Těm, kteří mají chuť zajít v Praze na přírodní koupaliště, hygienici doporučují navštívit Lhotku a Motol.

Vždy se osprchovat

„Zde je voda nezávadná, pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží je minimální,“ říká Danuše Ševčíková z Hygienické stanice hlavního města Prahy. Přesto však doporučuje se po koupání osprchovat.

Citlivé jedince hygienici varují před koupáním na Džbáně a v Šeberáku. „Neměli by se zde koupat osoby s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy,“ pokračuje.

„Ostatně, těhotné ženy by vždy měly koupání v přírodě konzultovat se svým gynekologem,“ dodala.

Sinice? Jsou všude

Nejhůře pochodila při měření kvality vody Hostivař, kvůli masovému výskytu sinic. „Voda v přehradě je nevhodná ke koupání, může představovat zdravotní riziko. Krátkodobý kontakt se sinicemi vyvolává alergické reakce. Při delším koupání může dojít k zánětu spojivek, očí a podráždění kůže. Požití vody dětmi u nich vyvolává střevní potíže a bolesti hlavy až malátnost,“ upozorňuje hygienička.

Provozovatel koupaliště v Hostivaři má však jiný názor. „Sinice? Ty jsou všude. Vždyť je to příroda. Jsem tady už patnáct let a za celou dobu jsem neviděl, že by s tím měl někdy někdo problém. Máme tady sprchy, takže se lidé mohou po koupání osprchovat,“ tvrdí.

Chybí sluníčko

„Nás spíš trápí počasí. Návštěvnost je zatím nejhorší za celou dobu, co tu jsem. Počasí je nestálé, tak lidé už ani neplánují, že vyrazí na koupaliště,“ stěžuje si.

V tom se provozovatelé pražských přírodních koupališť shodují. „Jediné, na co návštěvníky můžeme nalákat, je čistá voda a pěkné koupání. Pokud ale není sluníčko, nikdo sem nepřijde. Letošní sezona je dost špatná,“ souhlasí Miroslav Povýšil, provozovatel koupaliště Lhotka.

Polovičaté řešení na Džbánu

Možnosti koupání v metropoli mělo zlepšit i odbahnění koupaliště Džbán na Praze 6, které přišlo na 32 milionů a bylo hrazeno z fondů EU. Jeho provozovatel Karel Kučera však s výsledkem spokojen není.

„Jsem docela naštvaný, čekal jsem víc. Džbán sice odbahnili, ale nezajistili čištění vody z potůčku, který do nádrže přitéká. To znamená, že sem stále teče špinavá voda z Litovicko-Šáreckého potoka,“ řekl.

PETRA KOTVOVÁ