Během pěti dnů jejich stránku označilo přes 500 lidí jako „to se mi líbí". Svůj projekt, ve kterém kromě prodeje knih chtějí pořádat autogramiády, besedy a knižní křty, představí zítra před komisí Prahy 8, do týdne by měly znát výsledek. Knihkupectví Fišer v Kaprovce definitivně zavřelo na konci minulého roku. Bývalé vedení plánuje otevřít obdobu legendárního knihkupectví v ulici Rybné v Praze 1. Letité zaměstnankyně Fišera je ale na novou adresu následovat nechtěly.

Do škol se opět vrátí dílnyŽáci základních škol se budou opět učit v dílnách. Město uzavře memorandum s Hospodářskou komorou hlavního města Prahy. Cílem spolupráce je vzájemná podpora při přípravě žáků na budoucí povolání v oborech s polytechnickým zaměřením. Žáci budou docházet do vybavených učeben na středních školách, kde se budou za účasti odborníků i starších spolužáků učit.

Metropole dá na odstranění bariér 10 milionů korunPraha vydá na odstranění bariér ve veřejném prostoru deset milionů korun. Finance bude město žadatelům dávat formou grantů a mohou být využity na úpravy ve veřejném prostoru kdekoliv na území hlavního města. Akce má usnadnit pohyb handicapovaným, seniorům nebo rodičům s kočárky. Žádosti mohou být podávány do 5. května, žádat o grant mohou majitelé objektů, kterých by se úpravy týkaly.

Reklamní popelníky zmizíPětka odstraní stovky reklamních popelníků od soukromé firmy ze svého území. Ty jsou rozmístěné u budov a na veřejných prostranstvích na základě smlouvy z roku 2010. Radnici se ale s firmou nepodařilo spojit, popelníky tak odmontuje a uschová. Podle vedení městské části totiž přitahují vandaly a nevypadají dobře.

Běžecká akademie startuje na Jižním MěstěRozběháme Jižní Město, k tomu vyzývají běžecké tréninky Běžecké akademie českých rekordmanů. První setkání je svoláno na 5. dubna. Zájemci se sejdou u sportovního areálu Hrabákova na Chodově od 16 hodin. Akce je určená všem zájemcům bez rozdílu věku či běžecké výkonnosti. Tréninky povede Ivan Uvizla, bývalý český rekordman ve vytrvalostních bězích. „Pokud jste již aktivní běžci a máte ambice se zrychlovat, pomůžeme vám se skladbou tréninků, sestavením tréninkových plánů na míru a sladěním společných tréninků," zvou na akci organizátoři.

Dotazník se ptá lidí, jak vylepšit „jejich" náměstíRekonstrukcí projde celá veřejná plocha a zdejší zeleň. Naopak budova obchodního centra zůstane zatím nedotčena. Podle radnice by měla být opravená zvlášť. Je položena severně od Čimického rybníka a obepíná tamní nákupní středisko Draháň. Právě tato plocha podle radnice Prahy 8 už brzy prokoukne. Ke slovu se mohli dostat i místní, kteří měli možnost vyjádřit svůj názor v dotazníkovém šetření. To bylo uveřejněné na radničním webu. „Vedle dotazníků proběhne studie a veřejné projednávání, s občany se setkáváme i samostatně. Všechny získané podklady budou ve finále využity pro zpracování kvalitního zadání veřejné soutěže na zpracovatele projektové dokumentace, kterou chceme zrealizovat ještě v letošním roce," řekl zastupitel a předseda Komise pro životní prostředí Prahy 8 Vít Céza. Podle názorů některých místních ale Praha 8 dostatečně neinformuje o takových příležitostech. „V Praze 8 bydlím třicet let, určitě je potřeba vylepšit okolí. O nějaké pořádné diskusi s občany ale nevím," uvedl místní obyvatel Václav Nový. Šetření skončilo před pár dny. Letos by městská část měla stihnout ještě vysoutěžit zprostředkovatele projektové dokumentace. Kdy se z rekonstrukcí začne, je zatím ve hvězdách. Ovšem podle Víta Cézy by mohla začít už příští rok. „Pokusíme se do rozpočtu pro příští rok prosadit financování umožňující start prací," řekl Céza. Radnice Prahy 8 v současnosti vnáší lepší řád do rozvíjení celé městské části. V principu se je radní snaží rozvíjet rovnoměrně. Jedná se o Bohnice, Kobylisy nebo třeba Libeň. Proto se „osmička" soustředí na revitalizaci místních náměstí, respektive veřejných ploch. Mezi ně patří Ládví, jehož rekonstrukce začne už zanedlouho, Krakov nebo třeba právě zmíněné Čimice.

Nový počítačový „Rembrandt" je poprvé v PrazeSlavný nizozemský malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn zemřel před více než třemi stovkami let. Přesto před rokem vznikl obraz, který na první pohled působí jako jeho nové dílo. Znázorňuje muže v tmavém obleku ze 17. století s bílým nákrčníkem a v klobouku. A poprvé je nyní na dva dny v Praze. Obraz vytvořil počítačový program na základě analýzy všech 346 známých Rembrandtových kusů. Počítačoví experti na malbě pracovali více než rok a půl. Nejprve speciálním 3D skenerem prozkoumali všechna známá díla nizozemského umělce od hloubky a textury maleb přes jejich kompozici po barevnost. Na základě získaných velkých dat, kterých bylo 150 gigabytů, program navrhl, jak bude nový Rembrandt vypadat. Obraz, který tvoří 148 milionů bodů a využívá skoro 170 tisíc fragmentů z existujících děl nizozemského umělce, nakonec vytiskla 3D tiskárna. „Nové dílo smazává hranice mezi uměním a technologiemi," říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace ve společnosti Microsoft, která se na projektu „Next Rembrandt" podílela a jež nyní dílo přivezla do Prahy na dvě uzavřené akce. „Nezáleží, zda analyzujeme čísla, nebo barvy a tahy štětcem. Dnešní technologie dokážou do detailu prozkoumat a vyhodnotit i umělecká díla a s nasbíranými materiály dále pracovat." Ostatně o něco podobného se v hudební branži pokusila společnost Sony. Ta vzala kompletní diskografii skupiny Beatles, zanalyzovala všechna data a nechala umělou inteligenci „složit" novou píseň na- zvanou „Daddy's Car", kterou představila loni na podzim. Žádný hit z toho nebyl. Navíc text i finální aranžmá musel v tomto případě vytvořit člověk francouzský muzikant Benoît Carré. Vydavatelství Sony nicméně slibuje, že letos vydá celé album, které bude obsahovat jen písně složené právě počítačovými algoritmy.

Kam za kulturou

Esej o životěV rámci týdenních premiér vstupuje do kin také český experimentální film vizuálního umělce Tomáše Svobody. Jmenuje se Jako ve filmu a měl předpremiéru na Febio- festu. Nejde o esejistickou úvahu, komediální historku z jednoho letního odpoledne ani o záznam pracovního postupu nebo o technologii vzniku filmového záznamu. Je o životě a uvidíme v něm Miroslava Krobota, Gabrielu Míčovou či Romana Zacha.

České století v komiksuVernisáží s besedou začne ve středu v 18 hodin v Galerii Lucerna výstava České století v komiksu. Představí se devět výtvarníků rozsahem unikátní politické komiksové série Češi zaměřené na klíčové historické události 20. století, o niž se výstava opírá: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha. Slavnostního zahájení se ujme spisovatel a historik Pavel Kosatík, autor scénářů seriálové předlohy České televize. Výstava potrvá do 18. dubna. Vstup je zdarma.

Čtěte také: Kvůli rekonstrukci silnice se ruší zastávka autobusů