„Chci ale při této příležitosti připomenout, že jsme vděčni za jakýkoli dar," uvedl Bobek. Jednou za čas obdobnou částku zoo dostane. Peníze poputují na výstavbu nového pavilonu goril. Důvodem plánované výstavby je zejména snaha dostat zvířata z dosahu Vltavy. „Nedokážu přesně říct, na co peníze půjdou, na nový pavilon je totiž potřeba opravdu vysoká částka," připomněl Bobek. Asi 120 milionů korun. Zoo má v plánu zdůrazňovat, že podstatná část rozpočtu na stavbu pochází z darů veřejnosti. Neznámá osoba se může těšit na výhody. „Všem dárcům se snažíme odvděčit a informovat je o dění v zoo," dodal Bobek. Čtyřmilionová částka ale výstavbu pavilonu neurychlí. Troja a dva spolky se totiž odvolaly proti rozhodnutí o umístění budovy. Situace tak stále není dořešená.

Letňanský Motosalon se rozroste do čtyř halOrganizátoři letošního ročníku veletrhu Motosalon zvýšili počet výstavních hal. Nabídnou tak 4 prostory o celkové rozloze 16 tisíc metrů čtverečních. Veletrh se uskuteční od 2. do 5. března na výstavišti v Letňanech. Na akci se chystá 115 vystavovatelů, organizátoři očekávají přes 60 tisíc návštěvníků. Součástí veletrhu bude také vyhlášení výsledků ankety Motocykl roku. Hlasování veřejnosti začne ve středu 1. února, vyhlášení proběhne v sobotu 4. března. V rámci doprovodného programu vystoupí kaskadéři ze skupiny Crazy Day. Návštěvníkům se představí školy Bezpečně na motorce nebo motoškola Mirka Lisého. Zájemci budou mít také možnost otestovat skútry do 125 cm. Na veletrhu se představí i dopravní policie, která se chce v letošním roce zaměřit na zviditelňování motorkářů v silničním provozu.

Odveta. Slávistka Galušková na pohárový debakl nemyslíPo jejich posledním souboji vzplály v Edenu vášně, a dokonce se poroučela trenérka Petra Vítková. Co přinese házenkářský šlágr mezi Slavií a Porubou tentokrát? „Na vypadnutí v poháru už dávno nemyslíme," zavrtí hlavou pravá spojka sešívaných Veronika Galušková. Nějaké podrobnosti vedoucí k debaklu 22:28 si ovšem vybaví. „Typický den blbec. Nešlo nám nic. V obraně i útoku jsme byly moc špatné," přiznává. Od té doby se červenobílým daří, v interlize si poradily s Veselím, Trenčínem, Partizánským a naposledy deklasovaly Písek 34:17. Zajímá vás jméno nejlepší střelkyně? Pak se ptáte po Galuškové. „Forma může být vždycky lepší," nepřeceňuje výhry ani své výkony česká reprezentantka. „A góly? Sama jsem je nedala, přihrály mi na ně spoluhráčky." Od 17.30 hodin se ve středu ve Vršovicích představí třetí a pátý celek soutěže. Bodový rozdíl mezi nimi ovšem není propastný a interligová medaile láká. „Pořadí v tabulce teď neřešíme. Chceme vyhrát každý zápas," brání se tlaku Galušková. Sílu soupeřek ctí, žádné jméno ale nevysloví. „Poruba hraje rychlou a tvrdou házenou. Její největší zbraní je týmové pojetí," upozorňuje Galušková. Kolektivně chtějí hrát také slávistky. „Nejdůležitější bude vyvarovat se technických chyb. Recept je jasný, soustředěný výkon po celých šedesát minut," dodává. Ve stejném duchu hovoří také slávistický lodivod Richard Řezáč. „V poslední době předvádějí holky poctivé výkony. Věřím, že na ně naváží i s Porubou," říká. Bude mít pravdu?

