O víkendu bylo pokutováno 13 skupin, které se na segwayích pohybovaly rychleji, než umožňuje zákon, tedy rychlostí vyšší, než je rychlost chůze, nebo se pohybovaly na chodníku vedle sebe. Městská policie bude v započatých akcích pokračovat a kontroly bude provádět i nadále. Po regulaci pohybu vozítek dlouho volala Praha 1, která problematiku segway jakožto centrální městská část nejvíce řeší.

Výstava ze života grafičky KarasovéAkvarely z cest po světě, snímky automobilových veteránů, karikatury i klobouky. To zahrnuje výstava Z mého života Daniely Karasové v Paláci YMCA v Praze 1. Energická umělecká kurátorka a grafička se celý život zabývá designem a krásou: výstava mapující její pozoruhodný život i zájmy bude v pasáži Paláce YMCA otevřena od pátku 11. března do středy 11. května každý den od 8 do 21 hodin. Vstup pro veřejnost je volný.

V mateřské škole vzniknou nové třídyRadnice páté městské části v Praze vybrala zhotovitele projektové dokumentace na vybudování dvou nových tříd mateřské školy v rámci ZŠ a MŠ Radlická v bývalém školském objektu v ulici Na pláni. Součástí projektu jsou i šatny, sborovna, toalety, výměna oken, zateplení fasády, mobiliář či venkovní herní prostory. Zároveň vznikne možnost variabilního řešení v případě, že bude potřeba dalších učeben základní školy, do níž míří stále více prvňáčků.

V Chuchelském háji chystají opět lesní školkuPo delší pauze se do lesního srubu v zookoutku v Chuchelském háji vrací lesní mateřský klub zapsaného spolku Mezi stromy. Dosud měl klub svoji hlavní základnu ve srubu v Milíčovském lese, od dubna letošního roku ožije s příchodem nové skupinky předškoláků i srub chuchelský na druhém břehu Vltavy. Děti tam budou moci pozorovat živočichy, jako stádo daňků, jeleny, lišku nebo rysa. Pro rodiče, kteří volí ve vzdělávání svých dětí alternativní cestu, to nebude poslední příležitost. V budoucnu by měla lesní školka vzniknout také v Hostivařském lesoparku.

Radnice podpořila akci Vlajka pro TibetNa budově úřadu sedmé městské části v Praze ve čtvrtek zavlála tibetská vlajka. Akce je vnímána jako symbolická podpora Tibeťanů v jejich boji za lidská práva a národní identitu. Právě na 10. březen totiž připadá výročí povstání tibetského lidu proti čínské okupaci ve Lhase, které bylo násilně potlačeno. „Chceme touto cestou poukázat na potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání v Tibetu," řekl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Osmička rozděluje dvanáct milionůOrganizace z Prahy 8 mohou do pátku 29. dubna žádat o granty v oblastech kultury, volnočasových aktivit a sportu. Vedení města v nich hodlá rozdělit dvanáct milionů korun. „Peníze budou použity na podporu činností neziskových a příspěvkových organizací působících v Praze 8. Pro oblast kultury a volnočasových nesportovních aktivit dětí a mládeže byly vyčleněny dva miliony, pro oblast sportu pro dospělé a dorost byl vyčleněn jeden milion a pro oblast dlouhodobě organizovaná sportovní výchova dětí a mládeže bylo vyčleněno devět milionů korun," uvedla radní pro grantovou politiku Dana Blahunková. Schválené granty by měly být známé na konci června.

V Čimicích připravují jarní úklid odpadkůNa sobotu 19. března připravil spolek Vědomý dotek pravidelný úklid Čimického háje. Desítky dobrovolníků se tam scházejí dvakrát do roka, aby se společně pustili do boje proti odpadkům, kterých se v pražských lesích stále objevuje čím dál více. Spolek organizuje úklid ve spolupráci s Lesy hlavního města Prahy. Loni na podzim vysbírala třicítka dobrovolníků v Čimickém háji 3,5 kubíku odpadků. Sraz všech dobrovolníků je 19. března před desátou hodinou u Čimického háje před budovou v ulici Hovorčovická. Zájemci se mohou hlásit také přes webové stránky spolku.

Sběrný dvůr skončil, nový zahájil provozZačátkem března ukončil provoz sběrný dvůr v ulici Dřevčická v Praze 10. Hned od pátku 4. března byl nahrazen novým zařízením pro sběr odpadu v ulici Teplárenská 9, přibližně tři sta metrů od ulice Průmyslová. Podmínky provozu zůstávají stejné - do sběrného dvora je možné odkládat jakékoliv odpady z provoz domácností (objemné, nebezpečné, dřevo, bioodpad, kovy, elektrozařízení a podobně), kromě odpadu směsného. Předání odpadu od obyvatel s trvalým bydlištěm na území hlavního města je bezplatný, zpoplatněný je pouze odběr pneumatik, a to částkou 25 korun za kus.

