Festival
Současný tanec
Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha vstupuje do své další části, ve které se představí mladí nadějní tanečníci a choreografové i stálice na mezinárodním tanečním nebi. V pondělí a v úterý například čekají diváky Ponce tři kratší díla mladých umělců pojmenovaná Dance News 1. Představí se mj. Francesca Foscarini a Korejka Heamin Jung, držitelka titulu Nejlepší tanečnice na Mezinárodním choreografickém festivalu v Soulu.

Hudba
Zpěvomat
Originální projekt Zpěvomat zpěvačky Ridiny Ahmedové vnese v pondělí opět hudbu a zpěv do pražských ulic. Pod vedením hudebníků jako jsou zpěvačka Jana Koubková, leader formace Skety Petr Wajsar či členka Yellow Sisters Antonia Nyass se v odpoledních hodinách rozezní „kouzelný hudební nástroj znějící na přání kolemjdoucích". Na Náměstí míru, Karlově nám., Andělu a na Jungmannově a Vítězném náměstí.

Filmy
Kraťasy
O čem točí Dánové, Norové či Švédové. A jak se umí vyjádřit na malém prostoru. To vám prozradí přehlídka Severských kraťasů, jež se uskuteční od 8. do 16. června vždy v 19 hod v pražském kině Evald. Během dvou týdnů lze zhlédnout čtyřicet současných krátkých filmů z Dánska, Finska, Islandu. Program je rozdělen podle jednotlivých zemí a zahrnuje jak hrané, tak animované snímky.

Knihy
Enter, mami!
„Nic se nestalo," řekla maminka do telefonu, když jí syn poradil, ať na klávesnici najde enter. „A co jsi udělala?" „No našla enter." „A zmáčkla jsi ho?" „To jsi neříkal!" O učení maminky s počítačem je jeden ze sloupků, které napsal Martin Moravec. Kniha Enter, mami! obsahuje fejetony z každodenních situací, které občas zažije každý. Knihu pokřtí 8. června od 17.00 v Paláci knih Luxor na Václavském nám. světový fejetonista Robert Fulghum, možná přijde i Jakub Kohák.

World music
S exotikou
Již příští víkend pozve festival Respect návštěvníky do pestrých hudebních krajin Etiopie, Egypta, Ukrajiny, Alžírska, Izraele ale i Francie, Rakouska či Nizozemska. Na louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti Holešovice se vystřídají například u nás známí Zuco 103 a Attwenger. Poprvé v Praze vystoupí africký velikán Mahmoud Ahmed, jenž začínal v císařské kapele panovníka Haile Selasienebo. Zahrají i divocí Hudaki Village Band.

ČEZ Chess Trophy 2016
3. až 8. 6., od 15 hodin
Na letošním šachovém festivalu se můžete těšit na zápas nejlepšího juniora na světě Richarda Rapporta s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou. Velmistrovský duel bude doprovázen zajímavými přednáška- mi a výstavou šachových fotografií z hospod a kaváren v Michnově paláci. Na Střeleckém ostrově budou k vidění živé šachy. Ožije i kino Ponrepo, kde bude na programu premiéra filmu o Šachovém vlaku britsko-estonské filmařky Maris Salumets. Cena jednodenního vstupného je pro dospělého 60 korun.
Místo konání: Různě po Praze

Xbox turnaj
4.-5. 6., od 10 hodin
Dnes odstartuje v OC Letňany Xbox One turnaj. Připraveno bude pět herních konzolí Xbox se sportovními hrami pro tři věkové kategorie. Registrovat se může každý ve věku od 4 let, a to zdarma. První den budou probíhat pouze kvalifikační kola a dle počtu výher postoupí ti lepší do druhého dne, kdy proběhne semifinále, finále a slavnostní předání výher.
Místo konání: OC Letňany Veselská 663, Praha 9

Divadelní plenér
4.-5. 6.
Dvoudenní workshop pod vedením režiséra a ředitele Vily Štvanice Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgyně Marie Novákové nabízí cestu od terénního průzkumu, sběru dokumentárních materiálů, nalézání příběhu až k výsledné veřejné performanci v prostoru Ostrova Štvanice. Příchozí načerpají inspiraci z genia loci a vypráví o místě skrze divadlo.
Místo konání: Vila Štvanice Ostrov Štvanice 858, Praha 7

Čtěte také: Krátce: Děti se dočkají nových hřišť