Policisté, kteří systém spravují ze vzdáleného řídicího centra, zkoumali, zda se tak stalo kvůli poruše, nebo v důsledku nesprávného vyhodnocení nějakého podnětu. Již před desátou hodinou, kdy byl tunel otevřen, nicméně měli jasno odborníci z magistrátu: řídicí systém reagoval správně, a to v důsledku podnětu z čidla, k němuž se dostal prach ze stavby.

Metropole se připojila k iniciativěHlavní město Praha se letos připojilo ke iniciativě Evropské unie Mayors Adapt a zavázalo se vypracovat do ledna 2018 strategii přizpůsobování Prahy změně klimatu. Z přistoupení vyplývá I závazek pravidelně sledovat a hodnotit průběh opatření a vypracovat pravidelné hodnotící zprávy. „V přistoupení k iniciativě Mayors Adapt vidím veliký potenciál k řešení klimatických změn, jako jsou vlny horka, povodně a nedostatek srážek, které Prahu potrápily nejvíce. Zároveň jde Praha dobrým příkladem pro další města v České republice, které by připojení se k iniciativě a vytvoření vlastních adaptačních strategií mohlo inspirovat," uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Zástupci Prahy byli na konferenciDelegace Prahy se zúčastnila konference EU Sport Forum, pořádané Evropskou komisí. Praha na ní mimo jiné prezentovala rozsah a způsoby propagace akcí pořádaných v rámci projektu Praha Evropské hlavní město sportu 2016. „Z vystoupení vrcholných představitelů zodpovídajících za rozvoj evropského sportu jednoznačně vyplynulo, že sport je významným politickým nástrojem. Celou konferencí rezonovalo intenzivně i současně nejpalčivější téma EU, a to využití sportu pro začlenění migrantů," uvedl předseda zastupitelského výboru pro sport Antonín Lébl.

ODS: O koalici s ANO dál jednat nebudemeZastupitelský klub ODS v úterý odmítl další jednání s ANO, ČSSD a Trojkoalicí o možné pražské koalici, která by měla v 65 členném zastupitelstvu 41 hlasů. Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka se strana nechce podílet na koalici s hnutím ANO a dalšími stranami dosavadní koalice. Více se dočtete ZDE.

V hlavním městě se sejdou rockoví klasiciV úterý 22. března se v Praze sejdou tři hlasy, které se nesmazatelně zapsaly do dějin rockové hudby. Spolu se symfonickým orchestrem Virtuosi di Praga pod vedením dirigenta Oldřicha Vlčka v Lucerně vystoupí bývalí frontmani kapel Rainbow, Nazareth a Uriah Heep. Graham Bonnet, Dan McCafferty a John Lawton přivezou do Prahy setlist nabitý nejznámějšími hitovkami. Akce, která se v loňském roce konala v plzeňské Velké synagoze, se dva dny po pražském vystoupení uskuteční také v Ostravě.

Prezident Zeman se zastal polské vládyDo České republiky v úterý dorazil polský prezident Andrzej Duda, kterého před Pražským hradem přivítali prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou. Oba politici si pak navzájem vyměnili nejvyšší státní vyznamenání svých zemí, když Miloš Zeman předal Dudovi Řád bílého lva a převzal od něj Řád bílé orlice. Třiačtyřicetiletý Duda patří k nejmladším držitelům tohoto vyznamenání. Zeman se pak zastal polské vlády, která by podle něho neměla být vystavena moralizující kritice Evropské unie. Varšava čelí podezření, že se snaží omezit demokratické instituce. Více se dočtete ZDE.

Vláda podpoří sport. Dětem přidá na výstrojVláda se rozhodla přednostně podporovat sportování dětí a mládeže. Ve speciálním programu ministerstva školství je vyčleněno 362 milionů korun, díky nimž bude možné mj. pořídit potřebnou sportovní výstroj. Roční příspěvek připadající na jedno dítě je 1000 korun, což výrazně sníží finanční zatížení rodičů. Celkem bylo evidováno 3255 žádostí oddílů a tělovýchovných jednot. Poprvé v historii peníze půjdou přímo sportovním klubům pracujícím s dětmi a mládeží.

Oblomov, toho času v DlouhéOblomov. Dojemná postava dětsky upřímného muže, jenž odmítá přijmout pravidla uspěchaného světa. Na plátně v ní exceloval ve filmu Nikity Michalkova herec Oleg Tabakov, v Divadle v Dlouhé v Praze jej nyní oživí Michal Isteník, držitel Thálie za Čičikova ve hře Mrtvé duše. Premiéra inscenace, jejíž režie se ujala Hana Burešová, se koná ve středu 16. března od 19 hodin. V dalších rolích hrají například Jan Vondráček a Jan Meduna. Postava Gončarovova románu dala jméno vlastnosti nebo stavu člověka neschopného činu, utíkajícího se do snu. Pojem „oblomovština" je nyní známý na celém světě a Oblomov se stal hrdinou z galerie nejslavnějších literárních postav, jakými jsou Hamlet, Don Quijote, Don Juan či Švejk.

