Patnáct procent pro radního a patnáct procent pro sebe. Takto se mezi sebou domlouvali dva muži ohledně zakázky za desítky milionů korun. Na případ, kdy si zprostředkovatel obchodu údajně řekl o úplatek pro sebe i radního Prahy 8 Josefa Slobodníka (ODS a Svobodní), který je zároveň členem krizového štábu, upozornil reportér Janek Kroupa ze Seznam zpráv. Vše se týkalo zakázky na dezinfekci veřejných prostor.

Vše začalo e-mailem, který Josef Slobodník poslal ze své soukromé schránky firmě, která vyvinula nový přístroj na dezinfekci velkých prostor. Zástupce firmy ani jeho společnost se však v této kauze nedopustili ničeho špatného, úplatek totiž odmítl dát.

V inkriminované zprávě z 20. března radní Slobodník žádá o zaslání ceníků za dezinfekci. Zástupci firmy se e-mail zdál podezřelý. Politik totiž obchodní poptávku poslal ze svého soukromého účtu a ani se nepodepsal jako člen rady Prahy 8.

Pražští kriminalisté v rámci akce vedené pod krycím názvem FILTR, zajistili během dvanácti hodin tři muže, kteří prodávali respirátory typu FFP3.
Respirátor FFP3 za tisíc korun? Překupníkům hrozí až milionová pokuta

Pár dní poté navíc došlo ke schůzce, kde si měl prostředník z firmy Huawei říci o úplatek pro sebe i radního. Schůzka se odehrála na parkovišti u McDonaldu. Zástupce čínské firmy, který se představil jako Pavol, při sjednávání ceny požádal o úplatek pro sebe i pro radního. Výrobce si ale celou schůzku nahrával.

Plán je jasnej

Pavol nejprve požadoval čtvrtinu z ceny pro sebe i pro radního. „Plán je jasnej: deset až patnáct procent pro mě, pro něj. To je minimum, pro mě. Ty mu tam ukážeš to demo a pak to bude chviličku na něm,“ zaznívá na nahrávce. V hovoru mluvil obchodník Pavol očividně jménem radního Slobodníka. Ten případ odmítl jakkoliv komentovat.

Proč při řešení zakázky používal soukromý e-mail, nevysvětlil. „Já si to teď nevybavuji. Zrovna jsem u sebe mohl mít svůj notebook, a tak jsem to psal ze svého,“ říkal radní Seznamu. Na otázky Pražského deníku také zatím nereagoval. Pavol ale přiznal, že se s radním zná a komunikuje s ním přes šifrovanou aplikaci Signal. „Všechny peníze ale měly být pro mě. Vyfakturoval bych to jako zprostředkování,“ říkal Pavol.

Praha nechala dezinfikovat kvůli koronaviru náplavky speciální pěnou.
Koronavirus stál Prahu už miliardu korun. Město začalo dezinfikovat i náplavky

Kauzu už odsoudila pražská buňka ODS. Její předseda Tomáš Portlík bude v případě, že se podezření prokážou, požadovat od svých kolegů z Prahy 8 rezignaci. „V současné době bych nekompromisně udílel co nejtvrdší trest. Pokud se podezření prokáže a pan radní celou záležitost nevysvětlí, budu postupovat nekompromisně. Rezignace je v takovém případě minimum,“ říká Portlík.

Od případu se distancoval i zastupitelský klub STAN Praha 8. „Je zcela absurdní, aby radní pro informatiku za ODS poptával dezinfekci škol, které nespadají do jeho gesce,“ uvádí klub s tím, že nechce vynášet rychlé soudy.

Starosta se kolegy zastal

Radnice Prahy 8 se ale za svého člena postavila a s lidmi, kteří v reportáži vystupují, se dokonce hodlá soudit. Podle starosty Ondřeje Grose (ODS) je reportáž vykonstruovaná.

„Na základě rozhovoru dvou lidí, přičemž ani jeden nemá nic společného s MČ Praha 8, vytváří pan Kroupa iluzi, že krizový štáb, respektive jeho člen, porušuje zákon. Důkaz k tomu ale nedokládá,“ uvedl Gros.

Starosta však připustil existenci e-mailu. „Společně jsme nabídku posoudili a vyhodnotili, že je drahá, proto jsme se jí dále nezabývali. Tím pro MČ Praha 8 celá záležitost skončila,“ řekl Gros. „V současné chvíli připravujeme trestní oznámení na osoby vystupující v reportáži,“ dodal starosta.

Pražské městské části v rámci prevence proti koronaviru dezinfikují veřejná místa, nemocnice či domovy seniorů.
„Krotitelé virů“ v Praze se zaměřují na lavičky. Dezinfikují se i domovy seniorů