Největšího diváckého úspěchu se těšily zápasy ledního hokeje. Pražský tým se po nepodařeném začátku probojoval až do finále, kde v těsném boji porazil Královehradecký kraj 5:4. Mladé sportovce a sportovkyně pochválil i radní Jan Wolf. „Klimatické podmínky pražským dětem tolik nepřejí jako v jiných krajích a je proto obdivuhodné, jak se s tímto handicapem dokázaly vyrovnat a Prahu vzorně reprezentovat," uvedl.

Ředitelé škol se sešli s vedením městaPředstavitelé města při tradičním novoročním setkání poděkovali ředitelům a ředitelkám pražských škol. Mluvilo se o budoucím směřování pražského školství i letošním rozpočtu. „Podařilo se nám v rozpočtu udržet celkem 300 milionů korun na posílení platů v oblasti školství, což považuji za velký úspěch," uvedla zastupitelka a bývalá radní Irena Ropková.

Miliony korun na kulturní grantyHlavní město ČR chce na grantech pro kulturní instituce a divadla letos rozdělit bezmála tři sta milionů korun. Návrh grantové komise musí ještě potvrdit zastupitelstvo. Největší podpory se dostane Divadlu Semafor (7,2 milionu korun). Divadlo Na Fidlovačce má získat pět milionů korun, končící soubor Divadla Komedie 4,7 milionu korun a Studio Hrdinů 4,2 milionu korun. Více se dočtete ZDE.

Trojka spolupracuje se SlovinciStarostka třetí pražské městské části Vladislava Hujová a místostarosta Alexander Bellu se koncem minulého týdne sešli s delegáty ze slovinské Lublaně k podpisu smlouvy o kulturní spolupráci, která se týká především zapsání kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na listinu UNESCO. Smlouva zavazuje obě strany ke spolupráci a dohledu nad průběhem nominace a současně vzájemné kooperaci v mezinárodních kulturních projektech. „Po dokončení zpracování dokumentace k zápisu kostela Nejsvětějšího srdce Páně (nyní především už pouze ze strany Slovinska), by tato měla být předložena příslušným orgánům UNESCO v druhé polovině letošního roku," uvedl k tomu Bellu.

Pětka ocenila své nejlepší podnikatelePátá pražská městská část zná svého Podnikatele a Živnostníka roku 2015. Na základě ankety, která se konala v roce 2015, zvítězila v kategorii Podnikatel společnost HUB a v kategorii Živnostník Krejčovství Buttig. O konečném pořadí nominovaných rozhodla porota na základě nejen ekonomických ukazatelů, ale také aktivit v oblasti společenské odpovědnosti firmy, podpory lokálního trhu a inovací.

Město chce koupit Národní důmSecesní Národní dům na Smíchově by se v budoucnosti mohl stát jakousi druhou scénou Obecního domu. Ten je v současnosti, co se týče pořádání kulturních akcí, plně vytížen. Současný majitel za Národní dům požaduje 166,4 miliony korun. Vedení města nyní připravuje analýzu rozvoje budovy.

Radnice žádá kvůli metru kompenzaceRadní Prahy 6 sice odsouhlasili soubornou dokumentaci vlivů záměru prodloužení linky metra A v úseku Dejvická - Motol, zároveň ale po magistrátu požadují přednostně vyřešit modernizaci železnice Praha - Kladno. Kladou si i další podmínku v podobě výstavby patrového autobusového terminálu Nádraží Veleslavín s přímými přestupy na metro nebo autobus. V neposlední řadě radnice trvá také na výstavbě nového parkovacího domu pro 200 aut. Více se dočtete ZDE.

