Příspěvek na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním je nejvýše 150 tisíc korun nebo až 85 procent nákladů. Kotel je třeba vyměnit za plynový, kombinovaný na uhlí a biomasu, samostatný na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Žádost majitel může podat až poté, co kotel vymění.

Podmínkou pro jeho přidělení jsou tepelně izolační vlastnosti domu nejméně na stupni C (tedy vyhovující), což lidé musí doložit průkazem energetické náročnosti budovy. Podle ministerstva životního prostředí je proto vhodné zkombinovat dotaci na výměnu kotle s dotací z Nové zelené úsporám na zateplení domu, které rozděluje Státní fond životního prostředí.

Co všechno je potřeba

K podání žádosti je třeba vyplněný formulář, fotografie starého i nového vyměněného kotle, souhlas všech případných spoluvlastníků domu, čestné prohlášení o tom, že na výměnu kotle ještě majitel nezískal žádnou jinou dotaci, vyúčtování výměny kotle včetně kopií dokladů a potvrzeného záručního listu, osvědčení firmy, která kotel instalovala, a doklad o jeho ekologické likvidaci.

Nutné je také potvrzení o oznámení rekonstrukce s razítkem stavebního úřadu.

Úřad požaduje k žádosti také průkaz energetické náročnosti budovy, rozhodnutí o přidělení dotace z programu Nová zelená úsporám nebo potvrzení energetického specialisty o vhodnosti realizace doporučených opatření. V případě, že byla provedená nějaká opatření ke zvýšení energetické úspornosti budovy, tak také jejich fotografie.

Víc než půl miliardy korun

Praha dosud přispívala na výměnu starých plynových kotlů. Od roku 1994 lidem rozdělila víc než půl miliardy korun, úspěšných žádostí bylo přes 17 tisíc. Loni vyčlenila přes 20 milionů korun.

Ve většině krajů je o výměnu starých kotlů velký zájem, ministerstvo životního prostředí přispělo už na více než 10 tisíc. Například ve Středočeském kraji se jich vymění asi 3000 z celkových 100 tisíc zdrojů, v Praze 160 ze 4000.

V první vlně výzvy budou v celé zemi rozděleny na výměnu starých kotlů tři miliardy korun. Druhou, také se třemi miliardami korun, by mělo zahájit začátkem příštího roku. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Čtěte také: Krajští radní schválili první dvoustovku žádostí o kotlíkovou dotaci