Hřiště je možné využívat pouze tři hodiny denně, a to od 13.30 do 16.30. Radnice tak reaguje na stížnosti okolních obyvatel stran hluku, které se objevily brzy po jeho otevření. V polovině prosince dokonce jeden senior ve vzteku dráhu uzamkl. Radnice chce rozhodně hřiště nadále v Pertoldově ulici zachovat. Vybudování dráhy v těchto místech totiž bylo motivováno snahou o přístupnost. „Chtěli jsme, aby děti nemusely chodit nikam daleko a rodiče je mohli mít pod kontrolou," okomentoval starosta městské části Milan Maruštík.

Výstava v Roztokách připomíná pochod smrti z Litoměřic do VelešínaMnohaletá spolupráce Vojenského historického ústavu v Praze a Památníku koncentračního tábora ve Flossenbürgu vyústila v projekt věnovaný jednomu z pochodů smrti, ke kterým docházelo v roce 1945. Středočeské muzeum v Roztokách uvedlo ve středu 25. ledna výstavu, která na dvanácti panelech představuje hrůzy, které provázely vyklízení koncentračních táborů během posledních dnů druhé světové války. Výstava zobrazuje jednotlivé úseky transportu, který mířil z Litoměřic do Velešína. Místní obyvatelé projevili neuvěřitelnou solidaritu, když transport vězňů na roztockém nádraží zdrželi. Z vlastní vůle jim nabízeli jídlo i lékařskou pomoc. Během několika dramatických hodin dokázalo uprchnout téměř tři sta vězňů. Pamětníci, tehdy ještě děti nebo dospívající mladí lidé, jejichž svědectví stojí za vznikem výstavy, popisují nejen nacistická zvěrstva, ale představují také bezelstnou ochotu pomoci a čin jedinečného hrdinství. „Před lety se ve Flossenbürgu připravovala stálá expozice týkající se transportů smrti. Bylo třeba dodat materiály z Roztok, a protože tady žiji, začala jsem získávat informace. Z rozhovorů s pamětníky, z fotografií a dokonce i z jednoho videozáznamu jsme nasbírali takové množství materiálu, že jeho logické využití bylo právě ve formě samostatné výstavy," přiblížila okolnosti vzniku expozice její autorka Pavla Plachá.

Kam za kulturou

Izrael očima HatašovéFotografka Lenka Hatašová je známá především jako autorka vynikajících portrétů tvá-ří české kultury, politiky či sportu. Její nová výstava Obrazy Izraele ale ukazuje, že nezapomněla ani na své dokumentární začátky. Kolekce je k vidění až do 3. února ve foyeru Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na pražském Senovážném náměstí.

Metronome odkryl KasabianJedna z nejúspěšnějších britských rockových kapel současnosti a několikanásobní držitelé NME Awards (Nejlepší britská kapela, Nejlepší album…) Kasabian budou po Stingovi další hvězdou Prague Metronome Festivalu, který se uskuteční od 23. do 24. června 2017 na pražském Výstavišti.

Připomenou FrankovouDivadlo Disk na sklonku tohoto měsíce připomene osud Anny Frankové. Stane se tak 27. a 29. ledna v rámci netradiční opery. Mezinárodní projekt s názvem Anne, beze strachu hledět na nebe, má varovat před nebezpečím nenávisti. Představení propojí dvě jednoaktová díla: balet Kuchyňská revue Bohuslava Martinů a operu Anne Frank Georgije Frieda. Opera zazní v němčině, pro diváky jsou připraveny české titulky.

Čtěte také: Holešovická kavárna i nadále vzdoruje EET