Žadatelé o umístění v domech s pečovatelskou službou ale musí splňovat předepsaná pravidla. Zájemci mohou získat bližší informace na odboru sociálních věcí úřadu městské části.

Neziskovky zasednou ke kulatému stoluStejně jako rytíři krále Artuše si sednou společně ke kulatému stolu zástupci Prahy 21 s lidmi z neziskových organizací. Společně budou diskutovat o vzájemné spolupráci na území jednadvacáté městské části. Jedná se hlavně o podílení zdejších spolků na podporu obce, na jejím webu či zpravodaji.

V září se dostaví dům pro více generacíNový bytový dům roste na rohu ulic Lodecké a Samcovy, které se nachází na první městské části. Dokončen by měl být letos v září a bude obsahovat třicet devět bytů. V domě se mají podle plánu střetnout různé generace. Zatímco v dolních patrech mají být zřízeny byty s pečovatelskou službou, v horních patrech by měl být startovací prostor. Ten by měli využít mladí lidé, pro které by mělo být toho bydlení jako odrazový můstek k samostatnosti. Budova bude kromě bytů s bezbariérovým přístupem nabízet zhruba čtyřiadvacet parkovacích míst.

Ústav pro studium totality shání milionyÚnik tepla a zatékání. To jsou problémy, kterými trpí sídlo Ústav pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově. Celá oprava by podle ekonomického náměstka ústavu Jakuba Stránského měla vyjít na sto dvacet milionů korun. Požadovaná částka se tak svou hodnotou blíží k výši ročního rozpočtu ústavu, který včetně archivu hospodaří s přibližně sto padesáti miliony korun. „Musíme rozebrat celou fasádu a postavit ji znova. Kvůli tomu je to tak drahé," uvedl Stránský. Některých oprav už sídlo ústavu doznalo. Na přelomu letošního roku se spravovala střecha. Zatékalo do ní a voda ohrožovala archiválie, které zde měl uloženy Archiv bezpečnostních složek.

Kaštan z Letné půjde brzy k zemiLetenské sady přijdou o jeden vzrostlý kaštan koňský, který bude kvůli postupnému odumírání po napadení dřevokaznou houbou v nejbližších dnech pokácen. Poblíž Letenského zámečku proschlý strom ohrožuje procházející návštěvníky parku a hrozí pád části koruny. Lidé se ale nemusí obávat, že vznikne proluka, na jeho místě bude vysazen do konce listopadu letošního roku kaštan nový. Sady položené v širším centru města lákají ročně tisíce Pražanů díky klidu i výhledu na Staré Město.

Filharmonici zahráli dětem vážnou hudbuAby i děti na základní škole našly cestu k vážně muzice, rozhodli se hudebníci z Pražského filharmonického sboru uskutečnit pro žáky vzdělávací koncert. Ten byl interaktivní, takže se mohlo publikum pod vedením sbormistra Jakuba Zicha zapojit. V Koncertním sále Pražské konzervatoře byly slyšet skladby od Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Podobnou akci už filharmonici uspořádali v předchozích dvou sezonách.

Lidé mohou poznat Pražské službyDen otevřených dveří plánují Pražské služby na sobotu 25. dubna. Návštěvníci si prohlédnou Zařízení na energetické využití odpadu v Malešicích. Na akci, kterou bude moderovat Roman Vojtek, vystoupí mimo jiné i skupina No Name či se představí jezdci freestyle na kolech.

Senioři zaplatí za plavání méněTakzvané plavenky za 11 korun jsou na Praze 11 minulostí. „Už není třeba absolvovat nedůstojné boje, stačí jen přijít každý všední den mezi 11.15 a 13.15 hodinou k pokladně bazénu. Na jednu osobu starší 65 let je možno zakoupit zlevněnou vstupenku pouze na hodinu denně," řekl Petr Jirava, zástupce starosty.

Číslo dne7Už jen sedm dní zbývá do startu druhého ročníku celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme Česko, která vypukne v sobotu 18. dubna. V Praze a okolí se bude uklízet celkem na 83 místech, například ve Stromovce, kolem Botiče, Karlův most, lesopark Řepy nebo Višňovka.

Dobrá zpráva pro PražanyZase je možné v klidu přejít Čertovku. Po dvě stě sedmdesáti dnech rekonstrukce se opět plně zpřístupní můstek, který přes ni vede. Nachází se pod Karlovým mostem a spojuje ulice U Lužického semináře a Na Kampě na Praze 1. Od července se zde prováděly opravy, neboť byl můstek ve špatném stavu. Byl proto necelý rok uzavřen a neprůjezdný. Od včerejška je však možné přes něj klidně vyrazit.