Kapela Jelen patří mezi novinky festivalu. Část rodiny frontmana skupiny Jindry Poláka pochází z Okoře a přilehlého okolí, proto má k tomuto místu na Praze západ vřelý vztah. „Na Festivalu Okoř budeme opravdu poprvé a moc se těšíme. Kdysi jsem se byl na jednom ze starších ročníků podívat, tak jsem zvědavý, jak moc se festival od té doby změnil," říká Jindra Polák.

Dřevěnický pohár poprvé v držení ČZUNávrat ke kořenům. Na jedenácté pozici zakončili loňský extraligový ročník volejbalisté ČZU. Baráži se jen tak tak vyhnuli. Po víkendu si mohli postesknout kdyby se hrával volejbal jako za starých časů. Volné nebe nad hlavou, tenisky špinavé od antuky. Turnaj v Dřevěnicích je tradičním startem českých klubů do následující šestkové sezony. Trocha legrace, spousta těžkých zápasů. Na kurtech 88 týmů, na 700 hráčů i hráček a v nejprestižnější kategorii mužů, nečekaný vítěz ČZU Praha. „Do Dřevěnic jezdíme rádi. Jde o přechod od dovolené ke sportu," usmíval se smečař ČZU Michal Záveský. Triumfu v 63. ročníku turnaje si náležitě považoval. „Když se podívám na jména vítězů, jsem na nás pyšný. Snad půjde o příslib pro extraligu," dodal.

Kam za kulturou

O zvířatech a lidechV Divadle Archa bude o prázdninách k vidění několik pozoruhodných děl. Jedním z nich bude nejnovější film zpěvačky Laurie Anderson. Jmenuje se Psí srdce a vypraví nejen o vztahu člověka a zvířete, ale i o ztrátě intimity v moderním světě. Andersonová v něm ukazuje, jak zvýšená bezpečnostní opatření zasahují do svobod běžných lidí. Po projekci snímku, k níž dojde 29. srpna, bude následovat přednáška.

Různé cesty na olympiáduOlympiáda v brazilském Riu de Janeiru je již v plném proudu. Jak vypadala cesta některých českých sportovců na ni, se rozhodli zjistit reportéři Radiožurnálu. Ti si vybrali devět tuzemských sportovních hvězd (např. Anežka Drahotová, Lukáš Krpálek nebo Simona Baumrtová) a po celý rok je den po dni sledovali. Výsledkem je 155 stran dlouhá kniha, v níž se čtenáři dočkají odpovědí i na takové otázky, jako zda si Lucie Šafářová otevře po olympiádě kavárnu, kde nejraději trénuje Jiří Ježek nebo jak chytá ryby Josef Dostál.

Eddie Stoilow zachraňujíV úterý večer od 21 hodin proběhne v Malostranské besedě výjimečný charitativní koncert. Peníze se budou vybírat na Pražskou zvířecí záchranku, respektive na speciální zásahový vůz určený k pomoci volně žijícím živočichům. Na koncertu vystoupí kapela Eddie Stoilow, Emma Smetana, Zbyněk Fric nebo Roman Tomeš.

Nový cirkus na ostrověPokud jste si zatím nevšimli nového kulturního prostoru Přístav 18600, je na čase. Najdete ho na Rohanském ostrově. O uplynulém čtvrtku se brány Přístavu 18600 otevřely naplno a od pátku se tu představuje v premiéře zajímavý divadelní projekt Cirkus Laboratorium.

Půlstoletí v obrazechStřídavě žije a pracuje v Praze a v Božejově. Řeč je o výtvarníku Karlu Práškovi, který začal s malováním v roce 1966. Letos je tomu padesát let od chvíle, kdy začal tvořit. U příležitosti tohoto jubilea se mu rozhodla Nová síň uspořádat výstavu. Ta začne 17. srpna a k vidění na ní budou abstraktní obrazy vyvolávající nejrůznější pocity.

Jak se stavělo ve středověkuNárodní technické muzeum momentálně láká především na výstavu Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. V rámci ní se teď pořadatelé rozhodli uspořádat mimořádně zajímavou exhibici. Ve čtvrtek 11. srpna proběhne před muzeem ukázka fungování středověkého jeřábu s nosností přes jednu tunu. Krom toho se návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky, které mimořádně proběhnou až po zavírací době muzea.

Čtěte také: Provozovatelé koupališť: sezona vlastně nezačala