„Zlatí hoši“ – nejen podle barvy „skafandru“ – se vydávají do pražských ulicích v celotělových protichemických oblecích, které doplňuje gumová holínková obuv. Bezpečné a pohodlné dýchání těmto záchranářům zajišťuje celoobličejová maska a filtroventilační jednotka. Všechny ochranné pomůcky jsou omyvatelné a po dekontaminaci si je mohou členové speciálního týmu opět obléct. 

Na výjezdové základně Kundratka osmé městské části pomáhají s údržbou pražští hasiči. Tento postup vede podle mluvčí pražské záchranky Jany Poštové k úspoře jednorázových ochranných pomůcek, které jsou momentálně nedostatkovým zbožím.

„Tým speciálních činností jsme zřídili, abychom zefektivnili operační řízení provozu.  V případě, že poskytujeme péči pacientům, u kterých je vysoký předpoklad onemocnění COVID-19, nebo je u nich nemoc potvrzená, vysíláme primárně tento tým. Samozřejmě i ostatní naše posádky jsou připraveny zasahovat a také zasahují u pacientů s možným onemocněním koronavirem. Z preventivních důvodů proto používají při všech zásazích adekvátní ochranné pomůcky,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Lidé čekají v Nemocnici Na Bulovce ve frontě na odběr vzorků kvůli novému koronaviru.
Nákaza novým koronavirem: Hodiny ve frontě na testy. Míst v Praze bude víc

Jeden ze záchranářů na facebookovém profilu v úterý nad ránem popsal lidem, jak probíhá příprava na zásah od chvíle oznámení případu a následná kontaminace po návratu. Co se tedy děje, když to „pípne“? „Musíme si co nejrychleji obléci infekční set. Je to kombinéza, speciální návleky na boty, dvoje rukavice, respirátor, brýle a všechny přechody se utěsní páskou. Komunikační techniku zabalíme do zvláštních sáčků,“ uvedl Norbert Bidrman.

Je opravdu tak těžké a únavné vzít si roušku?

Když skončí péče o pacienta, nástává zmíněná dekontaminace: „Otevřeme všechny skříňky v sanitce, rozložíme použitou techniku a dáme dezinfekční přístroj který provádí dekontaminování sanitky. My se jdeme ze všeho svléknout a dezinfikovat. Oblečeme si čistou uniformu, přebereme novou sanitku a jsme připraveni začít celý proces znovu, protože to je naše práce… Je pro vás opravdu tak těžké a únavné vzít si, když jdete ven, roušku?“ Mezitím už menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla o povinném zakrytí úst a nosu při pobytu na veřejnosti.

Podle mluvčí Poštové ve dvoučlenné posádce nově zřízeného týmu, který má pomoci v boji s koronavirem, je vždy jeden zdravotnický záchranář – specialista pro urgentní medicínu: „Tito záchranáři mají mnohaletou praxi v terénu, absolvovali specializační vzdělávání v oboru urgentní medicíny a na základě toho mají i rozšířené zdravotnické kompetence. Tvoří tak určitý mezistupeň mezi záchranářem a lékařem.“

Odběrové vozy vyjíždějí jen na žádost hygieny

Kromě tohoto „zlatého týmu“ jezdí Prahou také čtyři vozy, jejichž posádky provádějí doma výtěry pacientům, aby odebraly vzorky k testování na přítomnost koronaviru. Se záchranáři spolupracují strážníci městské policie, vzorky odebírají pracovníci infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce a medici z lékařských fakult Univerzity Karlovy.

„Díky tomu se podařilo kapacity této velmi žádané služby výrazně navýšit. Prioritně se zaměřujeme na odběr vzorků u pacientů starších 65 let, kteří jsou ohroženou skupinou. Vozy vysíláme na žádost Hygienické stanice hl. m. Prahy, nevyjíždějí na základě telefonátů na tísňovou linku 155,“ upozornil ředitel pražské záchranky Kolouch.

Posádky pražských záchranářů používají ochranné prostředky proti koronaviru.
Infolinka 1212 má poradit ohledně koronaviru. Ale číslo není dostupné

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník