VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice brání park v Kouřimské změnou územního plánu

PRAHA - Snahy o zachování parčíku vKouřimské na Vinohradech nabírají na obrátkách. Zatímco lidé, kteří bydlí vokolí, kontaktují vedení Stavební spořitelny, co pozemek prodala, vRakousku, žižkovská radnice včera podala návrh na změnu územního plánu.

25.10.2007
SDÍLEJ:

Park v Kouřimské ulici.Foto: Deník/Ivan Babej

„Pokud by se plán podařilo změnit, místo funkce obytné plochy by byl park veden jako zeleň, a nemohlo by se na něm stavět,“ řekl mluvčí radnice Jan Sotona. „Doufáme, že snávrhem uspějeme. Vedle toho však stále platí usnesení rady městské části, která uložila úředníkům, aby využili všech právních možností, jak případné výstavbě zabránit," doplnil místostarosta Zdeněk Lochman. Poznamenal, že za radnici a místní se postavil i Útvar rozvoje hlavního města Prahy a Národní památkový ústav.

Plochu o rozloze asi 470 metrů čtverečních vlastnila několik let Česká spořitelna. Právě ta na jaře přišla smyšlenkou místo, které lidé považují za svou zelenou oázu, prodat.

Na nabídku dražební kanceláře Cleanroy zareagovala společnost 5. stavební CZ a za nabízenou parcelu podle kanceláře vhodnou ke stavbě bytového domu zaplatila deset milionů korun. Radnice spořitelně vyčítala, že ji o prodeji včas neinformovala a odmítla se sní domluvit, tak aby mohl být park zachován.

„O změně územního plánu od vás slyším poprvé. Pokud by kní došlo, bude se bránit právními cestami. Já jsem pozemek koupil jako místo vhodné pro vila dům, a ztoho vycházíme. Stavět tu chceme. Myšlenka, že radnice chce zachovat park na pozemku, který je soukromý, mi přijde absurdní,“ řekl včera Deníku jednatel 5. stavební CZ Roman Vepřek.

Podle iniciátorky zdejšího občanského sdružení Evy Pertlové se místní chtějí sejít i sprimátorem Pavlem Bémem. „Doufáme, že nám pomůže,“ věří Pertlová.

Radnice třetí pražské části podala návrh na změnu územního plánu, aby zabránila výstavbě na ploše současného parčíku vKouřimské ulici na Vinohradech. Chce dosáhnout toho, aby byl park zanesen do plánu namísto sfunkcí obytné plocha jako zeleň.

Pozemek o rozloze asi 470 metrů čtverečních dala i přes protesty radnice i místních občanů do dražby vzáří Stavební spořitelna České spořitelny, které patřil. Přihlásili se dva zájemci, z nichž jeden kvůli zápornému stanovisku radnice k výstavbě odstoupil. Za vyvolávací cenu 10 milionů korun pozemek získala společnost 5. stavební CZ, která zde chce postavit obytný dům.

Proti výstavbě vtéto lokalitě se městská část postavila opakovaně, stejně jako občané. Starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková zaslala po neúspěšných jednáních ještě před dražbou spořitelně otevřený dopis, ve kterém vyjádřila ochotu jednat o koupi pozemku městskou částí. Upozornila v něm na případný postup radnice proti investorovi, který by chtěl pozemek využít jako stavební parcelu. "Poměry a hustota zástavby v přilehlém okolí jsou již extrémně stísněné. Jejich další zahuštění by posunulo úroveň bydlení ze standardů evropských na úroveň dělnických čtvrtí v období průmyslové revoluce," napsala Kozumplíková.
Současnou žádostí o změnu územního plánu chce žižkovská radnice výstavbu definitivně zablokovat.

"Doufáme, že snávrhem uspějeme. Vedle toho však stále platí usnesení rady městské části, která uložila vedení radnice i úředníkům, aby využili všech právních možností, jak případné výstavbě domu na tomto pozemku zabránit," uvedl místostarosta Zdeněk Lochman. Za názor radnice se postavil i Útvar rozvoje hlavního města Prahy a Národní památkový ústav.

 

Radnice odrazuje investory od koupi parku v Kouřimské

Vlnu odporu a nesouhlasu vzbudil před několika dny záměr České spořitelny prodat parčík ve vnitrobloku vKouřimské ulici na Vinohradech. Pozemek, který byl vždy udržován jako městská zeleň, je totiž vúzemním plánu roky vedena jako stavební parcela, a spořitelna se ho snaží přes dražební dům prodat nejvyšší nabídce. To by pro park znamenalo jediné: zánik. Do boje mezi spořitelnou a místními nyní vstoupila radnice Prahy 3. Potenciální developery upozorňuje na to, že městská část udělá všechno proto, aby výstavbě zabránila.

„Paní starostka odeslala vpátek generálnímu řediteli Jiřímu Plíškovi dopis, kde ho žádá, aby od dražby ustoupil. Nabídla mu, aby začal o prodeji jednat sPrahou 3,“ řekl tiskový mluvčí radnice Jan Sotona.

„Parcela je přes internet nabízena tak, že by na ní mohl vbudoucnu vyrůst pětipodlažní vila dům. To ale radnice nepodporuje a investor, který si pozemek koupí, by se mohl cítit podveden, že na něm nemůže stavět,“ objasnil.

Podle místních a radnice ktakové situaci vůbec nemuselo dojít, kdyby spořitelna o záměru prodeje informovala městskou část dřív. Ta se totiž o prodeji dozvěděla až vpolovině srpna, kdy bylo místo zařazeno do dražby, v níž se mohou částky vyšplhat do závratných sum.

Česká spořitelna se ve středu vyjádřila vtom smyslu, že od dražby ustoupit nehodlá. „Pozemek chceme prodat co njetransparentnějším způsobem, a tím je veřejná dražba vpolovině září. Radnice se jí samozřejmě může zúčastnit,“ řekla tisková mluvčí ČS Klára Gajdůšková. Doplnila, že spořitelna vytvořila poblíž metra Želivského velkou parkovací plochu, kterou mohou využívat i místní.

Obyvatelé přilehlých domů se shodují na tom, že svůj parčík, kam chodí relaxovat nebo venčit psy, budou bránit zuby nehty. „Pečlivě sledujeme, na kdy má dražební kancelář naplánovány prohlídky. A chceme uspořádat další protestní shromáždění,“ upozorňuje Eva Pertlová, jež je jednou ze zakladatelek občanského sdružení, které vmísto vzniklo.

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci referent/ka oddělení vodního hospodářství a ochrany prostředí Odboru životního prostředí MěÚ Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, , Prvotní kontakt:, - podání písemné přihlášky do výběrového řízení, , Upřesňující údaje:, - Charakteristika vykonávané práce: komplexní výkon státní správy na úseku vodního hospodářství a ochrany prostředí. , - Zájemci, kteří splňují předpoklady a požadavky stanovené vyhlašovatelem, mohou do výběrového řízení posílat své písemné přihlášky se všemi předepsanými náležitostmi a přílohami na adresu MěÚ Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Masarykovo nám. 1, 250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, v označené obálce "VŘ/REFERENT OVH" do 04.05.2018. , - Písemná přihláška zájemce musí obsahovat: jméno, příjmení a titul zájemce, datum a místo narození, státní příslušnost a místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu (nebo dokladu o povolení pobytu, jdel-li o cizího státního občana), datum, vlastnoruční podpis uchazeče. , - PŘIHLÁŠKY NELZE POSÍLAT ELEKTRONICKY. , - K přihlášce zájemce dále přiloží: životopis s uvedením údajů o průběhu dosavadních zaměstnání, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíců, u cizích státních občanů též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud domovský stát takový dokument nevydá, doloží cizí státní občan čestným prohlášením), ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání; souhlas s nakládáním s osobními údaji pro účely výběrového řízení. , - Předpoklady: vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání; dle § 4 zák. č. 312/2002 Sb.: státní občanství ČR, případně cizí státní občan s trvalým pobytem na území ČR; starší 18 let; způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost, znalost českého jazyka., - Požadavky: praxe v oblasti vodního hospodářství vítána, osvědčení o zvláštní odborné způsobilosti na úseku vodního hospodářství vítáno, znalost legislativních předpisů souvisejících s vykonávanou činností, základní administrativní a PC dovednosti, dobré komunikační schopnosti, samostatnost a ochota k dalšímu vzdělávání, flexibilita a spolehlivost, řidičský průkaz skupiny B. , - Více informací na www.brandysko.cz, sekce volná pracovní místa., , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky, 3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Město brandýs nad labem - stará boleslav, Masarykovo náměstí, č.p. 1, 250 01 Brandýs n.Labem-St.Bol.1. Informace: Vlastislav Horáček, +420 221 621 450.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 60 000 Kč

Vývojáři softwaru Vývojář softwaru. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1082/8, Nové Město, Praha, Kontakt: Tomášková Kateřina, e-mail: Kateřina Tomášková <katka@evalue.cz, - Java/JEE Developer, - Navrhování a analýza technických požadavků, vývoj modulů založených na požadavcích klienta, optimalizace systému, - Výborná znalost OOP, - Znalost platform Java a JEE, Spring, ORM (Hibernate/iBatis/EJB), Oracle, PL/SQL, - Znalost dalších nástrojů, serverů, OS, metodologií potřebných pro programování v Java, - Zkušenosti s interaktivním vývojem (Agile/Scrum), - Dobré komunikační schopnosti v angličtině, - Uvítáme pragmatického, flexibilního týmového hráče, který se zaměřuje na potřeby zákazníků, rád sdílí své nápady a nevadí mu virtuální spolupráce. Pracoviště: Evalue.cz s.r.o., Revoluční, č.p. 1082, 110 00 Praha 1. Informace: Kateřina Tomášková, .

Služby - Úklid servisu 17 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: od 6:00h. - 14:30h. a 1x do týdne odpolední: od 6:00h.-18:00h. a 1x sobota do měsíce: od 7:00h. - 14:00h.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 41 500 Kč

Vývojáři webu a multimédií Frontend Developer. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 41500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na uchazeče:, Místo výkonu práce: Thámova 137/16, Praha 8, Kontaktní osoba: Hrdličková Jana, tel.: 603116538, e-mail: jana.hrdlickova@kompitech.com, Požadavky, Alespoň roční praxe jako Frontend developer, Znalost jQuery, CSS, JavaScript; Python, Bootstrap, Praxe v kódování, data modelingu, Schopnost napsat čistý, dobře strukturovaný CSS. Pracoviště: Kompitech s.r.o., Thámova, č.p. 137, 186 00 Praha 86. Informace: Jana Hrdličková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Politik a radní Petr Dolínek.
13

Dolínek: Poslanci ČSSD nemluvili o nabídce od ANO

Šídlatka velká z pražské Stromovky

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT