Zákaz lampionů štěstí bude součástí novely vyhlášky o užívání pyrotechniky. V současnosti platná městská vyhláška zakazuje amatérské odpalování zábavní pyrotechniky s výjimkou Silvestra a Nového roku. Vedení Prahy nyní zvažuje úplný zákaz petard a neprofesionálních ohňostrojů.

„V návodu výrobce je uvedeno, že se nesmí lampion s otevřeným ohněm vypouštět v blízkosti objektů, lesů a letišť, u mezinárodního v okruhu padesáti kilometrů. Tyto podmínky tedy nelze v Praze splnit,“ uvedl na magistrátním webu mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Jedná se o nekontrolovatelný letící oheň

Létající přání, balónky štěstí, létající štěstí nebo také létající lampiony jsou balóny různých tvarů a velikostí, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu, přičemž se po vyhoření hořáku snese opět k zemi na principu horkovzdušného balónu.

Výrobce uvádí, že lampiony mohou letět až dvacet minut a během letu dosáhnout výšky více než jeden kilometr, přičemž urazí také značnou vzdálenost. Kontrolovat tedy kam „štěstí“ zamíří či dopadne je zcela vyloučeno. Vznik požáru je potom už jen otázkou toho, kde otevřený oheň přistane.

Lampiony už požáry způsobily 

Na riziko čím dál oblíbenější zábavy širokou veřejnost upozornil tragický požár v zoologické zahradě v německém Krefeldu, kde o silvestrovské noci vzplál pavilon opic. Při požáru, který zavinil vypuštěný lampion, uhynulo více než 30 zvířat.

I tuzemští hasiči ale již mají s létajícími lampiony své zkušenosti. Za posledních dvanáct let evidují několik desítek požárů, které tato jistě působivá, ale nebezpečná kratochvíle způsobila. Napáchané škody se v nejednom případě vyšplhaly do desítek milionů korun. Že „štěstí“ prozatím nestálo nikoho život je opravdu spíš štěstí.