Praha 1 čestně ocení tři osobyPraha 1 schválila udělení čestného občanství in memoriam automobilové závodnici Elišce Junkové, která byla i zakladatelkou automotoklubu žen v České republice. Na budově švédského velvyslanectví, ve které prožila konec svého života, má pamětní desku. Zároveň zastupitelstvo schválilo udělení Ceny Prahy 1 divadelnímu režisérovi a spoluzakladatelovi Činoherního klubu Ladislavu Smočkovi za umělecký přínos české divadelní scéně a fotografovi Jiřímu Jírovi za fotografickou dokumentaci Václava Havla. Oba dostanou kromě ocenění i finanční dar ve výši 50 tisíc korun. Za čestné občanství se dává 100 tisíc korun, pokud není osoba už po smrti.

Luboš Pospíšil chystá Route 66Matador české hudební scény Luboš Pospíšil oslaví své 66. narozeniny stylově kompletem všech alb doplněných řadou bonusů. První část pojmenovaná příznačně Route 66 - Exit 1 /1978 - 1993 vyjde v pátek 18. března, k mání bude ale už o dva dny dříve, ve středu 16. března na slavnostním křtu v pražském Paláci Akropolis.

Studie má zlepšit dopravu cyklistůRadnice páté městské části v Praze nechá zpracovat studie, které by řešily cyklistickou dopravu v ulicích Nábřežní a Hlubočepská. Ještě letos by se mělo začít pracovat i na dalších projektech týkajících se zvýšení bezpečnosti, plynulosti a komfortu cyklodopravy na území Prahy 5. Jednat se má například o tramvajovou estakádu Hlubočepy - K Barrandovu, Prokopské údolí u Opatřilky, územní napojení Dvoreckého mostu a dopravní uzel Lihovar, oblast Vidoule, Dívčích hradů, ulici Na Václavce s napojením do jednotlivých území nebo ulici Holečkova. Zároveň by měly přibýt nové cyklostojany.

Nebezpečné stromy půjdou k zemiSedmá městská část nechala prověřit stav stromů na veřejně přístupných místech ve správě Prahy 7. Z odborných posudků vyplynulo, že bude nutné pokácet celkem sedmnáct nemocných nebo poškozených stromů s narušenou stabilitou. Jedná se především o stromy na dětských hřištích. Hned sedm z nich bude pokáceno na dopravním hřišti v ulici Na Výšinách, které nezískalo od revizního technika pro letošní sezonu povolení k provozu. Důvodem byly výdutě asfaltových povrchů způsobené právě kořeny z rostoucích topolů.

Radní odvolali další ředitelku školyPo odvolání ředitele Střední školy Na Třebešíně, kde žáci šikanovali učitelku, v úterý rada odvolala další ředitelku, tentokrát Středního odborného učiliště služeb v Praze 9. Důvodem je podle magistrátu manažerské selhání v oblastech, jako jsou personální podmínky, dodržování právních norem, organizace, průběh a zajišťování vzdělávání, dodržování učebních plánů a podobně. Podkladem byly především zprávy České školní inspekce o přetrvávajících nedostatcích v řízení školy. „Shledané nedostatky v oblasti výchovy a vzdělávání považuji za nejzávažnější, neboť došlo k narušení základních funkcí organizace," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Děti se mohou vyřádit na karnevaluRodiče s dětmi se mohou vydat na zábavné odpoledne do Kulturního domu Zahrada na Chodově. V neděli 20. března se tam od 16 hodin koná dětský karneval se zvířátky. Zájemci se mohou těšit na zpívání, tanečky a také soutěže. Celé odpoledne bude v kulturním centru hrát a zpívat Petr Nedvěd. Vstupné je pro děti i dospělé v masce třicet korun, bez masky padesát korun.

Komořany mají blíž k vlastní kanalizaciProblém kanalizace na dvanácté městské části je na denním pořádku. Radní už od loňského roku řeší prodloužení stoky kanalizace Jih. Firma, která má projekt na starosti, už městskou část úspěšně požádala o souhlas se stavbou. Kanalizace se tak dočká kolem dvou tisícovek obyvatel Komořan. Nejdříve se musí přeložit vodovod a plynovod, stavební povolení bude vydané v lednu příštího roku, stavbu zahájí příští červen a kolaudaci plánují na červen roku 2018. Stavba bude stát 120 milionů korun.

Mlejn hostí divadelní přehlídkuKulturní dům Mlejn na třinácté městské části v Praze bude od pátku 18. března do neděle 20. března hostiti Stodůlecký píseček, dvacátý ročník regionální přehlídky experimentujícího divadla s výběrem na Šrámkův Písek a studentského divadla s výběrem na Mladou scénu. Šrámkův Písek je celostátní přehlídka experimentálního divadla ve městě Písek, Mladá krev celostátní přehlídka studentských představení v Ústí nad Orlicí.

Dobrá zpráva pro PražanyVlastníci pražských bytových domů mohou žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám. Podle ministerstva životního prostředí bude pro žadatele připraveno čtvrt miliardy korun, další peníze přibudou s prodejem emisních povolenek. Dotace jsou určeny na zateplení, výměnu oken a dveří, na výměnu starého kotle na tuhá paliva či na instalaci solárního systému. Více se dočtete ZDE.

Číslo dne: 115 530Tolik pacientů během 132 974 výjezdů v loňském roce ošetřila pražská záchranka. V meziročním srovnání došlo o navýšení ošetřených o 4,6 procenta. Operátorky převzaly přes 221 tisíc tísňových volání, letecká výjezdová skupina zasahovala u 528 pacientů.