Oteplení se projevilo i na poklesu zájmu lidí bez přístřeší o noclehárny Michle a Vackov. V současné době jsou kapacity naplněny asi z 80 procent. Ostatní noclehárny i loď Hermes jsou lidem bez přístřeší k dispozici beze změn.

Čtyřka bude zakládat komunitní zahradyČtvrtá městská část chce pomoci svým obyvatelům v zakládání takzvaných komunitních zahrádek, které jsou v městské zástavbě čím dál populárnější. Lidé mohou radnici posílat tipy na místa, kde by rádi společně pěstovali květiny či zeleninu. Ze zaslaných nápadů budou vybrána čtyři místa, která budou ve spolupráci s místními občany a zahradníky v průběhu letošního jara osázena. Podmínkou pro výběr je zejména to, aby se kolem místa vytvořila komunita, která se bude o zahrádku dále starat. Radnice bude posuzovat také majetkoprávní vztahy navrhovaných pozemků ideálně by měly být ve vlastnictví Prahy 4. Podle starosty čtyřky Petra Štěpánka loni radnice podpořila tři podobné projekty. „Věřím, že i v tomto roce budeme moci podpořit další zájemce o městské zahradničení, oživí se tím veřejný prostor i mezilidské vztahy," uvedl starosta.

Japonsko očima studentůStudenti Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM pod vedením Liběny Rochové připravili kolekce pro výstavu Japonsko očima studentů v OC Arkády na Pankráci. Jejich díla, které zde mohou návštěvníci obdivovat, jsou osobitou reflexí této fascinující a Evropanům vzdálené kultury.

Dostavba základní školy finišujeÚspěšně zkolaudováno hlásí Základní škola Járy Cimrmana v Lysolajích. Závěrečná etapa přístavby byla zahájena v únoru roku 2016. Nově tak byl vybudován výtvarný ateliér, laboratoře a tři místnosti pro školní družinu. V novém atriu vznikl prostor pro pořádání letního kina. Na programu jsou nyní některé drobné práce. V dubnu bude obnoven plný provoz.

Kam za kulturou

Bořivoj Zeman očima dceryAutor filmových hitů Pyšná princezna, Honza málem králem, Byl jednou jeden král nebo Šíleně smutná princezna se ukáže v dosud skrytých záběrech i souvislostech. Premiérový dokument o režiséru Bořivoji Zemanovi pohledem jeho dcery Zuzany představí ČT art 1. března ve 20.20 při příležitosti 105. výročí jeho narození. „Když jsem snímek připravovala, narazila jsem na dokumenty, o kterých jsem netušila. To bylo zásadní pro koncepci celého filmu. Objevovaly se přede mnou nové skutečnosti z tátova soukromého a pracovního života. Otevřely mi oči a pro mě osobně to byla téměř detektivní práce," říká Zuzana Zemanová.

Tlustý praseNezávislá divadelní společnost Indigo Com- pany uvede 3. března v 19 hodin v Divadle pod Palmovkou inscenaci Tlustý prase. Současná hra amerického dramatika a scenáristy Neila La Buta vypráví příběh čerstvé lásky mezi vtipnou, společenskou Helenou, jejíž jediná „vada" jsou kilogramy navíc, a Tomem, který má problém ustát společenský tlak i jedovaté poznámky známých na adresu jeho nové přítelkyně. Hlavní roli Heleny ztvárnila Jana Trojanová, Toma hraje Ondřej Rychlý. Sekundují jim Lilian S. Fischerová a Martin Kraus. Režie se ujal Petr Mikeska.

Čtěte také: Na pouť za peníze jen o víkendu