Ten chce do konce letošního roku umístit do veřejného prostoru několik metrů dlouhý kontejner, jehož součástí by byl záchod a infocentrum či stánek s občerstvením. V centru je prý nedostatek toalet a tento pilotní projekt má ukázat, zda by měli lidé o takovou službu zájem. Pokud by se projekt setkal s pozitivními reakcemi, mohlo by takových kontejnerů přibýt.

Portál napomůže sousedským výpomocímK lepšímu sdílení dovedností a věcí mezi sousedy na Praze 13 má napomoci internetový portál ProSousedy.cz, který začal nově fungovat. Lidé si tak navzájem nabízí venčení psů, hlídání dětí nebo doučování. Spuštění předcházel výzkum mezi obyvateli městské části na konci loňského roku, který mimo jiné ukázal, že 65 procent obyvatel ve věku mezi 18 a 65 lety, využívajících internet, je ochotno sdílet nebo pronajímat svoje věci nebo nabídnout lidem v okolí svoje dovednosti.

Park běžců projde úpravamiVýsadba nových stromořadí a celková úprava Parku běžců v Běchovicích vyjde na tři miliony korun, z nichž dva věnuje magistrát. V parku každoročně startuje tradiční závod v silničním běhu Běchovice Praha, který je pořádán jako oficiální mistrovství republiky a současně je nejstarším nepřetržitě pořádaným silničním během v Evropě.

Na dvojce klesla kriminalitaPodle Zprávy o bezpečnostní situaci v Praze 2, kterou vzalo na vědomí zastupitelstvo na svém posledním setkání, klesl v roce 2015 počet trestných činů spáchaných na dvojce meziročně o šest procent. Navíc jich bylo o 26 procent více objasněno.

Vinoř se Satalicemi spojuje nová pěší stezkaObyvatelé Vinoře, Satalic i lidé z dalekého okolí mohou od tohoto týdne využívat novou pěší stezku spojující obě městské části. Stezka byla vytvořena z úzkého pruhu půdy kolem místních polí. Záměr na vytvoření cesty vznikl zhruba před rokem. Po diskusích mezi vedením Vinoře a Satalic následovala debata s majiteli polností. I když pracovníkům nejprve nepřálo počasí, nakonec se ještě loni na podzim podařilo zasít na původně orné půdě trávu a cestu tak zpevnit. Nyní je turistům nově otevřená.

Návrh parku bojuje v soutěžiUhříněveská radnice chce na místě bývalé skládky vytvořit rozsáhlý městský park, zahrnující velké multifunkční sportoviště. Návrh jeho podoby, který vytvořil architekt Petr Starčevič, vedení městské části přihlásilo do soutěže Architekt obci, pořádané Svazem měst a obcí ČR a časopisem Moderní obec. 

Kam za kulturou

Evita je zpět17. a 18. června odzpívá Radka Fišarová poslední reprízu představení Evita. Po prázdninách se však titul, byť na jiné scéně a s jinou interpretkou, vrátí. Comeback první české Evity se odehraje patnáct let po premiéře muzikálu, jenž s Radkou Fišarovou v čele vznikl pro divadlo Spirála Praha. Teď téma vlivné první dámy Argentiny oživuje v divadle Studio DVA na Václavském náměstí Ondřej Sokol s Monikou Absolonovou a Karlem Rodenem.

Oidipus trochu jinakKapesní antické drama o nezbytnosti nerozbitné struktury a o neobyčejném setkání Aischyla a Sofokla se Zdenkou, Martinem, Lenkou a dalšími dnešními postavami. Plus jedno známé a nezvratné poselství: až tvůj syn vyroste, zabije tě. O tom všem je osobitě pojaté antické téma v inscenaci Oidipus 11 minut, kterou v úterý 14. června uvádí v premiéře divadlo Kámen na své obvyklé scéně v Nekvasilově ulici v pražském Karlíně. Režii má Petr Odo Macháček, na saxofon hraje Petr Varju.

Kapela Lucie na plátněUnikátní archivní záběry i otevřené výpovědi členů skupiny představí známou hudební skupinu v celovečerním dokumentu Lucie: Příběh jedný kapely. Líčí, jak vznikaly nejznámější hity, co se dělo v zákulisí, a různé nálady na cestě během 30 let. Film jde do kin 7. července.

Kryl v kiněBratříček Karel. Tak pojmenovala dokument o písničkáři Krylovi režisérka Krystyna Krauze. Nový pohled na osobnost, jež prošla bouřlivě našimi novodobými dějinami, vstoupí do kin na konci srpna. Film přibližuje řadu neznámých událostí z Krylova života a představí i archivy, které širší veřejnost nezná. Jedna z otázek, jež klade, zní: Stal se obětí dějin svého národa?

Korn i Billy TalentUž za týden se Tipsport arena na holešovickém Výstavišti promění v dějiště třetího ročníku Aerodrome festivalu, který opět nabídne silnou sestavu zahraničních jmen. Letošní pětici budou kralovat legendární rockeři Korn, před nimiž vystoupí jedna z nejslavnějších britských skupin současnosti Bring Me The Horizon, u českého publika stále populárnější Billy Talent, punkový kult Bad Religion a punk-rockeři Zebrahead.

Čtěte také: Hvězda uvítá Běh pro Paměť Národa