Pro tyto vlaky se vžil v železničářském slangu název flamendr. Magistrátní firma Ropid, která organizuje v Praze a okolí městskou hromadnou dopravu, na jejich dočasné zrušení v pátek upozornila v souvislosti se změnami v nočních spojích.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Rozjezdy z Prahy ve 2:30 na linkách S1 až S9 do středočeského Kolína, Milovic, Mělníka, Kralup nad Vltavou, Kladna, Berouna, Čerčan a Benešova tak už v noci na sobotu nevyjely. 

„Zároveň nepojedou ani návratové vlaky k těmto spojům ve směru do Prahy. Každodenní popůlnoční rozjezd vlakových linek S zůstává zachován,“ informoval Ropid prostřednictvím sociálních sítí.

„Vzhledem k tomu, že jsou uzavřeny restaurace, bary, koncerty, zrušeny kulturní akce, tak tyto spoje měly nulovou obsazenost," citoval web Pražský patriot primátorova náměstka pro dopravu Adama Scheinherrera (Praha sobě). Také v ostatních prostředcích MHD ubylo cestujících, proto Ropid dočasně upravil jízdní řády na prázdninový režim.

Kvůli restrikcím, které mají pomoci v boji proti koronaviru, byl dočasně zastaven také provoz víkendové nostalgické vlakové linky Pražský motoráček dopravce KŽC Doprava v trase mezi pražským hlavním nádražím a železniční stanicí Praha-Zličín. „A ještě připomínáme, že nejezdí městská linka S49 (Roztoky u Prahy – Praha-Hostivař),“ dodal Ropid. Tento spoj zrušila Arriva už ve středu. Další omezení regionální vlakové dopravy shrnuje Ropid na webu.

Organizátor MHD důrazňuje upozorňuje cestující, že povinnost mít zakrytá ústa a nos („Použít lze například i podomácku vyrobené roušky či šály a šátky.“) platí pro všechny dopravní prostředky, zastávky a stanice. Pokud tedy někdo i přes celoplošně vyhlášenou karanténu musí například k cestě do práce využít vlak, měl by na toto nařízení pamatovat.

Koronavirus v Česku