Desítka rozdá volné vstupy do bazénuI v letošním roce bude desátá městská část v Praze pokračovat v losování poukazů na vstup do bazénu Slavia. Každý z účastníků obdrží v daných termínech proti předložení občanského průkazu prokazujícího trvalé bydliště na území Prahy 10 slosovatelný lístek, jehož druhá část bude vložena do losovacího osudí. Držitel plavenky bude oprávněn navštívit plavecký stadion Slavia v hodinách určených pro veřejnost v čase, který mu bude vyhovovat. Jedna plavenka platí hodinu a půl. K vydávání lístků dojde vždy v 13.30 hodin a slosování se uskuteční v 14 hodin, a to v pondělních termínech 4. dubna, 2. května, 30. května a 27. června.

Voda na čtrnáctce není stále v pořádkuV ulicích Doležalova a Anderleho na Černém Mostě hygienici dříve zjistili výskyt bakterie Legionella species ve vodě. Výsledky rozborů vzorků teplé vody odebrané 24. února ukázaly, že voda ještě není v dobré kvalitě ve většině objektů zmíněných ulic na Praze 14. Nadále tedy platí doporučení hygieniků, aby lidé omezili omezit sprchování hlavy a obličeje teplou vodou do doby zjištění rozsahu kontaminace a jejího prokazatelného odstranění. Rovněž se doporučuje před použitím vodu odtáčet a vyčistit a případně savem vydezinfikovat sprchové hlavice. Další měření provedli hygienici ve čtvrtek.

Radotín získá své nové centrumVýstavbu nového centra městské části Radotín, obchodního centra a více než dvě stě bytů započali ve středu. Zastupitelé prodej pozemků pro projekt schválili loni v říjnu. Projekt Rezidence Centrum Radotín se připravoval 15 let. Ještě loni začalo bourání nepotřebných budov, které na pozemcích stály. Přesnou podobu zástavby ovlivňují také termíny opravy železniční trati Praha - Beroun. Více se dočtete ZDE.

V Letňanech zrušili finanční poradenstvíVedení Letňan tento týden s okamžitou platností zrušilo bezplatné finanční poradenství, které radnice svým občanům nabízela více než dva roky. Důvodem je podle radnice nezájem občanů. Nadále zůstává v platnosti právní služba. Bezplatné rady z oblasti českých zákonů mohou Letňanští i nadále získat každou středu mezi 13. a 17. hodinou v obřadní síně zdejšího městského úřadu.

Mobily umějí přivolat sanitku i do neznámaChceme se dostat do vašich mobilů; může se vám to jen vyplatit. Tak lze shrnout nabídku, s níž se nově obracejí se na veřejnost pražští záchranáři. Společně s kolegy z dalších krajů - prozatím kromě Středočeského a Jihočeského - ohlásili spuštění ostrého provozu aplikace pro mobilní telefony, která pomůže přivolat sanitku i na místo, o němž by člověk volající na tísňovou linku 155 třeba ani nedokázal vysvětlit, kde se nachází (a také podpůrných webových stránek na adrese www.zachrankaapp.cz). Více se dočtete ZDE.

Císařská koruna putuje do Lysé nad LabemOslavy 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV se blíží. Replika jeho koruny, kterou nechal zhotovit Středočeský kraj, bude putovat po celém Česku. První zastavení bude od čtvrtka 21. dubna do neděle 24. dubna v Lysé nad Labem. Stane se tam při příležitosti výstavy Regiony České republiky 2016. Koruna potom poputuje například do Ústeckého kraje, poté do Národního technického muzea, Cechu českých vinařů, Regionálního muzea v Jílovém u Prahy i do Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Kopie koruny jsou jen čtyři, z toho tři v Německu. Česká je považována za nejzdařilejší. Rakušané navíc už nechtějí další výrobu povolit.

Dobrá zpráva pro knihomolyPříští týden navštíví Prahu autor světových bestsellerů brazilský spisovatel Paulo Coelho. Oslaví tam milion prodaných výtisků svých knih v češtině. Dvě stě tisíc z nich připadá na jeho nejslavnější knihu Alchymista. Do Prahy pozval také několik přátel, aby oslavil svátek Josefa.

Číslo dne: 6Ve středu odstartovala registrace do šestého ročníku celorepublikové soutěže Do práce na kole. Akce se opět zúčastní také Praha. Stačí během května jezdit na kole či běhat do práce.