Koupí podpoří právě vznik bistra. Organizátoři akce vyzývají dobrovolníky, aby na událost donesli hezké kuchařské náčiní. Nevyužívané nádobí totiž upotřebí kuchařky v bistru.

U vstupu na Hrad se stojí fronty. Kvůli bezpečnostiBezpečnostní opatření na Pražském hradě se v posledních několika dnech výrazně zpřísnila. Prakticky všichni turisté musí projít policejní kontrolou. Proto se tvoří dlouhé fronty. Policisté kontrolují i příruční zavazadla příchozích. V následujícím vydání přineseme podrobnosti.

Dvůr se promění na zahraduVnitroblok ulic Mečislavova a Čestmírova v Nuslích v Praze 4 se bude měnit na komunitní zahradu. Iniciátoři nápadu jsou podporováni městskou částí, sdružením Zažít Nusle jinak a programem Přírodu do města. Aktuálně jsou pro vytvoření zahrady potřeba dobrovolníci. Ti se mohou přijít na celou proměnu podívat a zároveň taky přiložit ruku k dílu. Akce je připravena na příští středu 17. srpna, pomocníci se ale mohou ozvat již nyní. Případní zájemci o spolupráci se mají přihlásit na mecislavka@gmail.cz.

Festival lásky stále shání dobrovolníky a dobrovolniceFestival Prague Pride hledá pomocníky a pomocnice, kteří se budou podílet na průběhu festivalu a aktuálně i na sobotním pochodu Prahou. V tuto chvíli organizátoři potřebují pomoct jak s roznosem festivalových programů po pražských podnicích, tak se samotným průvodem lásky. Zájemci mohou psát na e-mail dobrovolnici@praguepride. Com. Přihlášení dobrovolníci se v sobotu sejdou na společnou snídani v centru hlavního města a následně si rozdělí úkoly podle přání a možností každého. Hlavní činností příchozích bude výzdoba alegorických vozů, nafukování balónků, udržování pořádku i komunikace s organizátory pomocí vysílačky. Po ukončení akce budou mít dobrovolníci připraveni speciální, samostatný stan na Střeleckém ostrově, kde průvod končí. Za pomoc během dne obdrží poukazy na konzumaci jídla a pití v rámci festivalu. Ti, kteří nabídnou pomoc dříve v rámci jiných dnů, dostanou i vstupy na akce.

Mukařov oživí tradiční pouťMukařovská pouť začíná dnešní dnem a potrvá až do příštího víkendu. Během dopoledne zahájí provoz pouťové atrakce, který tento čtvrtek a příští čtvrtek mají vstupné až o dvacet procent levnější. Hlavní program poutě je připraven vždy na víkendové dny, ve všedních dnech se zájemci mohou svézt jen na atrakcích. Na mukařovském náměstí se v rámci obou víkendů objeví tradiční stánky s regionálními výrobky, zároveň začne i řemeslný jarmark. Návštěvníci se mohou těšit na keramiku, med a svíčky, textilní výrobu, košíkářství, šperky, perníčky a preclíky. K tomu všemu jsou připraveny i zajímavé dílny pro malé i velké zájemce, jako výroba keramiky na hrnčířském kruhu nebo zhotovení domácí svíčky. Na programu nebude chybět ani hudební doprovod a v závěru prvního sobotního dne, tedy 13. srpna, je přichystán ohňostroj. Jeho konání je však závislé na hezkém počasí. Příští víkend 20. a 21. 8. se zájemci mohou přijít podívat do obecního domu na výstavu drobného domácího zvířectva.

Kam za kulturou

Sto zvířat pro dětiFestival Letňák, který probíhá na Střeleckém ostrově, se nachází zhruba ve své polovině. Jednu z hlavních hvězd nabídne na sklonku letošních prázdnin. 25. srpna totiž na ostrově vystoupí kapela Sto zvířat. Ta se zde představí hned dvakrát. Nejprve od 15 hodin zakoncertuje pro děti. Od 19:30 pak zahraje i pro dospělé. Podle mluvčího Letňáku se lidé mohou těšit na pohodovou atmosféru a spoustu energie.

Matrix na kolejíchNákladové nádraží Žižkov toto léto nebývale ožilo. Zásluhu na tom má Národní filmový archiv, který zde pořádá projekt 1435 mm. V rámci něj zde v pátek proběhne promítání nazvané Letní kino v kolejišti. Od 22 hodin se zájemci mohou těšit na kultovní sci-fi snímek Matrix.

Umělecké sklo na HraděNedlouho po konci prázdnin začne na Pražském hradě zajímavá přehlídka. 9. září bude v Královském letohrádku zahájena výstava českého výtvarníka Ronyho Plesla. K vidění na ní bude kolem dvou set skleněných objektů. Vedle limitovaných designových objektů se lidé mohou těšit na skleněné plastiky i netradiční svítidla.

Motýli s komentářemVýstava Kytky, města, motýli probíhá v Galerii Středočeského kraje od května. K vidění jsou na ní díla českého výtvarníka Jakuba Špaňhela. Expozici si již stihlo prohlédnout několik tisíc návštěvníků. Řada dalších dorazí 27. srpna. Odpoledne zde totiž proběhne komentovaná prohlídka s Jakubem Špaňhelem a kurátorkou Veronikou Marešovou.

Čtěte také: Jižní Město opět rozezvučí piano