Součástí bude i časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas nedělních bohoslužeb.

Desítka otevře další naučnou stezkuV pořadí již čtvrtou naučnou stezku otevře radnice desítky 5. ledna ve tři hodiny odpoledne. Propojí různorodé části Vršovic Koh-i-noor, historickou zástavbu Vršovic, činžovní domy, parky, Vršovický zámeček, sportovní areály a další zajímavá místa. Vršovická stezka bude symbolicky otevřena u první z patnácti informačních stojek s názvem „Koh-i-noor", která bude umístěna v blízkosti budovy radnice směrem k tramvajové zastávce Koh-i-noor. Ve spolupráci s Pražskou informační službou bude poté připravena komentovaná vycházka po trase, která měří 4,75 kilometru a je vhodná pro všechny zájemce od seniorů po rodiny s malými dětmi.

Na koupališti rozsvítí stromekV neděli pořádá občanské sdružení SOS Koupaliště Lhotka symbolické rozsvícení vánočního stromu. Areál koupaliště Lhotka bude v tento den výjimečně zpřístupněn veřejnosti od 13 do 17 hodin. Lidé mohou pomoci se zdobením stromu, zazpívat si koledy, opéci si něco dobrého na ohni, prohlédnout si koupaliště a podebatovat o jeho budoucnosti. Akce začíná v jednu hodinu odpoledne, stromeček rozsvítí ve čtyři hodiny.

Přes svátky se platit parkovné nebudeSedmá městská část přeruší přes vánoční svátky provoz zón placeného stání. Počínaje 23. prosincem od 20 hodin do 4. ledna do 8 hodin mohou všichni řidiči na sedmičce zaparkovat zdarma v rezidentních i návštěvnických oblastech. „Občané Prahy 7 jezdí v tomto čase po návštěvách a mnozí jsou pryč celé svátky. Loni jsme testovali dopad přerušení zóny v praxi, vše jsme konzultovali také s městskou policií. S parkováním návštěvníků i rezidentů nebyly problémy," dodal místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Žáci uspořádali sbírku pro zvířataPředčasný vánoční dárek dostala zvířata ze zookoutku v Malé Chuchli od žáků základní školy U Krčského lesa. Ti pro ně uspořádali sbírku ovoce, zeleniny, suchého pečiva a dalších dobrot, které zvířatům zpestří klasický jídelníček. Zároveň poslouží obyvatelům zookoutku jako zdroj vitamínů, které budou tito ve většině případů bývalí pacienti záchranné stanice s trvalým handicapem v zimním období potřebovat.

Na adventní neděli zazní chorályV Komunitním centru Matky Terezy na Hájích se v neděli uskuteční adventní koncert. Vystoupí tu Čeští madrigalisté a jejich hosté. Posluchači se mohou těšit na staročeské roráty, písně ze starých kancionálů, Pachelbelův Magnificat a další. Začátek je v 16 hodin a vstupné je dobrovolné.

Osmička se zaměří na náměty obyvatelPřes 500 námětů na zlepšení městské části od více jak dvou stovek lidí dostala radnice Prahy 8 v rámci setkání se svými občany. Nejvíce podnětů podali lidé v oblasti dopravy a životního prostředí. „Naše občany trápí hustá automobilová doprava, problémy s parkováním a v některých lokalitách také špatný stav silnic a chodníků," uvedl místostarosta Petr Vilgus. Pro kvalitnější životní prostředí občané navrhují revitalizovat zelené plochy na odpočinková místa nebo zvýšit počet kontejnerů na tříděný odpad a bioodpad. Při diskuzi s občany v Čimicích vyplynulo, že by uvítali kvalitní nákupní středisko, v Bohnicích zazněla prosba o zlepšení spojení hromadné dopravy s metrem. V Kobylisích zase chtějí vyřešení ukončení příměstských autobusových linek u metra Ládví. Začátkem příštího roku zahájí svoji činnost čtyři odborné pracovní skupiny, které se zaměří na vypořádání všech získaných podnětů v součinnosti s příslušnými orgány.

V Libeňském zámku zazpívá sopranistkaV pondělí 21. prosince od od 18 hodin zazpívá v obřadní síni Libeňského zámku známá sopranistka Markéta Mátlová. V doprovodu předního českého hobojisty Jana Thuri a profesor Pražské konzervatoře Jan Kalfus zazpívá klasické písně od českých autorů, jako je Antonín Dvořák, Bedřich Smetana či Bohuslav Martinů. „Velmi mě těší, že můžu na Libeňském zámku přivítat tak vzácné hosty, kteří zahrají kromě klasických písní od známých českých skladatelů také písně od Jaroslava Ježka z Osvobozeného divadla nebo české adventní koledy," uvedla místostarostka osmičky Alena Borhyová.

Opravy Nuselského mostu se přerušilyTechnická správa komunikací (TSK) přerušila probíhající opravy Nuselského mostu, a to od pátku 18. prosince do 4. ledna. Důvodem podle TSK je, aby „činnost na opravě pláště mostu a mostních pilířích nenarušovala klid přicházejících vánočních svátků a následných dnů volna."

Dobrá zpráva pro PražanyPražané si mohou přijít do foyer Nové radnice na Mariánském náměstí pro plamínek Betlémského světla. Z katedrály sv. Víta ho přivezla primátorka Adriana Krnáčová. Světlo, které je každý rok do Evropy dopravováno přímo z věčného světla v Betlémě, bude všem dispozici až do 6. ledna. Myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa.

Číslo dne: 31
O jedenatřicet procent převyšuje v Praze kupní síla na obyvatele celostátní průměr. Na jednoho Pražana tak vychází celkem 262 tisíc korun disponibilního příjmu po odečtení daní a příspěvků za charitu. Po Praze je na tom z hlediska kupní síly nejlépe její okolí, následuje Brno a Plzeň.