Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupaliště zažívají mrtvé léto

Praha - Oblačné počasí má panovat až do konce července. Provozovatelé koupališť se tak musí připravit na podobné obrázky, jako včera ve tři hodiny odpoledne ve Žlutých lázních. Pětice reportérů Pražského deníku navštívila v posledních dnech pětici pražských koupališť a přinášejí své postřehy.

12.7.2011
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Žluté lázně. Foto: Deník/Michal Bílek

„Tenhle způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ říká Rudolf Hrušínský alias Antonín Důra v profláklé větě z Rozmarného léta. Letos to platí doslova. A přesvědčila se o tom i pětice reportérů Pražského deníku, která na vlastní kůži otestovala pětici pražských koupališť.

Letošní počasí, v němž se bouřky střídají parnem a mračny častěji než figurky na pražském orloji, zatím provozovatelům koupališť moc nepřeje. A podle meteorologů až do konce července ani přát nebude.

Teploty mají být podle nejnovějšího dlouhodobého výhledu ČHMÚ podprůměrné, pršet má naopak nadprůměrně.

Až do 31. července meteorologové očekávají teploty mezi 19 a 25 stupni. Výjimečně má být polojasno, většinou však „oblačno až zataženo, občas déšť a přeháňky, ojediněle bouřky,“ stojí na stránkách hydrometeorologického ústavu. Ke třicítce by měly teploty stoupat až začátkem srpna.

Jak vypadá teplotní podprůměr v praxi, bylo včera zřejmé na Divoké Šárce nebo ve Žlutých lázních.

Až na dvojici údržbářů, jednoho staršího pána, rodinku, mladý pár a asi pět dalších lidí jste na travnatém, „opalovacím“ svahu Žlutých lázní kolem třetí hodiny odpoledne potkali už jen labutě a kačeny.

O kousek dál, v Podolí, mohli být s návštěvou spokojenější. Průměr z rekordního roku 1973, kdy sem denně zavítalo téměř 6500 lidí, sice atakován nebyl ani náhodou, ale návštěvníci se už v pravé poledne počítali na stovky.

Reportéry Pražského deníku však spíše než počasí zajímalo, jak to na pětici vybraných koupališť v metropoli vypadá z čistě návštěvnického pohledu.

Je voda skutečně tak čistá, jak provozovatelé tvrdí? Za kolik si můžete zajít na limonádu nebo hranolky a vyplatí se to vůbec?

Lukáš Marek objevil neprávem zapadlé kobyliské koupaliště Stírka. Jakub Krupka se vydal na Petynku a překvapilo ho, že sem chodí hlavně důchodci a přes nepřízeň počasí je jich dost. Jan Horák měl na Slavii radost z čisté vody, méně už však z brzké zavírací doby. Jitka Eisenhammerová vyzkoušela, jaké je to koupat se v bazénu, který ochlazuje potok. A já skočil rovnou do řeky.

Koupaliště Stírka v Kobylisích v Praze 8 to je: Čistá a klidná oáza jen pár kroků od metra

Když jsem před několika týdny objevil Koupaliště Stírka v Kobylisích, nestačil jsem se divit, tedy příjemně divit. Na první pohled mě zaujal fakt, že ač je nedaleké okolí velmi rušné, v samotném areálu na Stírce je příjemný klid, nedoléhá sem žádný hluk z aut.

Přitom dostat se na místo není žádný problém. Stačí vystoupit ze stanice metra Kobylisy, nebo jen tramvají na zastávku Ke Stírce, odtud je to skutečně jen několik desítek kroků. Cesta od tramvaje mi trvala asi 2 minuty.

Ani na samotném koupališti by nikdo neměl být zklamán. Vstupné je příznivé, lze si půjčit různé pomůcky a kdo se nechce koupat, může příjemně relaxovat, zahrát si volejbal, šipky, domluvit si masáž a další. Červencové úterky a neděle pak zde patří populární zumbě, hodina cvičení jen za 70 korun.

Areál koupaliště zahrnuje velký bazén 42,5 x 16,5 m s maximální hloubkou 2,3 m (dno bazénu se postupně svažuje), dětský oválný bazén o průměru 16,5 m s hloubkou 0,8 m, vodním hřibem a skluzavkou. Koupaliště Stírka nabízí rovněž možnost zapůjčení lehátek a slunečníků, za 60, respektive 20 korun.

V době letní sezony je otevřeno od 9 do 19 hodin. Ti, kteří se na to cítí, si mohou zakoupit celodenní vstupné za 110 korun, lze si ale například zaplatit odpolední vstupné za 60 korun a například děti do tří let mají vstup zdarma a i další skupiny mají nárok na slevy.

Jako další plus lze hodnotit příjemnou a ochotnou obsluhu. K dostání jsou alko i nealkoholické nápoje, třeba ledová tříšť stojí 20 korun, deci Malinovky 7 korun a pivo 26 korun.

Nechybí ani lehké občerstvení, a kdo má hlad, může si dát i oběd, například smažený řízek a hranolky.

