Změněna bude trasa linky 230 a Ropid zavede novou linku 130. Podrobnosti mluvčí neuvedl. Od 28. srpna změní trasu také devět tramvajových linek, přibudou tři nové, 12 linek zůstane beze změny.

Nebraňte stavbě centrály záchranky, žádá radní TrojuNová centrála pražské záchranné služby. To je jádro sporu mezi magistrátem a radnicí Troje. Městská část ji odmítá a už dokonce podala proti záměru žalobu. Resortně odpovědný radní hlavního města Radek Lacko (ANO) slíbil, že nasadí všechny dostupné páky, aby start výstavby umožnil co nejdříve. V pondělí sáhl i k napsání otevřeného dopisu tamním zastupitelům, kde na ně apeluje, aby přiměli vedení Troje ke stažení žaloby do 18. srpna.

V oboře odborníci kácí 19 stromůV oboře Hvězda bude pokáceno 19 předem vytipovaných a nemocných stromů. Podle soudního znalce, který zeleň prověřoval, je zde velká pravděpodobnost ohrožení návštěvníků v případě prudkého větru při bouřkách. Celá alej v oboře Hvězda bude uzavřena až do zítřka. V případě problémů s dostupností techniky se akce s prořezem může prodloužit o jeden den. Území, kam má veřejnost vstup zakázán, se rozkládá od Libocké brány až k letohrádku Hvězda.

Radotín od září omezí parkování u nádražíVedení Prahy 16 došla trpělivost s přeplněnými ulicemi kolem radotínského nádraží. Vadí mu hlavně dlouhodobě odstavená auta lidí, kteří zde přestupují na vlak. Zdejší obyvatele i přespolní, kteří zde parkují, proto čeká od září změna v parkovacím systému. Ta se dotkne hned několika ulic v blízkosti stanice. Ve Vrážské ulici se rozšíří takzvané parkování na kotouče. Auta zde budou moci stát nejvýše jednu hodinu. Ve Věštínské ulici přibude osm parkovacích míst, která budou fungovat v režimu K+R. Auta zde od pondělí do pátku zaparkují na deset minut. V Matějovské ulici dojde k přesunu parkovacího pruhu, čímž vzniknou nová parkovací místa. Radnice zvažovala několik variant. Neprošel návrh zřídit parkovací zóny ani parkovací automat.

Staré elektro má druhou šanciStaré, ale funkční spotřebiče sbírají tři městské části v Praze. Podporují tak projekt, který chce pomoci znevýhodněným lidem. Zájemci, kteří mají ve své domácnosti starý lux, elektrické hračky, počítače, kávovary nebo jiné elektro, mohou nepoužívané věci odnést do sběrných dvorů v Praze 12, v Praze 10 i na dvě místa v Praze 4. Elektronika bude posléze opravena a předměty poslouží třeba jako vybavení do startovacích bytů pro mládež z dětských domovů.

Pragulic slaví čtvrté narozeniny exkurzí zdarmaSociální podnik Pragulic, který umožňuje Pražanům i turistům poznat českou metropoli z pohledu lidí bez domova, slaví čtvrté výročí od založení. Rozhodl se uspořádat hned několik narozeninových oslav. První z nich je dnešní procházka od 17 hodin s průvodcem Václavem, která je zdarma. Sraz je před obchodním domem Kotva a účast je nutné potvrdit na facebookovém profilu Pragulicu. Labužníci si pak užijí čtvrteční grilování v restauraci u Vystřelenýho oka.

Prahu bude brázdit nový food truck s mexickými dobrotamiGurmáni mají důvod k radosti. Prahu provoní mexické a americké pouliční jídlo, u něhož není třeba příbor, jí se totiž rukama. Rozvážet jej bude food truck s názvem Spoon vs Knife (Lžíce vs Nůž). Dobroty typu tacos, nachos, trhaného vepřového, hamburgeru a steaku lidé poprvé ochutnají na otevírací párty ve čtvrtek v Radlické kulturní sportovně. Náladu doplní koncert Twilight Kid.

Holešovice získají ulici plnou kulturyRadlická kulturní sportovna a Kavárna co hledá jméno se dočkají sestřičky. Mladí lidé, kterým se podařilo probudit Smíchov, se teď chtějí vrhnout na Holešovice. Mezi Tusarovou 31 a Dělnickou 32 by mohla vzniknout hned celá ulice, která by sloužila všem kreativním duším kavárenským povalečům, labužníkům, tanečníkům, umělcům i milovníkům módy. Pokud se to podaří, v opuštěných a polorozpadlých domech by mohly vzniknout bary, kavárny a galerie.

O parkovišti rozhodnou občanéVyplnění krátkého dotazníku je připraveno pro obyvatele Dobřichovic. Radnice prosí, aby se občané svěřili se svým názorem na kapacitu parkoviště u místního vlakového nádraží. V současnosti město uvažuje o rozšíření parkovací plochy, o vybudování bezbariérového přístupu a také o novém osvětlení. Dotazník je na stránkách města.

Vzniklo nové hřiště pro dětiNové hřiště pro nejmenší se slavnostně otevřelo. V rámci ukončení výstavby sportovně volnočasového areálu pro děti byly uspořádány turnaje v malé kopané a nohejbalu. Nechyběla ani ukázka požárního útoku dobrovolných hasičů. Provoz obhospodařuje ves Dolínek. Dlouhodobě zde občanům venkovní vyžití pro ratolesti chybělo.

Kam za kulturou

Nejzdařilejší Uhdeho hraJednou z prvních premiér nové sezóny se 8. září stane Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl v Divadle na Vinohradech. Základem hry je komediální zápletka s nemanželským dítětem záletného manžela. Za inspiraci k jejímu napsání posloužily Uhdemu intimní životní osudy Karla Marxe. Hra vznikla v roce 1986, ale premiéru si odbyla až o dva roky později. Sám dramatik ji považuje za svou vůbec nejlepší komedii.

Obrazárna lidských emocíV Paláci Lucerna je od včerejšího dne k vidění působivá výstava děl Aleše Dušy. Ten byl dosud známý především jako hudebník. Před šesti lety se ale Duša s plnou vervou vrhl na fotografování. Výsledek jeho práce si širší veřejnost může prohlédnout úplně poprvé.

Hlas o šťastné lásceMalostranská beseda opět tepe hudbou. Ve středu večer od 21 hodin se v ní představí Ivan Hlas se svou kapelou. 62letý pražský hudebník je mnohými považovaný za jediného českého písničkáře, který dokáže psát nejen o nešťastné, ale i o šťastné lásce. „Ačkoli je blues-man, v jeho rukopisu žádné stížnosti nenajdete," tvrdí organizátoři koncertu.

Sharon RobinsonDržitelka Grammy, dlouhodobá tvůrčí kolegyně Leonarda Cohena, písničkářka Sharon Robinson, ohlašuje svůj návrat do Evropy na podzimní turné. V Praze zahraje v neděli 11. září v divadle Archa. Vstupenky jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro a v pokladně divadla Archa. Koncert bude na sezení, takže kapacita míst je omezená.

Čtěte také: V oboře Hvězda se budou kácet nemocné stromy