S tím ale nesouhlasí řada občanů městské části. Argumentují zejména tím, že Správa zbytkového majetku MČ Praha 3, která by měla mít trhy na starosti, nemá žádné patřičné zkušenosti. Na pět tisíc lidí podepsalo petici s požadavkem, aby se farmářské trhy vrátily do rukou spolku Archetyp.

Staňte se na den vědkyníFakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT láká na speciální akci. V souvislosti s Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě pořádá speciální seminář s názvem Staň se na den vědkyní. 10. února si tak středoškolské studentky můžou přijít vyzkoušet práci vědkyně. Na programu bude hledání Higgsova bozonu. Akce se uskuteční od 9.30 do 17.15 na Katedře fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT.

Sparta začala kanonádou, ve dvou zápasech dala devět gólů 
Fotbalisté Sparty se poprvé po návratu ze španělského soustředění ukázali svým fanouškům. Původně měli proti Teplicím a Ústí nad Labem hrát na Strahově, ale zápasy se nakonec odehrály v Rynholci na Rakovnicku. A Pražanům se dařilo, Teplice dostaly 4:0, Ústí 5:1. Trenérům udělaly radost nejen tradiční opory, svými góly napravený Konaté či posila Nestor, ale rovněž draví mladíci. „Jsou prostě šikovní. Mají snahu, vášeň, touhu, jsou rádi, že tu jsou, a chtějí se prodávat. Pracují na sobě, takže nám to motá hlavu. A příjemně," těšilo trenéra Davida Holoubka.

Berlínský Union si pozval Duklu ke generálce před 2. BundesligouFotbalová Dukla o víkendu absolvovala zajímavé přípravné utkání. Ke generálce před startem druhé nejvyšší německé soutěže si ji na svůj stadion pozval berlínský Union. Pražané vyhráli poločas gólem Považance, ale krátce po změně stran to domácí během deseti minut otočili. Na konečných 2:2 v závěru krátce po svém příchodu na hřiště upravil Vopat. „Bylo vidět, že je soupeř lehčí a po celou dobu utkání byl dynamičtější. My předvedli naší kvalitu a dokázali si vytvořit hodně šancí," řekl trenér Dukly Jaroslav Hynek.

Návrat z Číny do české zimy se povedl, Slavia rozstřílela ŽižkovPoprvé v zimní přípravě se na domácí půdě v přípravném utkání představili fotbalisté Slavie. Ti si do tréninkového areálu v Edenu pozvali druholigový Žižkov. Dvěma góly Mešanoviče a jedním Mingazova vyhráli 3:0, řadu dalších tutových šancí spálili. „Ve druhém poločase jsme měli přidat ještě další branky, šance na to byly. Nechci říct, že bychom měli vyhrávat 7:0, ale prostě bychom si s tou příležitostí měli lépe poradit. V lize si jich tolik vytvořit nemusíme," okomentoval zápas trenér Jaroslav Šilhavý. Ten vyzkoušel řadu posil, z nich mu chyběla pouze dvojice Sýkora-Flo.

Kam za kulturou

Zlatá deska pro ZagorovouZpěvačka Hana Zagorová převzala včera v rámci koncertu v Lucerně zlatou desku za prodej alba O Lásce. Za svoji kariéru nazpívala Zagorová přibližně 800 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Pak pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972/1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem, koncertovala ve východním bloku i západní Evropě. V roce 2014 převzala diamantovou desku Supraphonu.

Album VáclavKnihovna Václava Havla zve 27. ledna na večer věnovaný knize Album Václav. Její autor Bohdan Holomíček, přítel Václava Havla, se vybaven fotoaparátem a nadšením vrhal do oslav, svateb, výletů, divadelních představení, spikleneckých porad i ceremoniálů se světovými politiky… A teprve teď se s Viktorem Stoilovem, šéfem nakladatelství Torst, pustil do pátrání, kdo je kdo. O knize unikátních záběrů bude s autorem debatovat Michal Žantovský.

Štreitův slavný cyklusGalerie České spořitelny hostí výstavu, věnovanou dílu světoznámého fotografa Jindřicha Štreita. V galerii sídlící v Rytířské ulici je k vidění autorův známý cyklus Kde domov můj představující život lidí bez domova. Přehlídku si sem zájemci budou moci zajít prohlédnout až do 26. února.

Noční poezieZažili jste kouzlo deštného pralesa v noci? Pokud ne, máte šanci v pražském skleníku Fata Morgana. Během noci intenzivněji voní některé druhy rostlin, zní jiné hlasy zdejších tvorů, například tropických žabek. Tento jedinečný zážitek vám organizátoři zprostředkují během komentovaných večerních prohlídek, při nichž průvodce se svítilnou odhalí jednotlivé části expozic.

AntihrdinaSzczepan Twardoch dokázal něco, co se v polské próze vidí jen zřídka: stvořil antihrdinu, kterého si zamilujete. Povedlo se mu to v románu Morfium, který vydává nakladatelství Host. Vypráví příběh bonvivána Konstantina Willemanna, který se sice stane členem tajné polské organizace, jediné po čem ale touží, je návrat ke svému zhýralému životu a lahvičce morfia. 

Čtěte také: Praha 3 není na provozování farmářských trhů připravená, tvrdí opozice