Bezpečnost v době montáže je zajištěna a ohlídá to také Městská policie Prahy 4.

Festival ukáže rodiny v nesvoboděJiž podeváté se v hlavním městě představí mezinárodní festival „Mene Tekel", který je proti totalitě a pro paměť národa. Téma letošního ročníku je věnováno rodině v době nesvobody. Proto se v rámci akce představí estonský film zabývající se gulagy, či slovenský snímek o fungování Státní bezpečnostní služby. V rámci akce se ve středu uskuteční i konference na zmíněné téma v prostorách Senátu. Celý festival trvá až do 1. března.

Na ples lze pouze v dobových šatechNovoměstská radnice si připomene staré časy. A to formou plesu v dobových šatech ze 16. a 17. století. Radnice tak přiblíží jedinečnou atmosféru období renesance a raného baroka s dobovou akustickou hudbou, příslovečným svícnovým osvětlením i občerstvením dle dobových receptů. Ples je určen všem, kdo se věnují historickému tanci. Pro zachování dobové kulisy je na celou dobu akce vyhlášena kostýmová povinnost renesance a raného baroka v Evropě. Koná se v sobotu 7. března od 19 hodin.

Areál SAPA loni kontrolovali 220krátV loňském roce se do areálu SAPA vydali na kontrolu policisté i pracovníci České obchodní inspekce ve spolupráci s živnostenským odborem magistrátu. V průběhu 220 návštěv udělili pokuty v dvaceti případech v celkové výši 26,5 tisíc korun. Aktuálně je tu 814 provozoven, 138 sídel právnických osob a dvě sídla fyzických osob. Denně se zde pohybuje okolo šest tisíc lidí, o víkendu tento počet stoupne až na deset tisíc osob. Rozloha takzvané tržnice je 35 hektarů.

Na Petřinách dojde k rekonstrukci tratěDopravní podnik připravuje rekonstrukci tramvajové tratě na Petřiny v celém úseku ulic Střešovická a Na Petřinách včetně rekonstrukce smyčky na Heyrovského náměstí. Už v lednu bylo zahájeno stavební řízení. Součástí stavby má být i rekonstrukce pěti zastávek: Sibeliova, Ořechovka, Baterie, Vojenská nemocnice a Větrník, které se přemění na bezbariérové. Projekt navíc počítá se zatravněním pásu mezi kolejemi. Úřad Městské části Praha 6 také navrhl doplnit u zastávek další místa pro přecházení.

Plánují se nová místa ve školkáchRadnice Prahy 7 usilovně plánuje, kde by bylo možné kapacity mateřských škol rozšířit. Nové třídy by chtěla mít k dispozici již pro příští školní rok. „Děláme maximum pro to, aby se rodiče nemuseli každoročně stresovat, zda se jim podaří dítě do mateřské školy umístit," říká starosta sedmé městské části Jan Čižinský. Radnice aktuálně nechává zpracovat studii rekonstrukcí interiéru Mateřské školy U Uranie a objektu bývalé Městské knihovny na Ortenově náměstí vedle ZŠ T. G. Masaryka.

Krynická ulice je prý už bezpečnějšíObčané se opakovaně obraceli na radnici Prahy 8, aby jim pomohla s nebezpečným místem v Krynické ulici. Mezi konečnou autobusu číslo 144 a domem v této ulici se ve večerních hodinách báli pohybovat. Temný tunel mezi zastávkou autobusu a domy je při vstupu korunován navíc hernou. Tunel byl do současné doby bez jakéhokoliv osvětlení, což z něj dělalo potenciální místo pro kriminální činnost. Radnice proto zajistila osvětlení tunelu a navíc do inkriminovaného místa nechala umístit bezpečnostní kameru.

Vznikly nové byty pro invalidyRadnice Prahy 10 zrekonstruovala bývalý malešický penzion. Vedení pozvalo zástupce organizace pomáhající lidem po úrazu míchy, aby si prohlédli bezbariérové byty. Těch se postavilo celkem 12, z nichž má část sloužit potřebám České asociace paraplegiků. „Chtěla jsem, aby řekli, co je na bytech případně potřeba upravit," vysvětluje starostka Kleslová. Pracovnice asociace zajímalo uspořádání bytu. Například výška, v jaké jsou v kuchyni instalovány spotřebiče. „Navrhneme pouze rozšíření dveří, aby se do nich lépe najíždělo elektrickým vozíkem," řekla ředitelka asociace Alena Jančíková.

Na desítce výrazně ubylo zlosynůRadnice Prahy 10 informuje, že na jejím území výrazně poklesla kriminalita. Počet trestných činů tak klesl oproti loňsku o 1 443 případů. Celkem jich policisté vyšetřovali za celý minulý rok okolo šesti tisíc,objasněno z toho bylo 18 procent případů. Mírný nárůst podle radnice zaznamenali policisté u počtu dopravních nehod, kterých minulý rok napočítali 1 400 kolizí. Spolupráci s radnicí Prahy 10 si pochvaluje především policie, která disponuje bezpečnostním systémem zapůjčeným právě od radnice.

Kdo dostane divadelní cenyDivadlo Na zábradlí a Studio Hrdinů z Prahy, brněnské HaDivadlo a Městské divadlo Kladno mají naději na Cenu divadelní kritiky, a tedy i titul Divadlo roku 2014. Vyplývá to z ankety časopisu Svět a divadlo, v níž hlasovalo 69 kritiků. Nominace na ocenění, které 22 let neslo v názvu jméno Alfréda Radoka, oznámil včera šéfredaktor tohoto dvouměsíčníku Karel Král. Laureáti budou vyhlášeni 13. března v Divadle Na zábradlí po představení Velvet Havel. Nejlepší inscenací roku se mohou stát Maryša v HaDivadle, projekt Naivního divadla Liberec O beránkovi, který spadl z nebe a také představení Velvet Havelv DNZ. Cenu za ženský herecký výkon by mohly převzít Gun-Brit Barkminová, Sylvie Krupanská, Marie Spurná či Erika Stárková, za mužský Michal Isteník, Miloslav König a Miloslav Maršálek.

Dobrá zpráva pro sportovceDobrou zprávou pro sportovce z městské části Prahy 9 je, že mohou podle místostarosty Adama Vážanského, odpovědného kromě jiného i za oblast sportu, znovu požádat o dotace z finančních prostředků získaných z odvodu z loterií. Část obdržených dotací musí městská část použít jako účelovou neinvestiční dotaci. Čas na podání žádostí dotací je do 27. března 2015.

Číslo dne: 80 000Stačily pouhé dva měsíce, aby po vyhlášení dobrovolné sbírky se na obnovu legendárního letenského kolotoče na sbírkovém transparentním účtu sešlo 80 tisíc korun. Národní technické muzeum v Praze, které sbírku pořádá spolu s radnicí Prahy 7, potřebuje na opravu každého z dvacítky původních koní až 170 tisíc korun. Zvláštností kolotoče je, že 120 let staré potahy dřevěných koní jsou z opravdové koňské kůže. Rekonstrukce celého kolotoče vyjde na zhruba 7 milionů korun.