Když se prodává příliš draze, křičí občané, když příliš levně, tak Evropská komise. Nyní se o tom tvrdě přesvědčuje radnice Prahy 2. Na tu podal stížnost anonym z důvodu privatizace bytového fondu, v rámci níž městská část prodávala domy za ceny nižší, než jsou ty obvyklé. Jedná se o milionové částky. A hrozí, že je budou muset doplatit kupci.

Problémy hrozícelé Praze

Praha 2 je první městskou částí a také prvním městem v celé republice, které bude Evropská komise z tohoto důvodu prověřovat. Podobné případy ale hrozí v podstatě v celé Praze, určitě všem městským částem, kde se privatizovalo nebo privatizuje.

„Na začátku letošního roku nás informoval ředitel odboru veřejné podpory Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že na nás byla u Evropské komise podána stížnost. Jednalo se o údajné protiprávní veřejnou podporu v souvislosti s takzvanou privatizací bytového fondu, respektive s prodejem bytových domů v letech 2004 – 2007,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Autor, který stížnost podal, si přál zůstat v anonymitě, takže jeho jméno nezná ani městská část. Anonym vrdí, že radnice před lety prodala bytové domy bytovým družstvům za nižší než tržní ceny, a tím de facto na trhu zvýhodnila právnické osoby. Druhá městská část se tak údajně dopustila takzvaně protiprávní veřejné podpory, a porušila tak hospodářskou soutěž.

Právě starostka Černochová měla v dané době privatizaci bytového fondu na starost a už tehdy tušila, že by mohl nastat problém. „Upozornila jsem na to zastupitele, ale při hlasování byla nakonec privatizace podpořena a domy se prodaly,“ uvedla Černochová. Praha 2 své konání vysvětluje tak, že při prodeji domů nechtěla nasadit tržní ceny, které by byly mnohem vyšší a pro vzniklá bytová družstva a sdružení nájemníků by byl problém je odkoupit.

Domy by poté odkoupil někdo jiný s velkým finančním zázemím, který by měl rodiny opět v nájmu. Tentokrát navíc vyšším, takže by nájemníci z privatizace v podstatě nic neměli. V letech 2004 až 2007 tak radnice prodala asi 50 bytových domů.

„Problém se stížností se týká zhruba patnácti z nich. Rozdíl mezi cenou, za níž jsme domy prodávali, a cenou obvyklou je asi 100 tisíc eur na dům, tedy přibližně 2,7 milionu korun,“ konstatoval zástupce starostky Jiří Paluska (ODS).

Záleží na rozhodnutí Evropské komise

Nyní bude záležet na tom, jak rozhodne Evropská komise. Výsledky ale nemusí být hned, vše se může táhnout měsíce až několik let. Pokud Evropská komise rozhodne, že se jednalo o nepovolenou veřejnou podporu, musela by zřejmě bytová družstva, která domy koupila, doplatit rozdíl mezi kupní a tržní cenou.

„Jaký ale bude výsledek šetření, to se zatím neodvážím říct. Problém by byl i se získáním peněz, některá bytová družstva už se rozpadla a domáhat se jednotlivých rodin by bylo velmi komplikované,“ vysvětlila Jana Černochová.

Vydělat by na tom mohla přímo městská část, které by asi peníze z vyplacení rozdílu připadly. Jenže to si radnice nepřeje, za tržní ceny by jinak domy prodávala už před lety. „Pro Evropskou komisi jsme připravili všechny potřebné materiály, nic jsme nezatajili. Text, který budeme odesílat, už schválilo zastupitelstvo,“ doplnil Paluska.

Podobný problém mohou mít i další městské části, města a obce, které privatizovaly na stejném principu. „Ceny při naší privatizaci byly téměř nejvyšší v celé Praze, přesto problém vznikl,“ připomněla Jana Černochová s tím, že například Praha 8 privatizaci rozjela nyní a podmínkymáobdobné.

„O stížnosti jsem informovala primátora hlavního města Pavla Béma i starosty ostatních městských částí. Bylo by dobře, kdyby se z naší situace poučili,“ řekla starostka. Právě nyní ale například i v Praze 2 chtějí lidé, aby radnice začala privatizovat další byty, přičemž právě tržní, tedy vysoké ceny nehodlají akceptovat.