O prohlídku největší podzemní stavby na území Prahy 2 je velký zájem mimo jiné proto, že bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami.

Festival nabídne jiný pohled na médiaUkázat svět současných médií z netradičního pohledu. To je cílem festivalu Všemi směry, který se koná ve čtvrtek od 13 hodin v Experimentálním prostoru NoD. Akce má návštěvníky seznámit s fungováním médií v rámci různých workshopů a besed. Do nich se mohou zapojit i diváci. Budou řešit témata jako válečná fotografie nebo kam až může novinář ve své práci zajít. Vždy za přítomnosti lidí z mediálního světa. Festival pořádají studenti Vyšší odborné školy publicistiky v Praze už pojedenácté a vstupné je sto korun.

Architekt přiblíží vznik opevněníO vývoji pražských měst a jejich opevnění bude nad plastickým modelem současné Prahy povídat architekt Petr Kučera. Přímo na modelu posluchači uvidí, kudy k vltavským brodům vedly starodávné zemské stezky, podél kterých se rozložily nejstarší kupecké osady. Také se dozvědí, jak vznikala jednotlivá pražská města chráněná dvěma královskými hrady a složitým systémem opevnění. Přednáška se uskuteční už zítra a pozítří od 18 hodin v Cihelné bráně na Vyšehradu. Potřeba je ale rezervovat si vstupenky dopředu, kapacita je omezená.

Uctí památku ošetřovatele dětíSlavnostní shromáždění na počest 120. výročí narození humanisty Přemysla Pittra a zároveň při příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války připravuje na 14. května Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze se Spolkem akademiků Židů. Akce nazvaná První pomoc židovským dětem - květen 1945 se uskuteční ve společenském sále muzea ve Valdštejnské ulici. Spisovatel a sociální pracovník Přemysl Pitter v několika státem zkonfiskovaných zámcích zřídil ozdravovny, kde se zotavovaly židovské děti vracející se z koncentračních táborů.

V Praze začali točit o Lídě BaarovéNatáčení filmu Filipa Renče s pracovním názvem Hodina pokušení o prvorepublikové filmové hvězdě Lídě Baarové v pondělí oficiálně začalo na Olšanských hřbitovech v Praze. Na místě byli představitelka hlavní role Táňa Pauhofová, Simona Stašová a Martin Huba v roli jejích rodičů i Pavel Kříž jako Adolf Hitler.

Na radnici se slavily jubilejní svatbyObřadní síň radnice Prahy 3 v minulých dnech přivítala osm manželských dvojic. Manželské dvojice na radnici totiž slavily své zlaté, smaragdové a dokonce diamantové svatby. Všem jubilujícím párům za odhodlání jít společně životem ve vzájemném porozumění a lásce poděkovala a do dalších let mnoho zdraví, životních sil a optimismu popřála starostka Vladislava Hujová, která všem jubilujícím párům také při slavnostním ceremoniálu předala pamětní list.

Praha si připomene výročí koncerty i pietouMezi hlavní body 70. výročí konce druhé světové války bude patřit koncert v Kongresovém centru pro téměř 1800 hostů, ale i pieta na Vítkově. Gestorem oficiálních vzpomínkových akcí je ministerstvo obrany, které do seznamu zařadilo více než 90 událostí, které se budou konat od posledního dubnového týdne po celém Česku. Symbolickým koncem bude slavnostní koncert v Rudolfinu konaný 27. října, v předvečer výročí vzniku Československa. Více čtěte ZDE a ZDE.

Děti získaly ocenění za sběr pečivaDěti z osmi mateřských a dvou základních škol na čtvrté městské části se zapojily do projektu Práce s odpady a recyklace nás baví. Celkem nasbíraly 1,184 kilogramu tvrdého pečiva pro koně Městské policie hlavního města Prahy. Představitelé městské části Praha 4 jim za jejich úsilí poděkovali a předali jim diplomy a odměny. Absolutní vítězem se stala Mateřská škola Sdružení s 344 kilogramy. „Děti si mohly vyzkoušet, že téměř vše se dá opětovně použít, a srovnat, jak snadné je něco vyhodit a jak pracné dát k dalšímu využití," řekl radní Jaroslav Míth.

Závodníci poběží přes přírodní památkuBěžecký závod Kros Skalka 2015 se poběží v neděli 19. dubna v krásném prostředí lesů a luk přírodní památky Skalka. Součástí programu budou také doprovodné aktivity pro děti a dospělé: dětské soutěže, ukázky hasičské techniky, skákací hrad, skákání v pytli, lovení rybiček, hod míčkem, tělesné poradenství nebo také ukázky první pomoci. Každý závodník bude měřen čipovou časomírou a na startu dostane číslo se jménem a energetický balíček.

Univerzita postaví Dřevařský pavilonV areálu České zemědělské univerzity už brzy vyroste Dřevařský pavilon, který by měl podpořit tento obor v tuzemsku. Ve čtvrtek proto zástupci univerzity slavnostně poklepají na základní kámen. Budoucí stavba má být propojena se stávající budovou Fakulty lesnické a dřevařské a její studenti tak budou mít rychlý přístup k moderně vybavené truhlářské dílně, učebnám, ateliérům a laboratořím. Pavilón bude financován z evropských dotací.

Hokejisté nakrmí lvy v zooStředeční poledne se v pražské zoologické zahradě ponese v duchu blížícího se hokejového mistrovství světa. Do zoo dorazí zástupci českého národního týmu, aby nakrmili lvy indické. Chybět nebude ani autogramiáda a vstup za korunu pro všechny, kteří na akci dorazí v dresu českého národního týmu. Akce se uskuteční od 12 hodin u Pavilonu šelem a plazů. Více čtěte ZDE.

Farmářské trhy se vrátí na Jižní MěstoOd pondělí 20. dubna můžou obyvatelé jedenáctky zase potkávat stánky u Komunitního centra Matky Terezy. Začínají tu Farmářské trhy, které má na starosti nový organizátor. „Můžete se těšit na sortiment od českých farmářů v podobě zeleniny, ovoce, pečiva, uzenin, květin, moštů, koření, hub a mnoha dalšího," uvedl Jakub Lepš, zástupce starosty (TOP 09). Farmářské trhy můžou zájemci navštívit každé pondělí a středu od 13 do 18 hodin až do konce listopadu.

Pošta na Lužinách opět fungujePo necelých třech letech byla znovu otevřena pošta v Obchodním centru Lužiny. Pošta scházela zdejším obyvatelům už od srpna roku 2012, kdy byla zavřena kvůli rekonstrukci budovy. „Městská část se šedesáti tisíci obyvateli má konečně opět k dispozici čtyři pošty. Pro obyvatele Lužin i celé Prahy 13 je to velký přínos," řekl David Vodrážka, starosta Prahy 13. Lidé už tak nemusí jezdit do pobočky na Velké Ohradě či Stodůlkách, kdy se mnohdy setkali s frontami. Znovu otevřená pošta má tři přepážky a lze tam uložit balíky i dopisy stejně, jako tomu bylo před uzavřením.

Ženy se sejdou kvůli nerovnosti platůPraha se v pátek a sobotu připojí k celosvětové akci Equal Pay Day, která se koná kvůli platové nerovnosti žen. Ty v Česku vydělávají na stejných pozicích až o 21 procent méně než muži, což nás řadí na jedno z posledních míst v Evropě. Konferenci v hotelu Clarion otevře eurokomisařka Věra Jourová, která má otázky rovnosti pohlaví ve své gesci. V sobotu se akce zúčastní generální ředitelky významných českých i nadnárodních firem, ale i ženy známé z televize, jako Markéta Fialová, Mirka Čejková nebo Kristýna Kloubková. Více čtěte ZDE.

Dobrá zpráva pro PražanyUž čtvrtý ročník akce Nalaďte se v metru pořádá dopravní podnik společně s konzervatoří Jaroslava Ježka, který se uskutečni už ve čtvrtek 16. dubna od 8 do 21.45 hodin. Cestující se mohou těšit na celkem 47 koncertů, v rámci kterých se představí jak studenti, tak i profesionální hudebníci. Hudební vystoupení se ponesou napříč žánry - od jazzu přes folk, pop dokonce až po hardrock.

Číslo dne: 3Alžběta Michalová, Alžběta Stančáková a Luboš Svoboda jsou tři básníci, kteří byli nominováni na Cenu Jiřího Ortena pro autory do 30 let. Večer autorského čtení nominovaných se uskuteční 28. dubna od 18 hodin v Café Jericho v Praze, vítěz pak bude znám o dva týdny později.