V Jirchářích změní zahrada podobuU kostela svatého Michala v Jirchářích projde proměnou zdejší zahrada, která je přístupná veřejnosti. Cílem projektu je revitalizací zajímavé lokality v centru Prahy dosáhnout její přeměny na kvalitní městský veřejný prostor sloužící širokému spektru uživatelů. Proto dojde k terénním úpravám místa, ošetří se stávající stromy a zasadí se nové. Přibude mobiliář a opraví se opěrná zeď v Opatovické ulici. Celková výše dotace na opravu je 2,2 milionu korun a projekt Prahy 1 je spolufinancován z evropského fondu.

Žáci ze čtyřky mají opět titul EkoškolaMezinárodní titul Ekoškola opět obhájili žáci Základní školy Ružinovská, kam chodí děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Třídí tu plasty, papír, kompostují bioodpad, sbírají baterie, elektroodpad, plastová víčka a hliník. Jeden z jejich projektů byl vybrán mezi deset nejlepších v republice.

Letiště má nové rychlé odbaveníNa Letišti Václava Havla Praha se výrazně zrychlí odbavení cestujících. Skupina Vítkovice Machinery Group tam totiž uvedla do provozu deset odbavovacích bran nového typu. Biometrické brány eGate II. generace umožňují podle mluvčí strojírenských Vítkovic Evy Kijonkové odbavení v průměru za 15 vteřin. To je doba o minimálně polovinu kratší, než jakou potřebuje cestující pro průchod přes standardní hraniční kontrolu na odbavovacím pracovišti.

V lesích Hanspaulky se uskuteční pochodUž čtrnáctý ročník pochodu pro děti i dospělé Šárecký okruh se bude konat v sobotu 5. září v lesích kolem Hanspaulky. Na účastníky čekají různá zastavení, letos zaměřená na rozličná období historie. Zábavné i poučné úkoly mohou plnit děti i dospělí. Cíl i start jsou v parku v Soborské ulici, poblíž cesty na Zlatnici. Tam dostanete nejen medaili za účast, ale i pečené brambory a buřt. Zatímco si rodiče v cíli odpočinou, děti se ještě mohou zúčastnit divadelního představení. Sraz je v 8.30 hodin na startu.

Prague Pride přitáhl na Letnou 22 tisíc lidíPřed zhruba dvěma týdny se v hlavním městě konal festival Prague Pride, který přibližuje život gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů. Jeho vrcholem byl průvod hrdosti, který končil na Letné. Na tu, podle informací, které včera organizátoři zveřejnili, dorazilo 22,5 tisíce lidí. Vyplývá to z analýzy anonymních zbytkových dat mobilní sítě, kterou pro akci provedla společnost T-Mobile. Pětina účastníků a účastnic závěrečného programu festivalu byli cizinci. Přijeli z různých evropských zemí a z USA. Nejvíc zahraničních návštěvníků pocházelo z Polska, Německa a Slovenska. Zhruba polovina Čechů, kteří se akce zúčastnili, pocházeli z jiné části tuzemska než z Prahy.

Osmička zahájí školní rok oslavouZpříjemnit školákům začátek nového roku se rozhodli radní osmé městské části. Na první školní den proto pro děti připravili bohatý slavnostní program, který odstartuje dopoledním divadelním představením. Návštěvníci se mohou těšit na taneční show i vystoupení kouzelníka. Ve stánku DDM Spirála, který je spoluorganizátorem akce, si budou děti moci vysoutěžit drobné dárky. Chybět nebude ani skákací hrad, trampolína nebo malování na obličej. Během dne se návštěvníkům představí dětský pěvecký soubor Osmikvítek. Akce se odehraje mezi 10. a 19. hodinou.

Mateřinka získala osvědčení zahradyMateřská škola Semínko, provozovaná v Toulcově dvoře na Praze 10, získala pro svoji zahrádku ekologickou certifikaci Přírodní zahrada, kterou uděluje Ekologický institut Veronica. Zahrada funguje už od roku 2003 a od počátku byla budována jako přírodní. „Přesto jsme se k certifikaci odhodlali až letos díky získání finančního příspěvku z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska vrámci EHP fondů, na projekt 'Školní vzdělávací program MŠ Semínko - příklad dobré praxe pro environmentální vzdělávání'. Z finanční dotace plánujeme také provést další úpravy zahrady v přírodním duchu," uvedla ředitelka školky Magdaléna Kapuciánová.

V pondělí končí soutěž na desítceJeště do pondělního poledne mají občané Prahy 10 možnost odevzdávat soutěžní fotografie do soutěže Jak vidím Prahu 10. Snímky musí být pořízeny na území desáté městské části a mohou soutěžit v kategoriích architektura, běžný život, lidé, sport, příroda a kulturní, společenské a zábavní akce. Všechny fotografie potom zhodnotí komise, která vybere ty, které postoupí do veřejného hlasování o vítěze. Hlasování se bude konat od 7. do 21. září. Vítězné fotografie budou prezentovány na výstavě a jejich autoři obdrží od Prahy 10 ceny.

Ve Kbelích otevřou kurzy pro senioryKbelská radnice zafinancuje potřetí v řadě počítačové semináře pro seniory. Základní prvky informatiky představí posluchačům lektorka Lucie Illová. Náplní kurzů bude především práce s internetem. Zájemci se naučí, jak si zřídit a používat e-mail, jak najít jízdní řády, jak přes internet bezpečně nakupovat, či kde vyhledávat různé informace. Vedle toho se mohou účastníci naučit psaní digitálních textů, nebo přijít s vlastními problémy, které je při práci s počítači trápí. Kurzy budou probíhat každou středu dopoledne od září do června v Domě s pečovatelskou službou v Mladoboleslavské ulici.

U boromejek rekonstruují recepciV Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze rekonstruují příjmovou interní ambulanci a recepci. Během oprav ale budou fungovat v náhradních prostorách. Pacienti a návštěvníci se proto musí připravit na dočasné změny a omezení. Obě zařízení jsou přesunuta do náhradních místností, kam směřují ukazatele. V nočních hodinách musí pacienti používat označené zvonky.

Číslo dne: 262V celé Praze je ve správě městských částí celkem 262 mateřských škol s 33 500 místy. Magistrát letos v březnu městským částem na navýšení kapacit školek slíbil rozdělit 300 milionů korun.