterý nakladatelství za účasti Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře publikaci pokřtilo. A nejen ji. Stejné pocty se dostalo také CD Jupí s písničkami od těchto autorů.

Čtěte také: Čakovice chtějí zprovoznit bývalou vlečku