„Pokoušíme se regulací reklamy a restauračních předzahrádek kultivovat historické centrum města a magistrát přitom povolí přímo na Staroměstské náměstí svítící kozy jak v Šanghaji," uvedl památkář Jiří Skalický.

Městské části dostanou 300 milionůRada hlavního města schválila pravidla pro rozdělení tří set milionů korun z rozpočtu pro městské části. Dotace jsou určené na krytí investičních a neinvestičních akcí městských částí, přičemž přednost mají akce ve školství a sociální oblasti. Podle radní Ireny Ropkové žádají starostové peníze právě na rozšíření škol nebo na zařízení, které poskytují sociální služby. Přednost budou mít projekty, které budou mít přínos pro obyvatelé a budou opravdu potřebné.

Nové kiosky v metruNové interaktivní dotykové panely nahradí stávající kiosky v metru. Pracovníci Dopravního podniku je už instalovali na Karlově náměstí, Náměstí Míru a Pražského povstání. Po jeho vyhodnocení rozmístí až 60 moderních informačních kiosků do dalších, především turisticky frekventovaných stanic metra.

Jeden svět chce prasknout bublinuSedmnáctý ročník filmového festivalu Jeden svět má přimět lidi k prasknutí. Ač máme díky moderním technologiím podle organizátorů přístup k informacím, místo názorů si vytváříme ochrannou bublinu. Návštěvníci tak mají díky akci svou bublinu prasknout. „Sami jsme si při výběru filmů praskli pár svých bublin, ať už o islámu nebo třeba o duševních chorobách," říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková. Filmy se budou promítat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo a Evald a to od 2. do 11. března. Lidé si můžou vstupenky koupit v předprodeji, který odstartuje 23. února.

Museum Kampa uvede 'spisolíře'Ač je ve svém rodném Česku výtvarník Jaroslav Serpan téměř neznámý, za hranicemi zdobí prestižní galerie. Výstava s jeho dílem nazvaná „Mezi uměním a vědou" začíná dnes a potrvá až do 12. dubna. Sám sebe autor nazýval „spisolířem", protože ve své tvorbě nerozlišoval mezi malbami a texty. V jeho obrazech, které pojmenovával smyšleným jazykem, se prolínají barvy, kousky okolního světa a geometrické tvary. Serpan se narodil v Karlštejně, ale celý život prožil ve Francii, kde studoval a přednášel na Sorbonně. Zemřel tragicky v Pyrenejích roku 1976.

V kavárně promítnou dokument o UkrajiněFilm, který vznikl na přelomu roku na základně dobrovolnického batalionu Ajdar v Luhanské oblasti, promítnou ve čtvrtek od 19 hodin v Kavárně Zenit.

Trhy u Vyšehradu nebudouFarmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží se k Vyšehradu stěhovat nebude. Proti jsou provozovatelé ze sdružení Archetyp, vedení radnice Prahy 2 i obyvatelé. Petici jich podepsalo zhruba čtyři tisíce. Trh se měl posunout podle koncepce vltavských břehů, kterou vytvořil Institut plánování a rozvoje. A to z toho důvodu, že trhy kolidovaly s jinými akcemi. Podle pražského radního Michala Haška se náplavka upraví a rozšíří tak, aby trh mohl být v případě další akce pořádán a posunut mezi železničním mostem a Vyšehradem.

Dětem dala radnice reflexní vestyReflexní vesty a další prvky pro bezpečný pohyb na komunikacích dostávají děti ze základních a mateřských škol v Praze 3. Třicítku vestiček předaly v minulých dnech předškolákům v MŠ Libická zástupkyně starostky žižkovské radnice Lucie Vítkovská společně s radní Jaroslavou Sukovou. Díky reflexním vestám budou zejména menší děti na procházkách dobře vidět, a tím se zvyšuje jejich bezpečnost v silničním provozu. Distribuci reflexních vest do mateřských a základních škol zajišťuje odbor školství.

Pražské služby mají nový sběrný dvůrV ulici Zakrytá ve čtvrté městské části provozují Pražské služby nový sběrný dvůr. Lidé tam můžou odevzdávat nábytek, suť, dřevěný odpad, zeleň, kovy, papír, pneumatiky, nebezpečný odpad nebo elektrozařízení. Otevřeno je od pondělí do pátku do šesti hodin, v sobotu do tří, v neděli je zavřeno.

Dokumenty ke spalovně žádá magistrát přepracovatPodklady pro posouzení vlivu spalovny na životní prostředí musí firma Benefit Development, která chce na pražském Zličíně vybudovat spalovnu zvířat, přepracovat. Zástupci magistrátu požadují, aby tam doplnili průzkum výskytu chráněných druhů, další vizualizace či přepracování dopravní, akustické a rozptylové studie. Záměr postavit spalovnu vzbudil u obyvatel silné emoce. Proti stavbě vznikla i petice, kterou podepsalo přes čtyři tisíce lidí a odmítá ho i samospráva. Více čtěte ZDE.

