Městská část Praha 4 chtěla původně koupaliště na Lhotce nechat napustit už letos, voda v několik let vypuštěném bazénu ale nebyla dost čistá. Hydrogeologický průzkum ukázal, že voda by neměla dostatečnou kvalitu, kterou hygienici požadují pro koupání.

Podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase je nyní v plánu vybudování nutného zázemí, šaten a občerstvení. Letos budou úpravy stát asi půl milionu korun, počítá se se zbouráním starých staveb a pravidelnou údržbou areálu, jako je například sekání trávy.

Radnice koupaliště loni koupila za zhruba 50 milionů korun od soukromníka, který ho vlastnil od roku 2005 a chtěl u něj stavět. Místní obyvatelé ale proti jeho uzavření a stavbě obytných domů protestovali. Koupaliště je mimo provoz od roku 2012.

Také Praha 8 chce do svého majetku získat nové koupaliště. Podle mluvčí radnice Anny Patočkové v současné době jedná s magistrátem, aby do plánů na vypořádání vztahů s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových zahrnul i koupaliště na Stírce. Městská část loni otevřela zrekonstruované koupaliště Ládví, opravy stály asi 40 milionů korun. Získat ho od státu trvalo šest let.

První krytý bazén v hlavním městě

Kromě venkovního bazénu v Ládví mohou Pražané využívat také letní koupaliště v Divoké Šárce, Klánovicích, Čakovicích, na Petynce nebo v Hloubětíně. Dva vyhřívané venkovní bazény v Podolí jsou otevřené celoročně. Tamní plavecký stadion v těchto dnech slaví 50 let provozu. Nejstarší ale není – první krytý bazén v hlavním městě vznikl už v roce 1925. Vybudován byl jako součást Tyršova domu, sídla České obce sokolské, a sokolům i veřejnosti slouží dodnes.

V listopadu 1999 byl v Praze otevřen první akvapark s opravdu velkým tobogánem – Letňany Lagoon. Zatím posledním přírůstkem na seznamu pražských bazénů a akvacenter je loni v červnu otevřený areál Jedenáctka vodní svět na Chodově. V prosinci 2012 se po více než dvaceti letech dočkalo dokončení také Aquacentrum Šutka na Praze 8.

Naopak teprve necelý rok je v Radotíně otevřený koupací biotop, v němž se o čistotu vody nestará chlor ani jiné chemikálie, ale vodní rostliny a přírodní ekosystémy ve filtračních lagunách. Jeho vybudování vyšlo na 64 milionů korun. Další přírodní koupaliště jsou také na Džbánu, v Hostivaři, Motole či Kolovratech. Lidé se čím dál častěji koupají také ve Vltavě.

Provozovatelé bazénů a placených venkovních koupališť se shodují, že loňská sezóna byla velmi slabá. Většina areálů letos otevřela hned s prvními teplými dny na začátku června. Vstupné většinou zůstalo stejné jako před rokem, o deset korun celodenní vstup pro dospělé zdražili například v Divoké Šárce.

Čtěte také: Voda je bez závad, přírodní koupaliště vyhlíží návštěvníky