Na ekologickou výchovu dá město tři milionyHlavní město finančně podpoří osm projektů většinou zaměřených na ekologickou výchovu a vzdělávání na školách. Na granty v této oblasti půjdou celkem tři miliony korun. Podle radní Jany Plamínkové je Praha moderní město, které usiluje o přátelský postoj k životnímu prostředí, proto projekty podpořilo.

Studenti znají krále majálesuStudent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Pražák alias Doktor byl v neděli zvolen králem Majálesu v Praze. Akce začala tradičním alegorickým průvodem z Kampy centrem města až k sídlu univerzity. Studenti ji pojali jako alternativu k protestům, jejichž základem je nenávist a nesnášenlivost k druhým. Majáles byl také Hate Free zónou, čímž organizátoři vyjádřili podporu místům a lidem, kteří v Praze v minulých dnech čelili xenofobním útokům.

Běžci v červených šatech podpoří senioryBěžci v dámských červených šatech proběhnou ve čtvrtek 5. května dvoukilometrovou trasu centrem Prahy. Účastníci charitativně recesistického závodu Red Dress při něm podpoří linku důvěry Senior telefon. Akci pořádají organizace Prague Hash House Harriers a Život 90. Běh startuje v 18 hodin v ulici Karoliny Světlé 18 v Praze 1, startovné je 200 korun. Na Senior telefon se dovolá ročně 15 tisíc seniorů.

Výjezd z Blanky zkrášlí uměníVýdechový tubus z tunelového komplexu Blanka na rohu ulic U Laboratoře a Nad Octárnou v Praze čeká v příštím roce zajímavá proměna. „Objekt by měl být pojat jako umělecké dílo. Už minulý rok jsme vyhlásili architektonickou soutěž. Byl bych rád, kdyby se to realizovalo letos, nejspíš k tomu ale dojde až příští rok," řekl místostarosta Prahy 6 Martin Polách. Na betonovém výduchu o výšce 25 metrů by měla vzniknout horolezecká stěna.

Muzejní akademie nadchne historikyRoční cyklus přednášek v Jílovém u Prahy je věnován archeologii. Zaměřuje se na období pravěku, starověku i středověku. Věnuje se našim i evropským dějinám. Studenti, kteří navštíví alespoň 7 z 9 přednášek, obdrží absolventský diplom. Zápisné je 100 korun. Akce se konají každý měsíc kromě prázdnin.

Lávka se jmenuje po LewitoviLávka přes Berounku byla pojmenovaná po významném neurologovi a profesorovi Karlu Lewitovi. Stalo se tak u příležitosti jubilea 100 let slavného rodáka. V souvislosti s výročím se v Centru komplexní péče konala konference, kde byl představen nový Nadační fond Karla Lewita.

Moderní gymnastka Šebková získala zlato„Uvidíme až za týden," nepřeceňovala svůj triumf v Dunajském poháru nejlepší pražská moderní gymnastka Anna Šebková. Upozornila tak na Grand Prix, která se uskuteční 6. až 8. května v Brně a pro české závodnice znamená jeden z vrcholů letošní sezony.

Šemíci spílali rozhodčímu: Žádná penalta„Penalta se pískat neměla," rozčiloval se po duelu 25. kola druhé nejvyšší fotbalové soutěže mezi Vyšehradem a Hradcem Králové domácí Jan Kvída. On to byl, který se ve 43. minutě vrhl pod nohy Tomáše Malinského. Poté vyskočil a dožadoval se žluté karty za simulaci útočníka. Rozhodčí ji sice vytasil, udělil ji ovšem obránci šemíků. Následoval pokutový kop, který proměnil Petr Mareš a zadělal na výhru favoritů 2:0. Ještěže prohrálo také olomoucké béčko, jinak by Vyšehrad spadl na sestupovou příčku.

Kam za kulturou

To nejlepší z GershwinaSlavné melodie z počátku 20. století si lze poslechnout v pondělí 2. května od 19 hodin večer ve Španělské synagoze ve Vězeňské ulici v Praze. Koncert To nejlepší z Gershwina je výběrem z jeho díla, zazní i skladby dalších autorů z jeho doby. V podání Czech Collegia a sólistů zazní mimo jiné skladby z West Side Story, Rapsody in Blue nebo Loeweovy písně z My Fair Lady.

Večer s Radkou DenemarkovouSetkání s literaturou a mentalitou těch, kteří obývají střední a východní Evropu. Ale také ohlédnutí za disidentstvím před rokem 1989 a úvahy o aktuálních tématech, jako je rasismus či antisemitismus. O tom všem bude autorské čtení Radky Denemarkové z její nejosobnější knihy Peníze od Hitlera a z posledního románu Příspěvek k dějinám radosti. Poslechnout si ji lze v pondělí 2. května od 19 hodin v Knihovně Václava Havla.

Mustangem proti zahnilostiPět sester žijících na venkově severního Turecka se jednoho slunečného dne vrací ze školy a nevinně se dají do hry u jezera se zdejšími chlapci. Avšak to, co je pro ně bezelstná hra, je pro jejich tradičně smýšlející babičku a strýčka nepřípustný skandál, který odhaluje jejich bující sexualitu. Od té chvíle se jejich domov stává pro dívky nelítostným vězením. A sestry se vzbouří… Pozoruhodný snímek natočila Deniz Gamze Ergüvenová. Lze jej vidět v úterý 3. května v 16 hodin v Městské knihovně v Praze.

Americké jaro odstartujeDesátý ročník festivalu klasické hudby Americké jaro odstartuje v úterý 3. května koncertem česko-amerického klavíristy Davida Kalhouse. Festival se bude konat v Praze a dalších dvanácti českých městech až do soboty 9. července. „Lákadlem je i vycházející jazzová hvězda Sullivan Fortner, nositel ocenění Cole Porter Fellow in Jazz za rok 2015 v rámci prestižní American Pianist Association," řekla Zdenka Součková, ředitelka festivalu.

Křest alba Testováno na lidechKapela WAW v čele se zpěvákem Viktorem Dykem představuje své první album s názvem Testováno na lidech. Deska je průřezem toho nejlepšího, co skupina za dvacet let svého působení vytvořila. Její křest se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 20 hodin v Lucerna Music baru v Praze za účasti hostů Jakuba Prachaře, Vojty Kotka a Martina Písaříka.

Čarodějné soirée v RokokuV sobotu 7. května od 21 hodin uspořádá Divadlo Rokoko v Praze Čarodějné soirée aneb Lehce okultní seanci čarodějek, které unikly dubnovému pálení. Diváci se mohou těšit na první volbu Miss čarodějnice na území hl. města Prahy. Soutěžit budou Veronika Kubařová, Kateřina Macháčková, Dana Batulková, Lenka Termerová, Jitka Smutná či Veronika Gajerová. Speciálním hostem večera bude Simona Stašová.