Jeden z klíčů od vstupních dveří patří i pražské primátorce Adrianě Krnáčové, kterou dnes při ceremoniálu zastoupila její náměstkyně Eva Kislingerová (ANO), která uzamkla poslední zámek. Krnáčová se dnešní ceremonie nezúčastnila z pracovních důvodů. "Primátorka je na jednání pracovní skupiny k dostavbě Pražského okruhu," řekl ČTK její poradce Martin Vodička.

Až čtyřicet tisíc návštěvníků

Další klíče od komory mají předseda Senátu Milan Štěch, předseda Sněmovny Radek Vondráček a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Ondřej Pávek.
Klenoty, které jsou symbolem české státnosti, jsou vystavovány pouze při výjimečných příležitostech, během mandátu prezidenta Zemana to bylo potřetí. Prvně tomu bylo po jeho zvolení v roce 2013, podruhé při oslavách 700. výročí narození císaře Karla IV. v roce 2016 a potřetí letos. Klenoty byly vystaveny od minulého úterý a přišlo si je prohlédnout 32.300 lidí. V květnu 2013 byly vystaveny deset dnů a vidělo je přes 31.000 lidí, o tři roky později přišlo za dva týdny 40.000 návštěvníků.

Nová vitrína 

Klenoty byly letos vystaveny v nové bezpečnostní vitríně, díky níž si je lidé proti minulosti mohli prohlédnout ze všech stran. Ve vitríně, která byla používána dříve a kterou v době první československé republiky vytvořil architekt Josef Gočár, byly tentokrát vystaveny památky spojené se svatým Václavem.
České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Ostatní předměty jsou novější.