VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice brání park v Kouřimské změnou územního plánu

PRAHA - Snahy o zachování parčíku vKouřimské na Vinohradech nabírají na obrátkách. Zatímco lidé, kteří bydlí vokolí, kontaktují vedení Stavební spořitelny, co pozemek prodala, vRakousku, žižkovská radnice včera podala návrh na změnu územního plánu.

25.10.2007
SDÍLEJ:

Park v Kouřimské ulici.Foto: Deník/Ivan Babej

„Pokud by se plán podařilo změnit, místo funkce obytné plochy by byl park veden jako zeleň, a nemohlo by se na něm stavět,“ řekl mluvčí radnice Jan Sotona. „Doufáme, že snávrhem uspějeme. Vedle toho však stále platí usnesení rady městské části, která uložila úředníkům, aby využili všech právních možností, jak případné výstavbě zabránit," doplnil místostarosta Zdeněk Lochman. Poznamenal, že za radnici a místní se postavil i Útvar rozvoje hlavního města Prahy a Národní památkový ústav.

Plochu o rozloze asi 470 metrů čtverečních vlastnila několik let Česká spořitelna. Právě ta na jaře přišla smyšlenkou místo, které lidé považují za svou zelenou oázu, prodat.

Na nabídku dražební kanceláře Cleanroy zareagovala společnost 5. stavební CZ a za nabízenou parcelu podle kanceláře vhodnou ke stavbě bytového domu zaplatila deset milionů korun. Radnice spořitelně vyčítala, že ji o prodeji včas neinformovala a odmítla se sní domluvit, tak aby mohl být park zachován.

„O změně územního plánu od vás slyším poprvé. Pokud by kní došlo, bude se bránit právními cestami. Já jsem pozemek koupil jako místo vhodné pro vila dům, a ztoho vycházíme. Stavět tu chceme. Myšlenka, že radnice chce zachovat park na pozemku, který je soukromý, mi přijde absurdní,“ řekl včera Deníku jednatel 5. stavební CZ Roman Vepřek.

Podle iniciátorky zdejšího občanského sdružení Evy Pertlové se místní chtějí sejít i sprimátorem Pavlem Bémem. „Doufáme, že nám pomůže,“ věří Pertlová.

Radnice třetí pražské části podala návrh na změnu územního plánu, aby zabránila výstavbě na ploše současného parčíku vKouřimské ulici na Vinohradech. Chce dosáhnout toho, aby byl park zanesen do plánu namísto sfunkcí obytné plocha jako zeleň.

Pozemek o rozloze asi 470 metrů čtverečních dala i přes protesty radnice i místních občanů do dražby vzáří Stavební spořitelna České spořitelny, které patřil. Přihlásili se dva zájemci, z nichž jeden kvůli zápornému stanovisku radnice k výstavbě odstoupil. Za vyvolávací cenu 10 milionů korun pozemek získala společnost 5. stavební CZ, která zde chce postavit obytný dům.

Proti výstavbě vtéto lokalitě se městská část postavila opakovaně, stejně jako občané. Starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková zaslala po neúspěšných jednáních ještě před dražbou spořitelně otevřený dopis, ve kterém vyjádřila ochotu jednat o koupi pozemku městskou částí. Upozornila v něm na případný postup radnice proti investorovi, který by chtěl pozemek využít jako stavební parcelu. "Poměry a hustota zástavby v přilehlém okolí jsou již extrémně stísněné. Jejich další zahuštění by posunulo úroveň bydlení ze standardů evropských na úroveň dělnických čtvrtí v období průmyslové revoluce," napsala Kozumplíková.
Současnou žádostí o změnu územního plánu chce žižkovská radnice výstavbu definitivně zablokovat.

"Doufáme, že snávrhem uspějeme. Vedle toho však stále platí usnesení rady městské části, která uložila vedení radnice i úředníkům, aby využili všech právních možností, jak případné výstavbě domu na tomto pozemku zabránit," uvedl místostarosta Zdeněk Lochman. Za názor radnice se postavil i Útvar rozvoje hlavního města Prahy a Národní památkový ústav.

 

Radnice odrazuje investory od koupi parku v Kouřimské

Vlnu odporu a nesouhlasu vzbudil před několika dny záměr České spořitelny prodat parčík ve vnitrobloku vKouřimské ulici na Vinohradech. Pozemek, který byl vždy udržován jako městská zeleň, je totiž vúzemním plánu roky vedena jako stavební parcela, a spořitelna se ho snaží přes dražební dům prodat nejvyšší nabídce. To by pro park znamenalo jediné: zánik. Do boje mezi spořitelnou a místními nyní vstoupila radnice Prahy 3. Potenciální developery upozorňuje na to, že městská část udělá všechno proto, aby výstavbě zabránila.

„Paní starostka odeslala vpátek generálnímu řediteli Jiřímu Plíškovi dopis, kde ho žádá, aby od dražby ustoupil. Nabídla mu, aby začal o prodeji jednat sPrahou 3,“ řekl tiskový mluvčí radnice Jan Sotona.

„Parcela je přes internet nabízena tak, že by na ní mohl vbudoucnu vyrůst pětipodlažní vila dům. To ale radnice nepodporuje a investor, který si pozemek koupí, by se mohl cítit podveden, že na něm nemůže stavět,“ objasnil.

Podle místních a radnice ktakové situaci vůbec nemuselo dojít, kdyby spořitelna o záměru prodeje informovala městskou část dřív. Ta se totiž o prodeji dozvěděla až vpolovině srpna, kdy bylo místo zařazeno do dražby, v níž se mohou částky vyšplhat do závratných sum.

Česká spořitelna se ve středu vyjádřila vtom smyslu, že od dražby ustoupit nehodlá. „Pozemek chceme prodat co njetransparentnějším způsobem, a tím je veřejná dražba vpolovině září. Radnice se jí samozřejmě může zúčastnit,“ řekla tisková mluvčí ČS Klára Gajdůšková. Doplnila, že spořitelna vytvořila poblíž metra Želivského velkou parkovací plochu, kterou mohou využívat i místní.

Obyvatelé přilehlých domů se shodují na tom, že svůj parčík, kam chodí relaxovat nebo venčit psy, budou bránit zuby nehty. „Pečlivě sledujeme, na kdy má dražební kancelář naplánovány prohlídky. A chceme uspořádat další protestní shromáždění,“ upozorňuje Eva Pertlová, jež je jednou ze zakladatelek občanského sdružení, které vmísto vzniklo.

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 22. ledna 2018

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Policie hledá muže podezřelého z pokusu o znásilnění
2

Muž se ve výtahu pokusil znásilnit ženu. Ubránila se slzným sprejem

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

/INFOGRAFIKA/ Muzea a další instituce se všemožně snaží, aby se k nim návštěvníci vraceli. Zemědělské muzeum pořádá lekce vaření tradiční české kuchyně, v zoo nabízejí kurz, kde se můžete zbavit fobie například z pavouků nebo hadů

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>