Z hlediska duchovního prožitku řadí k nejvýraznějším událostem volbu papeže Františka, které se před dvěma lety jako kardinál účastnil. Jako významný prvek života pražské arcidiecéze pak vnímá posílení snahy o spolupráci křesťanských církví.

Přispějte na TizianaHromadné financování projektu, tedy crowdfunding, se rozhodli využít i pořadatelé výstavy na Pražském hradě. Letos v září by se měla otevřít výstava děl slavného renesančního umělce Tiziana Vecelliho (asi 1485 až 1576), jejíž původní termín zahájení byl stanoven už na letošní duben. Jaká díla ale výstava ukáže, stále není jasné. Slavný obraz Apollo a Marsyas, který je v českých sbírkách, na výstavě nebude.

Festival představí evropské filmyNa čtyři desítky snímků představí festival Dny evropského filmu, který začne ve čtvrtek večer. Přehlídka představí nejlepší díla evropské kinematografie, která byla natočena za poslední dva roky. Akce se koná až do příštího čtvrtku 16. dubna v třech pražských biografech: Lucerna, Světozor a Royal. Po skončení festivalu v hlavním městě se akce přesouvá do Brna a následně do dalších regionálních měst.

Nominovaní jsou i zakladatelé trhůMezi letošními nominovanými na Cenu Josefa Vavrouška jsou manželé Sedláčkovi, kteří zakládali farmářské trhy na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Prestižní ocenění od roku 1996 uděluje Nadace Partnerství za přínos ke zlepšení životního prostředí. „Povolání, věk ani známá tvář při konečném výběru nerozhodují, jejich respekt, úcta a oddanost přírodě a životnímu prostředí by ale měla sloužit jako příklad pro ostatní," uvedl ředitel nadace Tomáš Růžička. Josef Vavroušek byl přední český ekolog a zároveň federální ministr životního prostředí, který před 20 lety, 19. března 1995, společně se svou dcerou Petrou, tragicky zahynul pod lavinou v Tatrách.

Starosta rozléval polévku bezdomovcůmPátá městská část ve spolupráci s neziskovou organizací Armáda spásy uspořádala v úterý a ve středu charitativní akci před kostelem svatého Václava na Smíchově. Ta byla určena především osobám bez střechy nad hlavou a v jejím rámci se rozdávala horká polévka. Dostalo se na všechny zájemce, některé pak obsloužil také starosta Prahy 5 Radek Klíma a místostarosta Jan Smetana.

Park se konečně dočká obnovy zeleněV rámci rekonstrukce parku Sady Na Skalce bude až do konce srpna revitalizována parková zeleň, mobiliář a upraveny také budou části pěších cest. Celý projekt bude dotován z evropských peněz. Architektonický návrh obnovy zeleně v parku respektuje původní historický návrh autora parku Františka Thomayera a vnáší do něho nové obohacující prvky. Základní kompoziční osy budou zachovány a odkryty budou některé průhledy v rámci parku i v pohledu z přilehlých ulic.

Na čarodějnicích vystoupí také ButyPoslední dubnový den se v parku Ladronka uskuteční už 10. ročník čarodějnického reje. Zájemci se mohou těšit na Miss Čarodějnice, netradiční závody i výtvarnou soutěž. Děti i dospělé pak potěší program v divadelním stanu i beatboxer En.dru. Hvězdou oslav je v letošním roce hudební skupina Buty. Vstup je volný. „Pálení čarodějnic spojené s bohatým programem prošlo u nás za uplynulou dekádu velkým vývojem. A nejen proto, že se letos koná jubilejní ročník, přinášíme hned několik novinek," uvedl radní Prahy 6 Roman Mejstřík.

Tano se odstěhuje do StuttgartuGorilí sameček Tano, který se narodil před třemi lety v pražské zoo samici Bikiře, se v úterý přestěhoval do mnichovské zoo. Už brzy se připojí k nové chovné skupině. Tano vyrůstal v gorilí školce ve Stuttgartu, protože ho Bikira krátce po porodu odložila. Poprvé v životě tak bude mít možnost žít s dospělou gorilí rodinou. Více čtěte ZDE.

Farnost vystavuje předměty k výročíNetradiční výstava k výročí 110 let kostela svatého Vojtěcha v Libni mapuje vznik a vývoj této sakrální památky od jejího zrodu až po současnost. Zájemci mohou v budově úřadu městské části od 1. do 24. dubna zhlédnout stavební, nerealizovaný návrh stavby kostela, originál kroniky z devatenáctého století i liturgické předměty a knihy. Poslední dubnový víkend pak bude výstava kvůli pouti a slavnostem přesunuta přímo do kostela. Ten byl postaven roku 1905 v důsledku zvyšujícího se počtu obyvatel Libně. Zajímavostí je, že byl kostel projektován jako provizorní, čemuž odpovídají i použité materiály.

Videoblogeři se sejdou v LetňanechNa svět videoblogerů neboli vlogerů se zaměří festival Utubering, který se uskuteční 27. června v Praze. Rozdělený bude na čtyři hlavní témata Gaming, Beauty&fashion, Entertainment a Hudba. Jedním z vrcholů akce, podle pořadatelů prvního open-air festivalu pro současnou internetovou generaci v Evropě, bude udílení cen Utubering awards. Akce se uskuteční na letišti v Letňanech. Více čtěte ZDE.

Náměstí bude každé pondělí patřit trhůmKaždé pondělí obohatí náměstí před radnicí třinácté městské části jídlo s příběhem. Od příštího pondělí 13. dubna zahajují provoz Farmářské trhy na Slunečním náměstí, které se nachází poblíž stanice metra Hůrka. Každý první den v týdnu se zde budou od 8 do 18 hodin prodávat kupříkladu mléčné a mastné výrobky, ovoce, zelenina a pečivo.

Nízkoprahový klub slaví patnáct letUplynulo patnáct let, kdy občanské sdružení YMCA Praha vybudovalo na Jižním Městě první nízkoprahový klub Ymkárium. Už od počátku si dali za cíl pomáhat a podporovat děti a mládež. Kromě klubu nyní sdružení provozuje terénní program Streetwork, spolu se sociální odborem doučuje a také provozuje Mateřské centrum Domeček. Děti mohou zdarma přijít do klubu, kde mají možnost trávit volný čas, získat radu či pomoc s rodinou, školou či ve vztazích nebo se zúčastnit různých akcí.

O tenisovém areálu budou debatovatDvanáctá městská část svolala mimořádnou debatu, která se týká nového výukového tenisového areálu. Ten má vyrůst na Kamýku. Areál s několika halami, kurty a ubytováním pro 150 studentů by měl vzniknout severně od ulice Generála Šišky. Veřejná prezentace projektu se uskuteční 28. dubna od 17 hodin v Modřanském biografu.

Dobrá zpráva pro PražanyPražský IKEM jako první na světě použil pro záchranu života pacienta s akutním selháním srdce novou srdeční pumpu - PHP HeartMate, na jejímž vývoji se lékaři IKEM v rámci mezinárodní studie aktivně podílejí. Ta může na 72 hodin kompletně nahradit funkci vlastního srdce. Lékařům tak dává čas pro přesnější rozhodnutí o další léčbě, a to i u těch nejkomplikovanějších pacientů.

Číslo dne: 6Šest stran a hnutí kandiduje v nově vyhlášených komunálních volbách v Praze-Kolodějích. Volby v městské části se opakují, protože počet zastupitelů po rezignaci tří zástupců TOP 09 klesl pod zákonem požadovaných pět. Nové volby se uskuteční 13. června. Více čtěte ZDE.