Změna vyhlášky, kterou navrhuje Praha 1, by měla zamezit používání saponátů, roztoků s příměsí glycerinu nebo třeba olejů, po kterých pak mohou lidé uklouznout.

Víno z Grébrovky sbírá oceněníHrozny z vinice Grébrovka na Vinohradech lahodí jazyku degustátorů. Víno z nich vyrobené totiž, a to konkrétně Rulandské šedé 2014, se stalo nejlepším českým vínem v Národní soutěži vín, kde degustátoři hodnotili 85 tuzemských vín z roku 2014 a starších. Vlastníkem vinice založené už Karlem IV. je druhá městská část. Vína z této lokality zabodovala už v roce 2013, kdy získala tři medaile - zlatou za odrůdu Hibernal a dvě stříbrné za odrůdy Neronet a Rulandské modré.

Poradna pomůže v tíživé situaciZkušební provoz sociálně právní poradny se v pondělí rozběhl v prostorách radnice Prahy 5. Nyní funguje právní část, sociální pracovnice bude k dispozici od poloviny měsíce. Obsahem služeb je poskytování právního poradenství a pomoci při řešení nepříznivé sociální situace. Poradna je otevřena od pondělí do pátku od 9 do 15.30 hodin. Poskytovaný servis je bezplatný a je určen občanům páté městské části. Pracovníci centra pomohou například se sepisováním návrhů a podání, v záležitostech bydlení, dluhů, v pracovním i rodinném právu, nebo také v problematice takzvaných šmejdů.

Promenádní koncert opět ve HvězděUž tradiční Promenádní koncerty proběhnou během června v oboře Hvězda. Nejbližší tři neděle od 14 hodin uslyší posluchači zdarma profesionální hudebníky: 7. června se nejprve představí Police Symphony Orchestra a Ondřej Ruml, o týden později zahraje Ústřední hudba Armády ČR i se svými sólisty a 21. června diváky potěší Tomáš Savka a orchestr. Všichni zájemci navíc obdrží poukázku na výstavu v letohrádku nazvanou Zpráva o knize. Vždy 90 minut před zahájením koncertu je zajištěna kyvadlová doprava ekovláčkem ze stanice Sídliště Petřiny.

Senioři se zúčastní sportovního dneVe čtvrtek 4. června se konají Sportovní hry seniorů Jižního Města. Už sedmnáctý ročník začíná od půl desáté na zahradě v Křejpského ulici. Soutěžit se bude v ruských kuželkách, vozíčkáři projedou slalom, bude se házet míčem na cíl a na koš. Vyhraje také nejdelší okrájená jablečná slupka či driblování s míčem. Většina disciplín je připravena nejen pro seniory, ale i pro vozíčkáře. Každý účastník se může přihlásit maximálně ke třem disciplínám a do soutěže družstev v ruských kuželkách.

Dvanáctka stojí za územím Na ŠabatceZastupitelstvo přerušilo změnu územního plánu Na Šabatce. A to do té doby, než se vyřeší dopravní obslužnost, hlukové limity, přebytek obyvatel bez infrastruktury, vybudování lokálního centra, zbudování splaškových kanalizací a poddimenzovaný vodovod. Vyřešit chtějí také prvně napojení Komořan na Pražský okruh. Tamní obyvatele tak chtějí chránit před dalšími projekty bytových domů, tedy chtějí s developery jednat o území jako celku a ne jen o jednotlivých částech.

Výrobce může prodat dluh za tramvajePraha Strojírenská firma Škoda Transportation může přeprodat závazky dopravního podniku (DPP) za miliardové dodávky tramvají. Za Prahu, která ručí za řádné splacení závazků, o tom včera rozhodli radní. DPP zaplatila zhruba polovinu z 250 objednaných tramvají, jejichž hodnota je přes 19 miliard.

Dobrá zpráva pro návštěvníky zooPražská zoo v úterý informovala, že se zde na konci května narodil sameček lachtana jihoafrického. Stalo se to přímo ve venkovní expozici. Mládě po porodu vážilo šest kilogramů. Zajímavostí je, že jde o vnuka legendárního lachtana Gastona, který během povodní v roce 2002 doplaval až do Německa. Matkou malého lachtánka je samice Abeba, otcem lachtan Meloun. Pražská zoo má ve své expozici momentálně šest lachtanů jihoafrických: samce Melouna, jeho matku Julinku, tchýni Báru, mládě Wendy (která teď oslavila své druhé narozeniny) a Abebu s malým samečkem. Čtěte více ZDE.

Číslo dne: 600Při příležitosti blížícího se 600. výročí mučednické smrti Jana Husa a zároveň ke stoletému výročí jeho dokončení se uzavřela rekonstrukce Husova pomníku na Staroměstském náměstí. Čtěte více ZDE.