Podle K-indexu protikorupční platformy Hlídač státu za minulý rok je nejnižší korupční riziko na radnici Prahy 3. Index posuzuje všechny smlouvy z registru smluv, které přes radnice v loňském roce prošly.

Pražské městské části podle K-indexu.Pražské městské části podle K-indexu.Zdroj: Deník

Podle Hlídače státu Praha 3 vede mezi všemi pražskými samosprávami, v rámci celé České republiky zaujala osmou příčku. Od platformy obdržela známku A a index 1,49, což znamená, že je nejvíce transparentní a s nejnižšími riziky. Obhájila tak prvenství mezi pražskými radnicemi z roku 2019.

Škodí nám politické vazby

„Poskočili jsme oproti předchozímu roku ještě výše. Samozřejmě i u nás se našly nějaké problémy. Bylo nám vyčteno, že spolupracujeme s několika firmami, které jsou sponzorem politických stran. Jsou to mnohaleté smlouvy a tyto firmy pro nás odvádějí celkem dobrou práci. V naprosté většině však jde z jejich strany o sponzorování stran opozičních,“ říká starosta třetí městské části Jiří Ptáček (TOP 09).

Hodnocení se týkalo každé velké veřejné instituce, která má v registru smluv alespoň šedesát smluv se soukromými firmami nebo je obrat těchto smluv vyšší než osmačtyřicet milionů korun za kalendářní rok.

Nejlepší je A, nejhorší F

Na webu lze dohledat přes tisíc organizací. Na základě analýz deseti parametrů přitom mohly obdržet hodnocení na škále A (nejlepší) až F (nejhorší). Nástroj hodnotí například údaje o smlouvách s výší zakázky těsně pod limitem, aby nebylo nutné ji veřejně soutěžit, nebo podíl smluv bez ceny.

Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (na archivním snímku).
Exředitel Homolky Dbalý nastoupil do vězení, má si odpykat sedm let za korupci

„Čím širší je okruh dodavatelů u hlavních oborů činnosti, tedy menší koncentrace zakázek zadaných u jednoho dodavatele, tím pro organizaci lépe. Znamená to totiž, že žádný z dodavatelů nedostává podezřele mnoho zakázek,“ vysvětluje radní Prahy 3 Pavel Musil (Piráti), do jehož gesce spadá právě transparentnost radnice.

Praha je v polovoně žebříčku

V hodnocení si polepšilo i hlavní město, které se mezi čtrnácti kraji drží přibližně v polovině. Jeho letošní známka B je oproti předešlému roku posunem k lepšímu o dva stupně.

Pražský magistrát však stále vykazuje 1583 smluv, u nichž nezveřejňuje cenu, a dalších 1514 smluv s firmami, jejichž majitelé sponzorují politické strany.

Starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář.
Piráti z Prahy 6 kritizují starostův „zelený mejdan“. Kolář: Nic nezákonného

Hlídač státu vydává hodnocení už čtvrtým rokem a pražský magistrát první tři roky zůstával mezi kraji na posledních místech. „Rozdíly mezi A a B jsou velmi malé, víceméně to znamená, že organizace publikují do registru smluv relativně dobrým způsobem,“ vysvětluje ředitel Hlídače státu Michal Bláha.

Podstatné detaily

Zapotřebí je ale podívat se na detaily, může se totiž stát, že problematické mohou být i smlouvy pouze v jednom specifickém oboru.

Například vítězná Praha 3 obdržela za koncentraci zakázek do rukou malého počtu dodavatelů hodnocení A, ale při rozkliknutí jednotlivých oborů je zřejmé, že za smlouvy v oboru IT obdržela známku D a v zemědělství dokonce E.

„Nemusí to signalizovat záměrné prohřešky. Lidé si však mohou snadno zjistit, zda jsou zakázky v tomto oboru v pořádku, nebo nikoli,“ připomíná ředitel Hlídače státu.

Oborové srovnání je objektivnější

Bláha přiznává, že index nemůže být zcela objektivní, neboť nedokáže například zhodnotit, zda jsou peníze daňových poplatníků utraceny efektivně, nebo jestli nemohly organizace nakupovat levněji.

Větší objektivitu proto nabízí srovnání organizací ve stejném oboru, jako jsou například fakultní nemocnice, muzea nebo dopravní podniky měst. Ty mezi sebou vykazují obrovské rozdíly.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)
Žádné větší chyby. Jak Arenbergerův úřad kontroloval Arenbergerovu nemocnici

Na chvostu se nachází Dopravní podnik města Děčína nebo Nemocnice Zlín. Prvenství si připisuje Dopravní podnik hlavního města Prahy.

„Absolutní známka není tak důležitá, důležité je vidět porovnání v rámci oboru. Tady už je zcela evidentní, že ti, co mají E a F, něco utajují a dělají věci neprůhledně,“ dodává Bláha.