Ochranka se hlavně zajímala o prezidenty a předsedy parlamentů. Policisté řešili oznámení o bombě v Obecním domě a hlídali dron, který nakonec patřil cizinci, co natáčel Prahu.

Žáci s ředitelkou napsali knihuŘeditelka ZŠ a Gymnázia J. Gutha-Jarkovského Jitka Kendíková napsala se dvěma studenty knihu o začleňování žáků se specifickými vzdělávacími potřebami. „Paní ředitelka byla odvážná, že si ke spolupráci přizvala své žáky. Odvážní ale byli i oni," vyzdvihla radní za Prahu 1 Eva Špačková. Kniha se jmenuje A proč ne? a jde o otevřený rozhovor pedagoga s žáky. Dílo může pomoci rodičům či učitelům, kteří si neví rady s tím, jak pracovat s žáky vyžadující speciální vzdělávací potřeby. Nakladatelem je Pasparta, sociální podnik zaměstnávající lidi s poruchou autistického spektra.

Senioři můžou jít na přednášku o samotěVe čtvrtek začne první 
z cyklu přednášek pro seniory z oblasti psychologie stárnutí. Čtvrteční přednáška bude na téma Jak překonávat pocity osamělosti ve stáří. Městská část Praha 4 nabízí zájemcům povídání o tom, jak pocity osamělosti překonávat a co proti tomu dělat, když stáří není oceňováno tak, jako v dobách minulých. Zvláště když v současnosti není výjimkou dožít se vysokého věku. Začátek je ve čtvrtek od 10 hodin v malém sále Nuselské radnice.

Pětce vadí rozsah plánované rezidenceRadnice páté městské části se odvolala k magistrátu proti rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 5 o umístění stavby developerského projektu rezidence Na Zatlance. „Městské části vadí především výška a rozsah plánované zástavby," sdělil mluvčí Prahy 5 Ivan Petr. 
V projektu měly být vystavěny garáže a až devítipodlažní bytový dům, kde má vzniknout téměř 170 bytů.

Vedení Prahy 7 se nepřestěhujeDíky nové smlouvě o pronájmu budovy na nábřeží Kapitána Jaroše, ušetří vedení radnice Prahy 7 asi 1,5 milionu korun ročně.Včera zástupci městské části podepsali smlouvu až do roku 2019. K dispozici budou mít úředníci k dispozici jenom třetinu prostor co dříve. Podle starosty Jana Čižinského je to 
vítězství nad propagátory předražené nové radnice. Prodloužením získají čas najít si nové sídlo podle výsledku referenda. Záměr postavit budovu za miliardu odmítli obyvatelé v referendu, které 
i přes nesouhlas koaličních zastupitelů z ODS a ČSSD 
vyhlásil Nejvyšší správní soud.

Nový skatepark na devítceZbrusu nový skatepark začala letos budovat Městská část Praha 9 pod Vysočanskou estakádou. Vzhledem k mírné zimě mohli na stavbě začít pracovat dříve, než bylo v plánu. Aktuálně se už lijí první betony a pomalu se rýsuje podoba budoucího hřiště pro kluky a holky. Děti se mohou těšit, že už na jaře projedou své skateboardy a koloběžky na dvou velkých rampách.

Přípravné třídy pomůžou dětemNa pěti základních školách na Praze 11 zřídilo vedení města pilotní projekt přípravných tříd. Cílem je umožnit individuální péči o děti 
v menších skupinkách po patnácti. O zařazení dítěte do přípravné třídy základní školy rozhoduje ředitel základní školy na základě žádosti zákonného zástupce dítěte a písemného doporučení školského poradenského zařízení. Vzdělávání je poskytováno bezúplatně od 8 do 11.40 hodin. Děti můžou navštěvovat i družinu a školní jídelnu.

Modřany nabídnou nové sociální službyZ chátrající bývalé školní družiny vznikne komunitní centrum K Dolům. Záměr, schválený městkou radou před dvěma lety, se nyní dává do pohybu. Budova bude sloužit Sociálním službám městské části Praha 12, která se bude starat o výdej obědů pro nejméně 25 lidí, a do místa se přesunou tři kluby dříve narozených. Prostor využije také úřad pro setkávání komisí a výborů. Zároveň by 
v přízemí zůstala šatna a zázemí pro sportovce z přilehlého hřiště. Druhé patro zaplní dětské skupiny, hlídací služba, herna, psychiatr a psychologické poradenství pro seniory. Dále klub pro mladé či rekvalifikační kurzy.

Parkovací dům by řidičům pomohlProblém zaparkovat 
v blízkosti modřanské polikliniky se už dotýká téměř každého občana naší městské části. Informuje o tom radnice Prahy 12. Kvůli výstavbě, která v těchto místech probíhá, se počet míst neustále snižuje. Jednou z velmi pravděpodobných alternativ, která by problém řešila, je výstavba parkovacího domu v oblasti mezi ulicemi Amortová a Povodňová. „Parkovací dům by mohl sloužit i zaměstnancům polikliniky a tím by vzniklo více prostoru pro krátkodobé návštěvníky lékařského zařízení," upřesnila mluvčí radnice Eva Burianová.

Lidé mají radním posílat fotky závadVyfotografovat závadu na ulici a poslat jí radnici mohou obyvatelé Prahy 13. Tamní městská část zavedla pro občany novou služby MMS – hlášení problémů. Jejím prostřednictvím mohou lidé upozornit úřad na konkrétní problém, na nějž narazí třeba během procházky. Stačí vyfotit problém a z mobilu nebo počítače poslat s popisem jeho polohy (souřadnice GPS, ulici
a číslo domu) na e-mailovou adresu: mms@p13.mepnet.cz. Služba má pomoci s rychlejším odstraňováním závad v okolí.

Radnice připravuje kurzy sebeobranyV rámci prevence kriminality připravuje radnice Prahy 14 nový projekt Sebeobrana. „Jeho cílem je zvyšovat pocit bezpečí obyvatel městské části prostřednictvím kurzů sebeobrany pořádané pro děti, ženy a seniory. Řeč je o systému sebeobrany Krav maga," říká radní Irena Kolmanová. Projekt podle ní počítá se třemi kurzy, z nichž každý čítá dvanáct hodin výcviku. „Kurz je určen pro děti ve věku od 10 do 13 let, ženy od 18 let a seniory. Povedou jej zkušení lektoři s certifikací MŠMT," vysvětluje radní Kolmanová.

Dobrá zpráva pro Horní PočerniceNa Chvalském zámku se ve čtvrtek od 17 hodin koná setkání obyvatel s radními Prahy 20 - Horní Počernice. Starostka Hana Moravcová zve všechny na diskuzi o problémech, které trápí místní lidi. Zájemci také můžou přijít se svými nápady na zlepšení života a také s kritikou stávajících projektů radnice.

Číslo dne: 1252202Přesně tolik žije v Praze obyvatel. Počet představuje necelých 12 procent obyvatel státu. Druhé největší město Brno je zhruba třetina pražské populační velikosti. Od roku 2010 Praha přišla o své postavení nejlidnatějšího kraje a předstihl ji v tomto směru Středočeský kraj, kde nyní žije 
o šedesát tisíc obyvatel více.