Nemocnice na Bulovce se dočká dalších opravPo pavilonu laboratoří se letos město chystá opravit chirurgii Nemocnice Na Bulovce v Praze. V plánu je také přístavba dvoupodlažní budovy, která bude sloužit pro účely plastické chirurgie. Včera se na tom shodli pražští radní. Zakázku na projektovou dokumentaci oprav a přístavby pavilonu pět chce vedení města vypsat v dubnu. Cena se má pohybovat ve výši 42 milionů korun. Budova z roku 1931 nese řadu historických prvků, které by podle plánů rady měly zůstat zachovány. „Nejvíce poškozené jsou původní obklady, jejichž řemeslná úroveň a estetická kvalita je tak vysoká, že by měly být obnoveny v celém rozsahu," píše se v dokumentu radních. V plánu je rekonstrukce rozvodu sítí. Nevyhovující je podle materiálu radních také potrubní vytápění, rozvod kyslíku a původní elektroinstalace. Do objektu zatéká střechou a terasou.

Dovalil končí ve Slavii, jde do AsieBývalý trenér fotbalové jednadvacítky Jakub Dovalil po necelých čtyřech měsících opouští pražskou Slavii, kde pracoval jako šéf skautingu, a má zamířit k reprezentaci Spojených arabských emirátů do 20 let. Dovalil odešel od Lvíčat na konci loňského června po vypršení smlouvy. V říjnu se 41letý Dovalil po třinácti letech vrátil do Slavie a stal se jednou z nových tváří vršovického klubu po příchodu nových majitelů, čínské společnosti CEFC a miliardáře Jiřího Šimáně. Teď ze Slavie odchází. Více se dočtete ZDE.

Právník a písničkář vystoupí na ChodověDvojkoncert zpívajícího právníka Ivo Jahelky a písničkáře Miroslava Palečka se uskuteční ve čtvrtek 28. ledna v Kulturním centru Zahrada na Chodově. Vystoupení začíná od 20 hodin. Vstupenky za 150 korun nebo zlevněné za 120 korun jsou k dostání přímo na pokladě centra nebo online. Koncert nabídne průřez jejich společnou tvorbou a nejznámější vlastní písně. Oba dva také spojuje vášeň pro tenis.

V Modřanech nepoteče vodaVe čtvrtek 28. ledna od 8 do 13 hodin bude přerušena dodávka vody v oblasti Modřan. Výluka se bude týkat odběrných míst v ulicích Soukalova 2154 a Československého exilu 2154. Důvodem jsou plánované opravy, udržovací a revizní práce. Náhradní zásobování bude zajištěné na základě požadavků odběratelů.

Praha 14 uvažuje o placeném stáníRadnice čtrnácté městské části zvažuje zavedení zóny placeného stání v okolí stanic metra Hloubětín, Rajská zahrada a Černý Most. V těchto místech přes den parkuje velké množství dojíždějících Středočechů a pro místní obyvatele zde nezbývají parkovací kapacity. Protože parkovací zóny vyvolávají protichůdné názory, radnice rozhodla, že dříve než o jejich zavedení rozhodne, zorganizuje na toto téma průzkum veřejného mínění. Obyvatelé čtrnáctky se budou moci vyjádřit do 3. února, a to buď v elektronické anketě, která bude na webu městské části nebo v putovním stánku u zmiňovaných stanic metra.

Dobrá zpráva pro PražanyDevět stanic metra bude mít nově bezbariérový přístup pro vozíčkáře či rodiče s kočárky. Město bude společně s dopravním podnikem (DPP) letos řešit dokončení výtahu na Můstku na lince A a B a stavbu nového výtahu na Karlově náměstí a také zahájení příprav projektů pro dalších pět stanic. Plán v úterý schválili radní hlavního města. Více se dočtete ZDE.

Číslo dne: 10Na integraci cizinců letos Praha rozdělí neziskovým organizacím či školám v grantech 10 milionů korun. Nechá také zpracovat analýzu postavení migrantů na území města za asi 1,5 milionu korun. Vyplývá to z Akčního plánu integrace cizinců pro letošní rok, který v úterý schválili pražští radní.