Senioři píšou encyklopedii zdarmaVe čtvrtek dopoledne pokračuje projekt Senioři píšou Wikipedii, který pokračuje v Městské knihovně v Praze. Lektoři naučí začátečníky i pokročilé, jak hesla tvořit, doplňovat i editovat. Nad projektem převzal záštitu profesor Jan Sokol.

Nová opatření budou bezpečnějšíVedení městské části Praha-Suchdol připravuje projekt, který zklidní dopravu v okolí Základní školy M. Alše. Cílem je zpomalit a zvýšit bezpečnost provozu na ulici Suchdolské. Požadavek na řešení tohoto problému zazněl i na jednání tamní školské rady v závěru roku. Projekt navrhuje dva vyvýšené přechody, třetí přechod s vysazenou plochou a také chodníky. Kvůli šířce silnice se nedá vyřešit parkování, ani nepřehledná dopravní situace, která vzniká hlavně ráno po půl osmé, když rodiče vozí své děti do školy autem.

Maškarní bál opět v BřevnověUž v sobotu 21. února se od 19 hodin uskuteční maškarní bál v břevnovském hotelu Pyramida. Letos je téma masek „retro". Organizátoři pak připravili i bohatou tombolu, jako například zapůjčení automobilů na víkend s plnou nádrží, sud piva Herold, poukazy do restaurací a prodejen nebo kosmetické a uzenářské balíčky. Nejoriginálnější masky pak budou hodnoceny hned ve dvou kategoriích a dostanou ceny. Vstupenky k sezení stojí 290 korun a zájemci je můžou koupit v prodejně Krejčovství Ála na Bělohorské ulici.

Ve školkách vznikne až 80 nových místNové vedení radnice přemýšlí, kde by bylo možné kapacity mateřských škol rozšířit. Nové třídy by radnice chtěla mít k dispozici už pro příští školní rok. „Děláme maximum pro to, aby se rodiče nemuseli každoročně stresovat, zda se jim podaří dítě do mateřské školy umístit," říká starosta Jan Čižinský. Praha 7 aktuálně nechává zpracovat studii rekonstrukcí interiéru Mateřské školy U Uranie a objektu bývalé Městské knihovny na Ortenově náměstí. Tam by měly vzniknout nové třídy až pro 80 dětí.

Správa sociálního zabezpečení přesídlilaPracoviště Pražské správy sociálního zabezpečení se odstěhovalo ze svého působiště v Jánské ulici na Velké Ohradě. Nyní můžou lidé vyřídit své záležitost v Trojské ulici na Praze 8. Vedle stanice metra Kobylisy.

V Dolních Počernicích začnou stavět domyOd druhé poloviny února začne investor stavět padesát rodinných řadových domů u ulice Národních hrdinů naproti Mateřské škole Duha v Dolních Počernicích. Místní čeká drobné omezení. Stavební parcela je ohraničena částí bývalého autosalonu a končí další řadou rodinných domů v ulici Dubenecké. Součástí je i výstavba místních silnic včetně zelených ploch a inženýrských sítí. Investor splnil i požadavek vedení radnice, aby napojili stavbu přímo z ulice Národních hrdinů.

Desítka požaduje studii na obchodní centrumNa středečním zasedání se rada desáté městské části rozhodla, že požádá magistrát o studii na rekonstrukci Obchodního centra Květ na Zahradním městě. Vedení radnice se rozhodlo pro studii, aby získala nezávislý názor odborníků. „V případě zamítnutí žádosti by o developerském projektu rozhodlo to, zda magistrát švýcarskému developerovi prodá potřebné pozemky. Developer by si ale také musel vyjednat výjimku v limitech územního plánu," sdělil mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Dobrá zpráva pro pacientyNemocnice na Homolce slaví úspěch se speciální operací mozku. Zákrok provádí jako jediní nejen v České republice, ale také ve světě. Díky operaci zcela vymizí epileptické záchvaty u sedmdesáti procent pacientů. Proti klasické operaci je riziko poškození okolních mozkových struktur minimální. Také k pacientovi je zákrok podle primáře Romana Lišáka šetrnější. I když je při vědomí, bolest necítí.

Číslo dne: 60Šedesát členů Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v čele s dirigentem Janem Kučerou doprovodí snímek mistra hororů Alfreda Hitchcocka Psycho. Veškerá hudba tak zazní živě. Akce začne ve čtvrtek od 19.30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.