Projekt by stál desítky milionů korun. Zatím ale nic není rozhodnuto, protože je třeba zvážit, zda se náklady vůbec vyplatí. „Nikdo na to nepospíchá, žádný termín nás netlačí,“ konstatoval Jan Winkler, ředitel odboru ochrany prostředí, který návrh zpracovával. Hlavním smyslem změny má být nejen sjednocení vzhledu košů, ale i lepší nakládání s odpadem.

Město počítá s tím, že by svoz organizovalo samo a financovalo přímo z rozpočtu, a nikoli prostřednictvím městských částí, Technické služby komunikací a dopravního podniku, jako je tomu dosud. Koše by měly svým tvarem také odolávat vandalům a bezdomovcům „Uzpůsobením nyní přímo vybízejí ke kontrole jejich obsahu a výsledkem je částečné nebo úplné vysypání koše na zem,“ stojí v důvodové zprávě navrhovaného opatření. Podle Winklera by měly být koše uzpůsobené tak, aby bylo možné třídit odpad už na ulicích. „Měly by být zdvojené, tedy na plastové lahve a směsný odpad, možná i ztrojené, a tudíž i na papír,“ řekl.

Jak prý ukázaly rozbory odpadků, které vyhazují Pražané či turisté, plasty tvoří až 30 procent. Na koši by pak měl být popelník, aby se kolem nich nepovalovaly vajgly. Předběžně se předpokládá, že nový systém nakládání s odpadkovými koši by mohl fungovat od ledna 2009. Pokud radní návrh schválí, vypíše město veřejnou soutěž nejprve na design nádob. „Koše musejí odpovídat různým normám. Například plechový nesmí být svařovaný, protože v případě, že by do něho někdo dal bombu, tak by se roztrhl,“ uvedl Winkler. Koše by vyvážely nasmlouvané firmy. Počítá se s tím, že budou tři, pro levobřežní a pravobřežní části Vltavy a zvláštní pro Pražskou památkovou rezervaci.