Svátek na Folimance. Grunt vyhlíží Nymburk i senzaciTřináct sezon vládne českému mužskému basketbalu Nymburk. Stejný počet mistrovských pohárů najdeme v síni slávy pražských USK. I na poslední ale dosedá prach, vždyť má na štítku vyražený letopočet 2001. Dva roky poté, 19. února 2003, přehráli bohatýři z Folimanky Středočechy 91:69 a pak už nikdy. Vznikla šňůra 47 porážek. „S ní bychom měli něco dělat," říká před dnešním čtvrtfinále Českého poháru pivot USK Pavel Grunt. K sebevědomí má důvod. V sobotu si jeho celek zajistil nečekaný postup mezi nejlepší šestku ligy a také ve druhé nejvýznamnější soutěži Česka chce překvapit. „Final four nás hodně láká," potvrzuje. Jednalo by se sice o prvotřídní senzaci, nějaké trumfy ale Pražané třímají. Jejich psychice může třeba pomoci srovnání s Pardubicemi. „My jsme je porazili a Nymburk ne," usmívá se Grunt, jenž spoléhá i na únavu soupeřů. „Samozřejmě jde o skvělé hráče. Jsou to ale taky jenom lidi a Liga mistrů jim musí sebrat hodně sil," vzpomene talent. „Nebo by nás mohli trochu podcenit," přemítá nahlas. Tak či tak se na střetnutí, jehož rozskok je stanovený na 18. hodinu, mimořádně těší. „Nymburk je gigant. Porovnáním s ním nejlépe poznáme, jestli se zlepšujeme," pokračuje čahoun, který se pokusí najít hlavní rozdíly. „Fyzičku máme všichni stejnou, technicky jsou ale někde jinde," myslí si. „Soupeři mají také více zkušeností. Přesně ví, kdy a co zahrát," popisuje obdivně Grunt a nezapomene pozvat na basketbalový svátek.

Zisk v nedohlednu. Sparta hlásí ztrátu 130 milionů korunFotbalová Sparta zaznamenala v sezoně 2015/2016 ztrátu 130 milionů korun. Oproti předchozímu ročníku se tak její schodek zdvojnásobil. Především proto, že letenský celek nezaznamenal žádný finančně výrazný přestup do zahraničí. Sparta, kterou kvůli hospodaření krátce prověřovala i UEFA, měla v ročníku 2014/2015 ztrátu 67 milionů korun. V sezoně 2013/14 činila 144 milionů korun, předtím 190, nebo dokonce 240 milionů. V plusu skončil klub od příchodu majitele Daniela Křetínského v roce 2004 pouze v první sezoně, kdy vydělal 31,8 milionu korun
Buchtele má znovu „S" na prsou. Vrací se z Jekatěrinburgu
Praha Hokejisté Sparty získali v poslední přestupní den velkou ofenzivní posilu. Z ruského Jekatěrinburgu se vrací šestadvacetiletý forvard Jan Buchtele, jeden z hlavních tahounů minulé sezony, v níž Pražané došli až do finále. K mužstvu by se měl člen reprezentačního kádru připojit podle klubového webu zítra. „Jsme rádi, že došlo k dohodě mezi Spartou a Jekatěrinburgem. Několik týdnů jsme se snažili domluvit, aby u nás Honza mohl od února do konce sezony hrát, a nakonec se to povedlo," uvedl hlavní trenér a zároveň sportovní manažer Sparty Jiří Kalous.

Kam za kulturou

Jan Révai v komediiPrvní jarní neděli, 26. března, se v Divadle v Celetné odehraje slavnostní představení svižné francouzské komedie Smím prosit?. Šarmantní hra s Janem Révaiem v hlavní roli vášnivého sukničkáře tu má svou pražskou premiéru. Výborně napsanou a s gustem zahranou hru autorů Gérarda Bittona a Michela Munze zde uvede Studio Bouře producenta a herce Alexeje Pyška. V dalších rolích se představí Martin Polách a Filip Čapek.

Divoké víno českých poetůPro všechny příznivce alternativní tvorby, zejména poezie, je tu antologie Divoké víno 20072017. Čítá díla 83 autorů, kteří publikovali v uplynulých deseti letech na www.divokevino.cz. Najdeme mezi nimi mj. Miloně Čepelku, Jaroslava Holoubka, Pavla Jasanského, Jana Reicha, Dušana Spáčila, ale i fotografa Jindřicha Štreita. Ke koupi je v knihkupectvích, případně přes objednávku u Nakladatelství Slovart.

Baťa se vrací v nové knizeKnihovna Václava Havla zve na slavnostní uvedení knihy Markéty Pilátové S Baťou v džungli, jež se koná dnes 1. února od 17 hodin v sále knihovny. Autorka přibližuje málo známé osudy české emigrace v Jižní Americe. Vypravěčem je sám Jan Antonín Baťa, který se vrací ze záhrobí, aby vyprávěl příběh tak, jak ho prožil on, nikoli jak ho líčila komunistická propaganda. Kniha vypráví o jeho snaze vybudo-vat v brazilské džungli nový Zlín a o neustálém boji se zdejším chaosem.

Čtěte také: Občané řeknou názor na podobu vrchu sv. Kříže