Během akce chtěli pořadatelé předat ruskému velvyslanci požadavek na vypsání okamžitého referenda o této otázce. „Zároveň jsme ochotni ihned poskytnout i výsledky tohoto hlasování. Tento požadavek bude manifestován před velvyslanectvím Ruské federace, jejíž vrchní vládní představitelé právo na sebeurčení národů již jasně podpořili na Ukrajině. Jednoduše se chceme od Moskvy učit,“ dodali ironicky pořadatelé happeningu.

Happening podporující podle organizátorů připojení ruského území v okolí Kaliningradu (Královce) k Česku. | Video: Deník/Radek Cihla

„Královče, vítej doma! Doufáme, že tento happening podpoří i naši polští sousedé, kteří by tak měli přístup k českému pivu na své východní hranici, a byli by tak obklopeni svým nejoblíbenějším sousedem,“ doplnil na sociálních sítích pořadatel Jan Broul.

Terčem satiristické kampaně, která zaplavila internet, se stalo oznámení Vladimira Putina, že Rusko považuje za součást Ruské federace i ty části ukrajinského území, které vůbec neovládá. Takže Češi pro změnu označují ruský pobaltský přístav Kaliningrad za součást České republiky, kde je potřeba vyhlásit referendum o připojení k Česku, a anektovat ho.

Hlavní město oblasti Kaliningrad, česky Královec, totiž založili křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Čeští i polští vtipálci se teď baví představou, že si Česko bere toto území zpět. Pozoruhodné je také to, že některá ruská média vzala myšlenku české anexe Kaliningradu vážně.