Dosažení míru urovnalo dynastickou krizi uvnitř habsburského rodu a zabránilo občanské válce v podunajské monarchii. K vidění bude vojenský tábor s ukázkami výcviku jednotek z období třicetileté války. Renesanční hudební zážitek zprostředkuje skupina Hortus Gratiae. O zábavu se postarají kejklíři Ovis Jokulatores a humorné představení nabídne Bílkovo loutkové divadlo.
Vrcholem oslav bude hraná scénka mezi Rudolfem II. a Matyášem, která bude k vidění ve 14 hodin na zámeckém balkónu. Pro děti jsou připraveny dobové hry a soutěže jako rytířské kuželky, obří šípomet, dobývací prak, trenažér výpadu, historický kulečník a další.

Jahodování a květinový trhNa farmářském tržišti Jiřák se bude oslavovat sladké, červené a oblíbené české ovoce jahody. Koná se zde totiž Jahodování se vším jahodovým, na co si jen dokážete vzpomenout. Návštěvníci mohou ochutnat jahodové knedlíky, koktejly, limonády, palačinky nebo třeba jahodovou polévku gaspacho. Samozřejmou součástí slavností je i farmářský trh s tím nejlepším z aktuální sezóny, který tuto ovocnou událost skvěle doplňuje. A také trh květinový. Pro děti je připravena tvořivá dílna a nebude chybět ani živá muzika v sobotu zahrají od 10 hodin Brownies. Akce se koná na náměstí Jiřího z Poděbrad dnes od 8 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Parním vlakem do muzea v LužnéTuto sobotu a neděli 25. a 26. června můžou milovníci železniční nostalgie vyrazit parními vlaky z Prahy do železničního muzea v Lužné u Rakovníka. Nejatraktivnější částí programu bude setkání lokomotiv na točně vždy v 11:00. Parní vlak z hlavního města odjíždí v sobotu v 7.32 z hlavního nádraží, v neděli pak v 8.08 z Masarykova nádraží. Zpět do Prahy se bude souprava oba dva dny vracet ve 14.55, na Masarykovo nádraží vlak přijede v 16.41 hodin.

Závod propojí Prahu se SněžkouTéměř dvě stě kilometrů dlouhý štafetový závod zavítá o víkendu do metropole. Závodníci proběhnou cílovou rovinkou v pražské Troji, začátek závodu však odstartuje až v Krkonoších. Běžci vyběhnou z Pece pod Sněžkou v sobotu v pět odpoledne. Do Prahy štafeta dorazí během neděle. Poběží se přes Vinoř, Ďáblice a dále do Troji.

Bleší trh na sedmičceZbavit se nepotřebných věcí a nakoupit nové od sousedů můžete tuto sobotu od 9:00 na komunitním bleším trhu na Řezáčově náměstí. Prodávat může každý, stačí si přinést vlastní deku. Občerstvení zajistí pojízdná kavárna Liberál zaměstnávající lidi bez domova. Den sousedského setkávání zakončí společný piknik.

Kam za kulturou

Objev LåpsleyJeden z nejnovějších objevů britské hudební scény, zpěvačka a skladatelka Låpsley, se představí 5. října v Lucerna Music Baru. Låpsley byla nominována na BBC Sound of 2015 a NME Best New Artist 2016, do České republiky přiveze debutové album Long Way Home, které vyšlo letos v březnu. Vstupenky jsou v předprodeji v pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu Lucerna Music Baru a v sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim.

Přijedou LordiFinská monstra Lordi hodlají na podzim před- vést novou desku, která bude plná vynikajícího hard rocku. Vydání novinkového počinu plánují na září a v návaznosti na to se Lordi vypraví i do naší republiky (Ostrava, Hluk, Praha) v rámci Lordi European Monstour 2016. Lístky lze koupit na stránkách www.mastersofrock.cz nebo v sítích TicketPortal, Tic- ketPro a TicketArt.

Muchova dílaDo reprezentativních prostor Galerie GOAP na Staroměstském náměstí se vrátila rozsáhlá výstava světo- známého českého malíře Alfonse Muchy. Na více než pěti stech metrech čtverečních je vystaveno přes 300 exponátů, od pověstných plakátů přes Documents Decoratifs až po první československé známky a bankovky, které Mucha designoval.

Umělecká fúzeNa lodi Tajemství brat- ří Formanů se 29. červ- na uskuteční společné vystoupení českého tanečníka Jiřího Bartovance a americké zpěvačky a múzy režiséra Roberta Wilsona Helgy Davisové. Večer bude pokračováním projektu Prague New York Effects, v němž se setkávají umělci z ČR a USA v netradičním spo- jení. Bartovanec a Davisová připravili představení propojující tanec, zpěv, mluvené slovo i vlastní příběhy z obou břehů Atlantiku.

Čtěte také: Závodiště ve Velké Chuchli zve na klusácké dostihy