Sázení začíná kompletním zrytím záhonu, doplněním substrátu s hnojivem a teprve poté jsou vysázeny sazeničky. Letní výsadba vydrží až do podzimu, kdy ji nahrazuje podzimní. Další práci si tak dobrovolníci naplánovali na říjen, kdy se na záhonku objeví okrasné druhy zelí a chryzantémy. Rostliny by podle počasí měly vydržet až do přelomu ledna a února příštího roku. Na podzim také dobrovolníci plánují hostinu z vypěstovaných batátů.

Psí monitoring pomůže stromůmVědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze budou zkoušet v českých lesích unikátní metodu. Vyhledat strom napadený kůrovcem jim totiž pomůžou speciálně vycvičení psi, kteří umí rozpoznat feromon kůrovce. Označené stromy pak je možné z lesa odstranit, a zabránit tak dalšímu šíření tohoto škůdce. Psí monitoring by mohl v budoucnu ochránit stovky hektarů porostů.

Kam za kulturou

Projekce na střešeFilmový kanál Prima MAX, společnost UPC Česká republika a multikino CineStar Černý Most vás i letos zvou na vymazlené letní večery s českými filmovými peckami na střeše nákupního Centra Černý Most. Od 22. června vás po deset večerů čeká projekce nejlepších českých hraných i animovaných filmů, které získaly nominaci na Českého lva od členů České filmové a televizní akademie za rok 2016. Těšit se lze i na slavnostní zahájení za účasti známých osobností FTV Prima. Vstup na promítání bude opět zdarma.

AnderSen je tuAktuální sezona v Divadle Na zábradlí vyvrcholí premiérou inscenace Jana Mikuláška s názvem AnderSen zítra v Divadle Komedie, kde po dobu rekonstrukce domovské scény soubor hostuje. Scé- nická úvaha nad dětstvím vznikala jako „work in progress", na němž se podíleli všichni zúčastnění. Z aktérů uvidíme Ditu Kaplanovou, Magdalénu Sidonovou, Janu Plodkovou, Anežku Kubátovou či Petra Čtvrtníčka.

Zpěv v ulicíchJiž počtvrté rozezní v pondělí 5. června odpoledne pražské ulice i náměstí tóny, harmonie, roztančené rytmy a vokální hudba v mnoha podobách. Originální projekt Zpěvomat tentokrát najdeme na náměstí Míru, Tylově náměstí, Andělu, Jungmannově náměstí a Hradčanské. Skupinky zpívajících pod vedením zkušených muzikantů nabídnou chodcům na pár minut vytržení z každodenního shonu a rutiny.

Symfonické jazzováníSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech 7. a 8. června ve Smetanově síni Obecního domu „symfonicky jazzovat a jamovat", jak pravil dirigent Jan Kučera. Pod jeho taktovkou zazní dvě díla George Gershwina a v druhé půli Celebration Jazz Mass Karla Růžičky poprvé v symfonické verzi. Sestavu umělců doplní zpěvačka Michaela Šrůmová a Komorní sólisté Karla Růžičky včetně světoznámého „Čecha v New Yorku", saxofonisty Karla Růžičky mladšího.