Podle Kose jsou tři důvody, proč nakonec voliči vybrali jeho, přestože v prvním kole měla větší podporu jeho soupeřka. „V Praze 11, která tvoří většinu volebního obvodu, funguju deset let v komunální sféře. Potom asi pomohla široká koalice menších stran, na které asi lidé mohli slyšet víc než na ty velké," řekl Kos.

Lidé také podle něj volili proti hnutí ANO. „Po výsledcích prvního kola a krajských voleb možná lidé volili proti ANO, protože nálada ve společnosti se už pomalu začíná proti němu obracet," doplnil.

Helena Válková je zklamaná

Kandidátka ANO, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, cítí výsledek voleb jako zklamání. „Vždycky počítáte, že budete mít úspěch i v tom druhém kole. Já si myslím, že bych byla dobrou senátorkou a už jsem zkušená politička a jsem navíc i právnička, která zvládá legislativní procesy," řekla.

Proto je přesvědčena, že by pro Senát byla posilou. Právě senátoři mají být podle ní dovední v oblasti práva, pokud nejsou, mohou je i ovlivňovat lobbistické zájmy. Zatímco Válková si prý pozměňovací návrhy píše sama a také si ostatní studuje.

Na kampani intenzivně pracovala tři měsíce, nemyslí si, že by v ní udělala nějakou chybu. Podporu jí před druhým kolem vyjádřila i třetí z prvního kola Miroslava Skovajsová (ČSSD).

Témata, kterým se Kos chce věnovat

Při svém působení v Senátu chce Kos prosazovat hlavní témata stran, které ho do voleb nominovaly. Je to například dotažení zákonů, které navrhovala Rekonstrukce státu ohledně transparentnosti a korupce.

„Vadí mi třeba, že Nejvyšší kontrolní úřad nemůže kontrolovat kraje, obce a hlavně městské akciové společnosti," vysvětlil. Zabývat se chce také environmentální a prorodinnou tematikou.

Čtěte také: Babiš: ANO se musí učit, jaké kandidáty vybírat do Senátu