Jaký je tedy závěrečný dojem. Velmi dobrý, navíc ho ještě umocňuje celková čistota areálu, tu lze hodnotit na výbornou. Proto a také díky dobré dostupnosti lze Koupaliště Stírka určitě doporučit.

Podrobnosti o koupališti na www.koupaliste-stirka.cz

Koupaliště Na Petynce v Břevnovském údolí to je: Střešní pláž a voda teplejší než vzduch

Přestože pražská koupaliště zrovna nevyhledávám a přiznám se, že za koupáním s oblibou z Prahy ujíždím, na Petynku prostě nedám dopustit.

Snad je to z nostalgie. Znám ji důvěrně od dětství. A těch koncertů, co jsem tam zažil…

Jednoduše seběhnu z kopce od Vojenské nemocnice a jsem u staré známé brány. Projdu a rychle zapomenu na nedalekou rušnou křižovatku na Malovance. První devízou Petynky je totiž pohoda. Byla i včera, přestože počasí příliš nepřálo. Jenže Na Petynce je voda mnohdy teplejší než vzduch. Díky umělému vyhřívání má minimálně 24 stupňů.

Ale nejen z koupání žije Petynka. Chcete si jen tak lehnout do trávy? Pinknout si beach volejbal, nohejbal nebo ping pong? Pak jste tu správně. Nemusím samozřejmě připomínat, že když slunce praží, zejména pánové se mají opravdu na co dívat. Střešní pláž totiž doslova přetéká „herečkami z Pobřežní hlídky.“ A zatímco sportovci sportují, nebo trénují svaly v padesátkovém vyhřívaném bazénu, nenudí se ani jejich děti. Dětské hřiště a brouzdaliště ševelí jejich smíchem.

Ovšem mojí dětskou láskou, která přetrvala dodnes je zdejší tobogán. A hurá na něj. Penzisté sedící opodál v altánku si také občas troufnou. Čas ale letí a hlad není ničí kamarád. A proto rychle na terasu na ještě rychlejší občerstvení. Málem bych zapomněl, že práce volá. Brašnu
s počítačem jsem si prozíravě schoval u plavčíka. Teď ho ale otevírám a připojuji se na místní rychlou WiFi síť. Pracovat se dá i příjemně.

Nakonec zbývá navštívit sprchy a šatny. Čisté, upravené. Dávám jedničku za několik příjemně strávených hodin. Za 150 korun jsem nemohl pořídit lépe.

Reportér Jan Horák zavítal k vodě na pražskou Slavii. Nedostatkem tohoto koupaliště je málo příležitostí k zábavě

Slavia: čistá voda a tráva. Stačí to?

V zamračeném nedělním dopoledni se sem koupáníchtiví scházejí pomalu. Plavecký stadion Slavie ve vršovickém Edenu nenabízí kromě plavání mnoho zábavy navíc, a tak si každý rozmyslí, zda tu stráví celý den.

Pro ty, kdo se chtějí v parném dnu osvěžit, je k dispozici venkovní padesátimetrový bazén a dva menší dětské.

V zadní části areálu si můžete pronajmout hřiště na volejbal či nohejbal, lze si půjčit i badminton. Tím výčet zábavy končí. Není tu ani moc přirozeného stínu, takže ve slunných dnech si rozhodně přineste slunečník. Naproti tomu velkým kladem je spousta travnatých ploch, na bosé chození a pobíhání dětí je tu místa dost. Proto je Slavie oblíbená u matek s dětmi.

„Přes léto, když je hezky, sem chodím s malým i několikrát týdně. Jsem totiž na mateřské a mám to sem z domu ani ne deset minut,“ říká Helena Slavíková. Po odpoledních nákupech využívá možnost zakoupit si za 90 korun vstupenku jen na hodinu, k níž dostane deset minut na převlečení. Naopak celodenní plné vstupné přijde dospělého na 140 korun, od 15 hodin jen na 110 korun. Rodina zaplatí 300, od 15 hodin 220 korun.

Specialitou Slavie je mimořádně čistá voda. „Podle hygieniků je prý nejčistší v Praze, má minimum chloru,“ říká Karel Poláček, provozní stadionu. Voda je skutečně průzračná, zato návštěvníci marně hledají tobogan a podobné atrakce, je tu jen pár prolézaček pro nejmenší.
Občerstvení nabízí bufet s nepříliš širokým tradičním sortimentem a stánek se zmrzlinou a cukrovou vatou. Kdysi tu zkoušeli i grilované speciality, ale byl prý o ně malý zájem.

Kdo zůstal v neděli na Slavii nakonec celý den, neprohloupil. Ovšem, když se v podvečer udělalo hezky, sluníčko svítilo a ještě v sedm hodin i dostatečně hřálo, to potom zamrzí, že už musíte domů – zavírá se totiž v sedm. Podle mě hloupost, vždyť podle pána boha je teprve šest.

Ještě specialitka na konec: Když je bouřka na spadnutí, případně se již začnou křižovat blesky, vyběhne plavčík, začne pískat a vyhánět všechny koupající se z vody ven. Děje se tak kvůli jejich bezpečnosti, protože bazény jsou kovové. Inu v sedmdesátých letech se na betonu a kachličkách šetřilo.

Reportérka Jitka Eisenhammerová navštívila nejchladnější přírodní koupaliště v Praze

Šárecké koupaliště ochlazuje potok

Má pověst nejchladnějšího přírodního koupaliště v metropoli. Koupaliště Divoká Šárka je studené proto, že jím protéká Šárecký potok.

Včerejšek Pražané vyhodnotili jako studený pro to, aby se věnovali vodním hrátkám. Na jeho pozemcích byl jen jeden plavec a maminka s dítětem, které si hrálo na pískovišti.

Jaké vybavení mohou Pražané na koupališti najít? „Máme dva bazény, jedno brouzdaliště, nechybí tobogán, skluzavky,“ řekl Tomáš Veselý, provozovatel areálu.

Dospělí za celodenní vstupenku zaplatí 60 korun, děti od 5 do 10 let 20 korun. K zapůjčení za poplatek jsou u lehátka, slunečník a kabinky.

V areálu je i stánek s občerstvením, za párek zaplatí návštěvníci 35 korun, klobása je o 5 korun dražší a langoš stojí 45 korun. V nabídce červeného stánku s občerstvením nechybí krušovická jedenáctka Mušketýr, který si návštěvníci mohou dát za 25 korun. Jako nealko je k dostání limonáda a produkty od kokakoly, půllitr za 30 korun.

Děti si mohou hrát na pískovišti s bábovičkami, skákat na trampolíně a řádit na hřišti.

Areál koupaliště je travnatý a včerejší den bez návštěvníků provozovatelé využili k úpravě zelené plochy, kterou se snažili posekat na golfový green. Jak by reportéři Deníku ohodnotili kvalitu koupaliště?

Areál obklopený skalami, které tvoří jeho jedinečnou dominantu, je na území hlavního města ojedinělý.

Pokud si chtějí Pražané dopřát luxus za příjemnou cenu, musejí do Šáreckého koupaliště podniknout delší cestu.

Z konečné tramvaje na Evropské ulici je to asi dvacet minut pěšky.

Autům je vjezd zakázán.

Koupání v řece? Jen na vlastní nebezpečí

Žluté lázně se chlubí vším možným, jen ne koupáním. Ve Vltavě se přitom plave náramně.

Pepi Bican, Olga Schoberová, pražští kmotři z ODS. Tyhle naprosto nesouvisející postavy se mi vybavily, dokud jsem Žluté lázně znal jako pražská naplavenina jen z vyprávění. Jednoduše: Místo, kam chodí hlavně smetánka.

V reálu… Je to ale jedno z nejlidovějších koupališť v Praze. Ostatně, kde jinde si můžete v noci skočit z mola a plavat po proudu řeky pod nasvíceným Vyšehradem?

Až do loňského roku tu bylo vstupné za 40 korun a po páté hodině zdarma. Letos se vstupné zvedlo na 80 korun, a jak mi u pokladny řekla slečna Tereza, která se tu třetím rokem stará o sportoviště, lidí tu teď zavítá méně. „Letos taky počasí moc nevychází. Ale po páté hodině se to často nahrne,“ dodala.

Nazývat Žluté lázně koupalištěm je pro jednoho možná trochu anachronismus. Oproti roku 1910, kdy lázně začínaly, je to dnes obří areál, v němž se koupání stalo „vedlejšákem“.

Nejdražší je masáž nohou „Vstup do vody na vlastní nebezpečí,“ stojí na ceduli připevněné na molu. V chladných létech, jako je zatím to letošní, v řece narazíte spíš na loď než plavce.

Ostatně, pronájem lodí tu patří k nejžádanějším službám. Menší šlapací člun si můžete na hodinu pronajmout za 150 korun. Vedle toho lázně nabízí klasiky jako plážový volejbal, nohejbal či stolní tenis, nebo v posledních letech populární zumbu a pétanque. Využít můžete i masáže.

Byť Samuel L. Jackson ve filmu Pulp Fiction říkal, že masáž nohou nic neznamená, v lázních je nejdražší. Za půl hodiny dáte 500 korun. Nejlevnější je masáž šíje, vyjde vás na 200 korun.

V lázních je také nebývale hodně restaurací, barů a návdavkem i filiálka cukrárny Myšák.

Ceny jsou dnešní a pražské, tedy: Docela vysoké. Dáte-li si u stánku 300 gramů (porce mi však připadá sotva poloviční) selských brambor za 50 korun, máte celkem solidní jistotu, že po nich budete mít ještě větší hlad. Také gin s tonikem za 60 korun je spíše drahou alternativou k zchlazení. Mnohem lepší je prostě skočit do řeky.

Plavat můžete, kam chcete a byť by se mnou asi ledasjaký hygienik nesouhlasil, často mám dojem, že voda je tu čistější než v mnohých kalužích chloru.

Navíc, plavání v řece, při němž vás unáší proud a teplota se střídá podle toho, jak zrovna proudí spodní voda, se stojatý bazén sotva může vyrovnat. Byť na vás v současném počasí většina postávajících na molu hledí jako na exota.

12.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení