Košický zlatý poklad, složený z téměř tří tisíc zlatých mincí, ode dneška střeží jako oko v hlavě v nové budově Národního muzea.

Jedná se o Košický zlatý poklad, který bude instalován jako první výstava v této budově poté, co ji do své správy převzalo Národní muzeum.

Hlídají ho speciální jednotky

Poklad byl do muzea dovezenv pátekráno za nejpřísnějších bezpečnostních opatření.

„Zlatý poklad je normálně uložen v Košicích, kde byl nalezen. Na Slovensku byl doprovázen speciálními jednotkami, na hranicích převzal jeho ostrahu Útvar rychlého nasazení,“ informoval generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a dodal: „Bývalá budova Rádia Svobodná Evropa je naštěstí výborně bezpečnostně zajištěna. I přesto budou bezpečnostní opatření srovnatelné s ostrahou Věstonické Venuše. Navíc zlaté mince se na černém trhu snáz prodávají a proto je riziko loupeže mnohem větší.“

Přísná bezpečnostní opatření výstavu neznehodnotí

Poklad zlatých mincí, se svým obsahem řadí mezi nejvýznamnější nálezy v rámci celé Evropy. 13 kilogramů zlata je složeno z téměř tří tisíc zlatých mincí, tří medailí a renesančního řetězu. Výjimečnost pokladu spočívá vedle bohatého zastoupení jednotlivých typů zlatých mincí i v širokém geografickém záběru. Nacházejí se tu mince z celé Evropy.

Mince budou k vidění na výstavě, kterou společně připravilo Národní muzeum a Slovenské národné muzeum. „Jedná se o jednu z nejdražších výstav Národního muzea, co se týká pojistné hodnoty, historická hodnota je pak penězi neměřitelná. Realizace výstavy vyžadují přísná bezpečnostní opatření, přesto se návštěvníci mohou těšit na velmi zajímavý a moderní design výstavy,“ pokračuje Lukeš.

Našel se při rekonstrukci domu

„Poklad, který byl nalezen na sklonku první republiky v Košicích při přestavbě domu, je pojištěn na osm miliónů euro,“ doplňuje mluvčí Národního muzea Radka Schusterová.

Symbolicky česko-slovenská výstava Košického zlatého pokladu v bývalém Federálním shromáždění je první výstavou, která otevírá novou budovu Národního muzea. Záštitu nad ní převzali premiéři obou zemí. K vidění bude od 16. září do 10. ledna roku 2010.

Výstava zahajuje bohatou výstavní sezónu, kdy Národní muzeum na letošní podzim připravilo expozici Příběh planety Země, jenž bude jistě diváckým hitem, otevře se nová expozice moderních dějin v rekonstruovaném Národním památníku na Vítkově a výročí 17. listopadu připomene výstava Be free.