Obrázek muže tmavé pleti se zkrvaveným nožem v ruce, který se objevil v rámci volební kampaně, ohrožuje demokratičnost krajských voleb. Je to tom přesvědčena advokátka Pavla Krejčí.

Právnička, která je známá jako stálý parter pražské advokátní kanceláře DBK Partners se rozhodla rázně vymezit proti vizuální podobě kampaně koalice SPD, Trikolory a hnutí PRO.

Ke Krajskému soudu v Praze v pátek 9. srpna podala návrh na zákaz používání tohoto plakátu. Vyobrazení zbraně (nože) a symbolu krve (na noži i na mužově oděvu) podle ní vyvolává pocit strachu; snímek vnímá jako „hrůzu“.

Kampaň SPD a spol. zahrnuje více motivů, avšak právě „chirurg“ pobuřuje odpůrce asi nejvíc. A proč chirurg?

Obrázek totiž doplňuje nápis: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu. Stop Migračnímu paktu EU!“ Něco takového je podle Krejčí už za hranou, jakkoli volebním subjektům neupírá právo prezentovat své ideje. Kdy soud bude rozhodovat, zatím není jasné.O své aktivitě informovala a na twitterové platformě X.

Vychází z toho, že základní práva a svobody jsou podle čtvrtého článku Ústavy ČR pod ochranou soudní moci.

Jako občan-volič tak soud před zářijovými volbami do krajských zastupitelstev žádá, aby „zajistil čestnost a poctivost volební kampaně a demokratičnosti voleb“.

Vyvolávání „nadměrného pocitu strachu“ odmítá. Jestliže pro tuto podobu kampaně SPD a spol. nevidí prostor, na středočeský krajský soud se obrátila vzhledem ke svému bydlišti ve středních Čechách.

Míní, že podobně by měli reagovat i aktivní občané žijící v dalších krajích. Na sociální síti X ostatně netajila, že hledá následovníky i v jiných regionech. Pozitivní ohlasy už prý má z krajů Ústeckého a Moravskoslezského.

Obrázek „chirurga“ vyvolal kritickou pozornost už před několika dny. Představitelé SPD, mezi nimiž nechyběl ani předseda Tomio Okamura, shodně uvedli, že motiv „černocha“ z dlouhodobě připravované kampaně stáhnout nemíní; že jde jen o reakci na kroky české vlády, které podle nich povedou k přílivu migrantů. Jen je fotografie označena přelepkou „censored“, odkazující na nepřízeň agentury spravující billboardy.

Odpůrci ale mají jasno: tohle si vážně nepřejí. Pražská policie tak řeší i trestní oznámení, které v souvislosti s kampaní podal náměstek primátora Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata Jiří Pospíšil (TOP 09), jenž v minulosti byl i ministrem spravedlnosti. Ohrazuje se vůči údajnému podněcování nenávisti vůči menšinám i hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny.